80 Tevens zond dit Kerkbestuur een afschrift van den Inventaris van zijn Archief. De Waalsche Commissie berichtte dat haar oud-Archief en dat van de Waalsche Kéunie worden bewaard in de Waalsche Bibliotheek te Leidenen zich in uitstekenden staat bevinden. Zij zond aan de Synode een exemplaar van den Catalogue de la Bibliothèque Wallonne, waarin onder den titel „Histoire des Eglises Wallonnes" zich bevindt de Inven taris der Waalsche Oud-Archieven. Elf Classicale Besturen zonden een antwoord op de bekende Circulaire. Het Classicaal Bestuur van Nijmegen zond een afschrift van den Inventaris van zijn Archief met het bericht, dat dit Archief bewaard wordt in een kast, die gesloten kan worden, welke zich bevindt in het kerkgebouw der Nederduitsche Hervormde gemeente te Nijmegen. Het Classicaal Bestuur van 's-Gravenhage zond geen Inventaris van zijn Archief, deelde alleen mededat het Classicaal Archief wel bewaard is in de Groote kerk te 's-Gravenhage. Het Classicaal Bestuur van Alkmaar zond een afschrift van den Inventaris van zijn Archief, met de mededeelingdat dit laatste bewaard wordt in de Groote kerk te Alkmaar. Het Classicaal Bestuur van IJzendijke berichtte, dat zijn Archief bewaard wordt in een goed sluitende kast in een niet vochtig lokaaldat een Inventaris er van zal worden opgemaakt en in afschrift gezonden worden aan de Synode. Het Classicaal Bestuur van Utrecht zegt, dat zijn Archief wordt bewaard in eene kurk-drooge kast in de groote consistoriekamer der Domkerken dat het behoorlijk is geïnventariseerd. Het Classicaal Bestuur van Heerenveen deelt bij het zenden van een afschrift van den Inventaris van zijn Archief mededat dit Archief belangrijk is, zich in goeden staat bevindt en dat het bewaard wordt ten huize van den Scriba van genoemd Bestuur, in een boekenkast, waar geen gevaar voor beschadiging door vocht bestaat. Het Classicaal Bestuur van Zwolle bericht, bij het zenden van een afschrift van den Inventaris van zijn Archief, dat dit laatste zich in goeden staat bevindten bewaard wordt in eenein den muur gemetselde kast van de consistoriekamer der Groote kerk te Zwolle. Het Classicaal Bestuur van Groningen zond geen Inventaris van zijn Archief, wel de mededeeling, dat dit Archief bewaard wordt in de brandvrije kamer in de Martinikerk te Groningen. Het Classicaal Bestuur van 's-Hertogenbosch voegde bij een afschrift van den Inventaris van zijn Archief de mededeeling, dat dit laatste bewaard wordt in een massief eikenhouten kast in de consistoriekamer van het kerkgebouw te 's-Hertogenbosch. 81 Het Classicaal Bestuur van Heusden zond geen Inventaris van ziju Archief, dat „zich uitstrekt" over drie eeuwen, en geborgen is op den zolder van de pastorie te Heusden. Het Classicaal liestuur van Eindhoven zond eveneens geen Inventaris van zijn Archief, dat geborgen wordt in de consistoriekumer der kerk te Eindhoven. Omtrent de Archieven kwamen berichten in en uit Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Noord-Brabant Drenthe de Waalsche Kerken Totaal van 38 Kerkeraden 61 35 26 7 121 35 1 Kerkeraad 69 Kerkeraden 36 17 446 Kerkeraden. Verre het meerendeel dezer Kerkeraden (393) zonden afschriften van de Inventarissen der Archieven hunner gemeenten. Sommige hunner berichtten, dat een Inventaris van hun Archief gereed gemaakt werd, en het afschrift er van later aan de Synode zou worden gezonden. De Kerkeraad der gemeente Heusden zond een gedrukten Inventaris. Betrekkelijk klein is het getal der Kerkeraden, welke zich uitlieten over den toestand, waarin de Archieven hunner gemeenten verkeeren. De meesten van hendie dat deden noemden dien toestand niet ongunstig. Evenmin zeiden alle Kerkeradenwaar de Archieven hunner ge meenten bewaard worden. Die het dedennoemden als bewaarplaatsen kasten en houten of ijzeren kistenin pastorieënconsistoriekamers en kerken. Over het geheel waren de Provinciale Kerkbesturende Classicale Besturen en de Kerkeraden wel geneigd zich een brandkast aan te schaffen als bewaarplaats voor hun Archief. Zeer velen verklaarden dit niet te kunnen doen wegens de betrekkelijk groote onkosten. Enkelen zeiden te willen beproevenmet hulp van de Kerkvoogdijeen brandkast te koopen. Sommige Kerkeraden bleken reeds een brandkast als bewaarplaats voor hunne Archieven te hebben, hetzij in eigendom, of in bruikleen. Zij zijn de volgende

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 10