82 Die te GentEldeneen paar van niet met name genoemde ge meenten der Classis Amsterdam, Schagen, Baarland, Heeg, Hallum, Hempens en Teerns, Oostermeer, Lippenhuizen, KamperveenSteenwijk, LeurZevenbergen Roswinkel. De Kerkeraden te Purmerend en te Garijp melden hun planeen brandkast te zullen aanschaffen. In hoeverre de ijzeren brandkist door den Kerkeraad te Twelloo, de vocht- en brandvrije kelder door den Kerkeraad te Bemmel, de brandvrije plaats door den Kerkeraad te Mastenbroek vermeldonder de brandkasten moeten geteld worden waagt Uwe Commissie niet te beslissen. Yan de Kerkeraden der Waalsche gemeenten verklaren die te Breda, te Nijmegen, te Rotterdam, te Zwolle, „que les Archives sont renfer- meés a l'abri de l'incendie". Bij het lezen der ingekomen berichten trof Uwe Commissie her haaldelijk de welwillendheidwaarmede blijkbaar door de inzenders er van aan het verzoek der Synode is voldaan. De indruk was niet te werendat menig Kerkbestuur bij het lezen der Circulaire dachtwij willen gaarne doenwat gijSynodevan ons vraagt; het ontbreekt ons echter aan de noodige fondsen om aan Uw verzoek te voldoen. Soms drong zich echter ook de gedachte opdat men dein toch zoo duidelijke bewoordingen gestelde, Circulaire niet nauwkeurig had gelezen. Tal van Kerkeraden toch zonden enkel een afschrift van den Inven taris, zonder, niet alleen niet met een enkel woord melding te maken, noch van den toestand, waarin het Archief zich bevindt, noch van de bewaarplaats er van, maar ook zonder een enkel woord over de zorg besteed aan de bewaring der Archieven, dat zij geene schade lijden, op welke wijze dan ook. De totaal-indruk door de, ten gevolge van de Circulaire, ingekomen berichten op Uwe Commissie gemaakt is dezedankbaarmaar niet voldaan. Men beginne niet met te zeggen „er is niet gegeven, wat bedoeld was; wat heeft men aan al die „afschriften van Inventarissen! Bedoeld was: dat men een overzicht zou „gevenwat in de Archieven is te vinden. Zoo men zelf dat niet konde „weergeven, welnu, er stond immers in de Circulaire de wenk, een „Inventaris door „bevoegden te doen maken!"" Uwe Commissie meent te mogen herhalen: dan toch een „Inventaris!" Merkwaardig genoeg, en niet dan natuurlijk tevens, hebben alle Besturen die uitdrukking in denzelfden zin opgevat. Nu, een Inventaris is immers ook de samenvatting van den inhoud, in casu, van het Archief! 83 Welnueen afschrift daarvan hebben vele Kerkbesturen zich gehaast te geven. Wat men daaraan heeft? De historicus ziet zich nu ten minste eenigszins voorgelicht. In het Gebouw der Synode, in de Javastraat, kan hij voortaan te weten komen, of in menige gemeente, met eenige kans op succes, nasporingen kunnen worden gedaan omtrent kerkelijke toestanden in de 17® en in de 186eeuw. Is Uwe Commissie dankbaar, zij is echter niet voldaan. Yele kerkelijke Besturen zonden een antwoord, maar meerdere in getale, zwegen. Hoe deze tot het doen van mededeelingen te nopen? Uwe Commissie meent temogen zeggen, dat de Waalsche Commissie, in dezen, den weg gewezen heeft. Zij toch legde aan de Kerkeraden harer gemeenten bepaalde vragen ter beantwoording voor. Uwe Commissie stelt u daarom voor, te besluiten: 1 aan de Provinciale Kerkbesturende Classicale Besturen en de Kerkeraden der Nederlandsche Hervormde Kerk, formulieren ter invulling toe te zendenmet deze vragen hebt gij aan het verzoek der Synode, uitgedrukt in hare Circulaire No. 134, d.d. 11 Augustus 1900, voldaan, door het doen van mede deelingen omtrent Uw archief? Zoo neen wat doet gij voor de bewaring van Uw Archief? Wordt Uw Archief in eene brandkast bewaard? Of waarin anders Is Uw archief behoorlijk geordend? Is ér een Inventaris van opge maakt? Binnen welken termijn kan de Synode hier een afschrift ver wachten 2°. met het oog op het schrijven, namens het Bestuur van de Vereeniging van Archivarissen, hetwelk luidt, als volgt: Den 18en Augustus 1899 werd door Uwe vergadering aan de Pro vinciale Kerkbesturen en aan de Classicale Besturen een schrijven gericht, betreffende de bewaring der kerkelijke Archieven. Dat schrijven eindigt aldus„Ten slotte moeten wij het in bruikleen afstaan in de Rijks bewaarplaatsen in elk geval ten ernstigste ontraden." In Uwe zitting van 9 Augustus 1900 werd hetzelfde onderwerp ter sprake gebracht en werd op voorstel van Uwen Voorzitter en tegen het advies van Uwen Secretaris besloten den raad tegen het afstaan van archieven in bruikleen aan Rijksbewaarplaatsen te behouden. Daar dit besluit in de verschillende dagbladen wordt vermeld, zonder dat echter de redenen blijken, die Uwe vergadering bij het nemen van dat besluit hebben geleid, heeft het bestuur der Yereeniging van Archivarissen in Nederland de eer U te verzoeken het alsnog die redenen te willen

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 11