92 zeker leiden tot herstel van vroeger of laterkorter of langer plichtverzuim op dit punt. En kennis opdoende van wat er iszou men op die wijze ook kennis verkrijgen van wat er niet meer isvan wat er verdwenen is verteerd door vocht, vernietigd door vuur, aan anderen uitgeleend en wat dies meer mocht zijn. Met de verschillende gemeenten zouden vanzelf voor het verstrekken van die opgaven in aanmerking komen de Ringende Classicale Besturen en de Provinciale Kerkbesturendieelkeen minder of meer belangrijk Archief er op na houden. Yoorts zou die opgave behooren te geschieden Wat de gemeenten betreftin triplovoor de Classicale Besturen, de Provinciale Kerkbesturen en de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk (of de Algemeene Synodale Commissie)die ieder zulk eene opgave ontvangen. Bij de Ringen behoort evenzeer als bij de gemeenten de opgave der archivalia in triplo te geschiedenaan de Classicale Besturen waaronder zij ressorteerenhet Kerkbestuur de provincie waartoe zij behoorenen de Algemeene Synode. De Classicale Besturen zullen behoorlijke opgave van de stukken en bescheiden in hun Archief in duplo moeten doen toekomen aan de Pro vinciale Kerkbesturen en de Algemeene Synode. Evenzoo doen de Provinciale Kerkbesturen opgave van den inhoud, den staat en de bewaarplaats van hun Archief aan de Synode of de Synodale Commissie. Elk der g;enoemde Besturen bewaart de ingekomen opgaven in zijn Archief, in verschillende dossiers naar de Provinciën, de Classes, de Rin gen, de Gemeenten, waaruit ze afkomstig zijn. Dat bij die opgave de wetenschappelijke weg gevolgd wierdzou voorzeker alleszins gewenscht zijn. Maar om al vast tot kennis te komen van wat er is, en hoe dat er uitziet, zou bij het opmaken van den inventaris van het Archief globale opgave vooreerst voldoende zijn. Bij een later onderzoek door deskundigen van de ingekomen opgaven zal dan vanzelf blijken a. Hoe de inventaris eigenlijk had behooren ingericht te zijn; b. onder welke rubriek de op den inventaris voorkomende stukken zich laten rangschikken; c. wat het meest belangrijk geacht moet worden en voor conser vatie het eerst in aanmerking verdient te komen. Intusschen zou de Synodetot vergemakkelijking van dit laatstge noemde onderzoek en tot bevordering van de gewenschte wetenschappelijke classificeeringbij de voorbereiding van de uitvoering van dit werk en tot leiding bij het doen der opgaven, tabellen ter invulling kunnen rond- 93 zendenevenals dat bij de Kerkvisitatie geschiedtwaarop de gelegenheid tot classificeering gegeven wordt en de gelegenheid om van ieder genoemd stuk den staat te vermeldenwaarin het zich bevindt op het oogenblik van de invulling der tabel. Met een en ander te doen'olijven wij geheel binnen de kerkelijke grenzen, al zou het wenschelijk of noodig geacht kunnen worden voor de inrichting der straks genoemde tabellen het advies en de hulp te vragen van den heer Rijksarchivaris te 's-Gravenhagedie, naar luid der verslagen van de gehouden bjjeenkomsten der Rijksarchivarissenzich tot medewerking bereid heeft verklaard. Wij meenendat de Synode langs dien weg zich het gewenschte licht zou ontsteken over den toestand onzer kerkelijke Archieven. Zij zou alles te zien krijgen wat er isen tegelijk in welken staat het zich bevindt. Als Noot willen wij hieraan toevoegen dat de ingevulde staten door periodieke aanvulling bijgehouden zouden moeten worden. Anders raakt men het Algemeen Overzicht kwijt. De jongste kerkbranddie van de Hervormde kerk te Monsterheeft nog onlangs tweeërlei doen uitkomen. Vooreerst, dat het niet altijd schuldige moedwil is die het verlies van kostbare documenten voor zijne rekening heeft; en voorts, hoe wenschelijk het ware, dat er vuurvrije bewaarplaatsen bestonden voor onze kerkelijke Archieven. Evenzoo heeft menige consistoriekamer of andere bewaarplaats van een kerkelijk Archief ten platten lande de verzuchting over de lippen doen komendat slordige achteloosheid wel aanleidingmaar niet oor zaak van het kwaad geweest is, door dompige lucht, door een lekkende goot, door het uit den grond opgezogen vocht in de kostbare boekenschat aangericht. Wat is er nu ter voorziening, ter voorkoming, ter verbetering te doen Met het beantwoorden van die vragen zijn wij genaderd tot ons ant woord ad Hum. Ter voorziening. Als dat iets beteekenen zal, dan moet het beteeke- nen ter voorziening in de aangerichte schadetot herstel van het geleden verlies. Dan komt er voor het verlorene iets in plaats waardoor het ver goed wordt; zooals dat in 1871 geschiedde met de Bibliotheek van Straatsburg tot compensatie van wat het bombardement des vorigenjaars had vernield. Maar bij te loor gegane Archieven kan in het ontbrekende niet meer voorzien worden. Men kan een oud slot uit zijn puin oprichten, Niniveh zou men op zijn oude grondslagen kunnen herbouwenmaar wie geeft

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 16