1Q8 spreekt, dat ook, wat het bewaren en het inventariseeren van de Ar chieven betreft, het: ultra posse nemo obligatur, van toepassing is, Zij hield zich echter overtuigd, dat, zoo het ieder der genoemde Besturen slechts ernst was met de zorg voor zijn Archief, het mogelijke beproefd zou worden. Zeer zeker zou het dan blijken, dat ook, zoo men niet konde beschikken over gelden voor het aanschaffen van een brandkast, toch wel veel zou kunnen worden gedaan, waardoor het gevaar, dat de Kerkelijke Archieven, zoo niet te loor gingen, dan toch groote schade ledenvoorkomen werd. De Commissie voornoemd H. H. Heerspink. C. G. Chavannes. C. van Dis. - O. R. van Lelvveld. H. A. Leenmans. J. P. Janssen. Het antwoorddoor de Commissie van rapport gegevenwordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel van de heeren Romijn en Dr. Hulsebos om een Circulaire te richten aan de Kerkeraden en aan de Classicale Besturen De ondergeteekendenovertuigd van de noodzakelijkheid, aan de Kerkeraden eenige wenken te geven met betrekking tot hunne Archieven, hebben de eer voor te stellendat door de Algemeene Synode der Neder- landsche Hervormde Kerk nevensgaande Circulaires aan de Kerkeraden en aan de Classicale Besturen worden gezonden. P. Romijn. G. A. Hulsebos. Met dankzegging aan de voorstellers worden de Circulaires vastgesteld. Donderdag 22 Augustus 1901. Aan een predikant, die voorlichting gevraagd heeft hoe te handelen, waar gebleken is dat enkele stukken van burgerlijken aard in het Ker- keraadsarchief zijner gemeente geraakt zijn, welke stukken opgevraagd worden, besluit de vergadering te antwoorden, dat hij zich wenden moet tot het Classicaal Bestuur, en als bij ouderzoek blijkt, dat de stukken van burgerlijken, niet van kerkelijken aard zijn, hij ze, na bekomen machtiging van het Classicaal Bestuur, uit het Kerkeraadsarchief kan nemen, om ze te doen plaatsen, waar zij behooren te zijn. Aan de orde is een Circulaire aan de Kerkeradenter tafel gebracht door den heer Dr. Hulsebos tot begeleiding van de vragen betreffende 109 de Kerkelijke Archieven. Zij wordt met dankzegging vastgesteld en luidt als volgt: No. 296. 's-Gravenhage, 21 Augustus 1901. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft de eer, U nevensgaande tabel ter invulling toe te zenden met de opmerking, dat zij rechtstreeks aan den Secretaris van de Synode voornoemd als dienstbrief moet teruggezonden worden, hetgeen zonder fraukeering kan geschieden. De Svnode heeft het noodig geacht, zich ten tweeden male te dezer zake tot U te richten, omdat van het meerendeel der Kerkeraden geen of geen voldoende beantwoording van de hun ten vorigen jare aangaande hun Archief gedane vragen is ontvangen. De Synode schrijft deze nalatigheid gedeeltelijk daaraan toe, dat er Kerkeraden zijn, die van het groote belang, dat hunne Archieven voor hunne gemeenten hebben kunnen, niet genoegzaam overtuigd zijn. De Synode wijst er deze Kerkeraden op, dat er in hunne Archieven wellicht stukken berustendie voor de handhaving van de rechten hunner gemeentenwanneer die bestreden of aangetast werdenwat geenszins tot de onmogelijkheden behoort, van afdoend belang zouden kunnen zijn. Daarom wekt de Synodevolgens Art. 55 van het Algemeen Regle ment geroepenom te waken voor de algemeene belangen der gemeenten, behoorende tot de Nederlandsche Hervormde Kerk, alle Kerkeraden en verdere kerkelijke Besturen op, haar naar vermogen ook in deze zaak bij het vervullen van haar taak te steunen. De Algemeene Synode der Neder landsche Hervormde Kerk G. J. van der Flier, President. L. Overman, Secretaris. Tabel. 1. Wat doet gij voor de bewaring van Uw Archief? 2. Wordt Uw Archief in eene brandkast bewaard of waarin anders? 3. Is Uw Archief behoorlijk geordend? 4. Is er een Inventaris van opgemaakt? 5. Binnen welken termijn kan de Synode hiervan een afschrift verwachten De President benoemt tot leden der Commissie tot het ontwerpen van een Reglement op het Archiefwezen de heerenDr. Hulsebos H. H. Heerspink en Dr. Bronsveld. Vrijdag 23 Augustus 1901. De herstemming heeft plaats over het voorstel van den heer Dr. Bronsveld, waarover de stemmen in de zitting van 21 Augustus staak ten. Het voorstel wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen, naar het advies van 2 leden, terwijl 1 lid tegen adviseert.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 24