8 gemeenteraad heeft zich bereid verklaard het reglement op het uitleenen van archiefstukken, dat ik u als bedenkelijk signaleerde, in te trekken: voor het uitleenen der stukken van het gemeentearchief gelden daar voortaan dezelfde bepalingen, die door de regeering voor de rijksarchieven zijn vastgesteld. Ik verheug mij natuurlijk daarover van hartemet eene beleefde buiging wil ik de heeren tevens danken voor de eeraan onze vereeniging gedaan, toen men het aan haar wilde toeschrijven, dat het initiatief is genomen tot deze voortreffelijke verandering. Wie had gedacht, dat wij met den gemeenteraad van Zwolle nog eenmaal zouden komen op zoo vriendschappelijken voet! Bij zóó groote verandering in enkele jaren mag men ook hoop koes teren op nog verdere verbetering in de Zwolsche archieftoestanden. Eene verbetering, die nog niet volkomen onnoodig schijnt: immers hetgeen in de vergadering zelve, waarin het nieuwe reglement werd vastgesteld, is opgemerkt en niet minder hetgeen daarna is voorgevallen, geeft wel eenige aanleiding tot vrees. Het Zwolsche gemeentebestuur begint werkelijk in te zien, dat zijn archief een waardevol bezit is. Maar het verraadt tevens zekere bedenkelijke neigingom van dat bezit wel de lusten maar niet de lasten te aanvaarden, en het schijnt zich meer bewust te zijn van de rechten, die dit bezit verleent, dan van de plichten, die het oplegt. Niet alles dus is te Zwolle nog in orde. Maar waar het gemeente bestuur reeds begonnen is goeden wil te toonen wil ik vertrouwen dat ook de overige bezwaren zich allengs zullen oplossen. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, en met den tijd komt alles terechtMet te meer overtuiging kan ik dit ditmaal zeggen nu ook de geruchtma kende Roermondsche archiefzaak eindelijk geschikt is. De gemeenteraad het eindelooze gehaspel moedeheeft het hoofd gebogen en toegegeven aan de rechtmatige eischeD van de Regeering. Voor de verdeeling der verwarde massa archieven zijn verstandige regelen gesteld eene commis sie van twee door partijen aangewezene deskundigen met een onpartijdi- gen superarbiter zal belast worden met de uitvoering der overeenkomst. Met vertrouwen mogen wij dus aannemen dat ook deze treurige archief- questie weldra voor goed tot het verledene zal behooren en dat het eerlang zelfs op het Roermondsche archief zal kunnen heeten 't Is alles boter tot den boom 't Is alles pays en vree Terwijl wij dus op het oogenblik ons bevinden in een toestand van vrede, zooals die in de laatste jaren, misschien zelfs sedert het oprichten onzer vereeniging niet is voorgekomenschijnt het oogenblik geschikt om eens rond te zien en na te gaan of de archieftoestanden van het oogen blikdie gedeeltelijk niet zonder strijd verkregen zijn, ons bevredigen, of wij tevreden mogen zijn over het bereikte resultaat. Bij dien blik om 9 ons heen vervult ons een gevoel van dankbaarheid over vooruitgang in vele opzichten. Maar voldaan zijn wij toch niet Wij verheugen ons van harte over grootere belangstelling van de zijde der Regeering, hier en daar ook van de zijde der stedelijke besturen eenigszins zelfs van de zijde van het publiek. Er is meer. Steeds grooter wordt ons arbeidsveldgedurig vermeerderd worden de werkzaamheden aan de rijksarchivarissen opgedragen. Overneming van rechterlijke ar chieven toezicht op de gemeentearchieven, inspectiën van andere archie ven in ons ressortdit alles neemt een steeds grooter deel van onzen tijd in. Een wetsontwerp over de regeling der vicariegoederen is sedert lang aanhangigbedriegen wij ons nietdan zullen in de nieuw op te richten vicarieraden aan de archivarissen plaatsen worden aange wezen die zeker niet de minst belangrijke zullen zijn. Overbrenging van de oude notariëele protocollen naar de archief-depots is door de Re geering voorgesteld en door de afdeelingen der Tweede Kamer met groote instemming ontvangen. De hulp der rijksarchivarissen is door de Regeering aangeboden aan de synode der Nederlandsche Her vormde kerk voor de regeling der kerkelijke archieven. Het is waar dit aanbod is niet met veel voorkomendheid aanvaard. Mag men een inzender in ons eigen orgaan gelooven dan zou men moeten vreezen dat de gevaarlijke ziektedie men papophobie noemtdreigt epidemisch op te treden ook onder de beheerders van archieven. Doch voorshands koester ik daarvoor nog geene vrees uw bestuur heeft aan de synode beleefdelijk gevraagd waarom zij het opnemen van kerkelijke archieven in de rijksdepots meende te moeten ontraden en men mag vertrouwen dat een hooggeplaatst collegezooals de synodezich niet zal laten influenceeren door een onberedeneerdeongemotiveerde vrees. Waar prof. Blok na zijne archiefreis getuigen kon dat de welwillendheid ook der kerkelijke autoriteiten te Rome en elders er ten zeerste toe heeft medegewerkt om zijn arbeid gemakkelijk en aangenaam te maken daar zal de synode niet door moeielijkheden op te werpen den schijn op zich willen laden alsof de Hervormde kerk iets voor andersdenkenden te ver bergen had waarvoor men zich schamen moest. En nu die kerk zelve zooals steeds duidelijker blijktonmachtig schijnt om een goed beheer harer schatten te waarborgen zullen dus de eerstvolgende jaren allicht het arbeidsveld der rijksarchivarissen althans hier en daar zien uitbreiden ook tot de kerkelijke archieven. Hoe dit zijvermeerdering van werkuitbreiding van bemoeiingen in meer dan eene richting staat voor de archivarissen voor de deur. Is dit eene klacht P In het minst nietIk zal mij verheugen als de kerkbe sturen onze hulp inroepen in welken vorm dan ook. Wij zeiven waren de eersten die aandrongen op de overbrenging der notaris-archieven die

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 9