60 Hoe wij tot deze conclusie kwamen? We wenschten op het stadhuis eenige inlichtingen te vragen, wat er bezienswaard was in het stadje. De deur van het oude raadhuis het is een antieke merkwaardigheid stond open. Op ons geroepniemand. De oude plattegrond van de stad, de antieke bezolderinghet geschilderde stadswapen van 1620 geen van alle verraadde een teeken van leven Toen hebben we de stoute schoenen aangetrokken en zijn op alle deuren in het gebouw gaan kloppen, goed hard kloppen! Maar niemand antwoordde weer. En daar we toch iets wilden zien van dit oude huis, hebben we deuren geopend en zagen we het ouderwetsch ingericht archief, de netjes ge meubelde raadzaal enz. Alleen het secretariaat was gesloten! En nog kwam niemand het gebouw binnen." Het gemeentearchief van Middelburg zal voorloopig in plaats van Vrijdag van 9 tot 12 uren voor het publiek toegankelijk zijn Donderdag van 11 tot 12 uren en Vrijdag van 9 tot 10 uren. De overige uren blijven onveranderd. In de laatste vergadering van de synode der Nederlandsche Her vormde kerk is de quaestie der kerkelijke archieven breedvoerig behandeld. Wanneer de Handelingen der synode verschenen zullen zijn, hopen wij nader hierop terug te komen. Thans meenen wij te kunnen volstaan met de mededeeling van het volgende. Aan de kerkeraden zal opnieuw een schrijven met vraagpunten worden gezonden, uit wier beantwoording de toestand der kerkelijke archieven zal kunnen blijken. Voorts heeft de synode zich in beginsel verklaard voor de benoeming van een des kundige belast met het ordenen en catalogiseeren der kerkelijke archieven. Een voorstel om de classicale besturen uit te noodigen zoo mogelijk het initiatief te nemen tot het oprichten van bewaarplaatsen voor de archieven in de hoofdplaatsen der classes, werd verworpen. Daarentegen werd eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een reglement op het archiefwezen. Naar aanleiding van het verzoek, door het bestuur onzer vereeniging tot de synode der Nederlandsche Hervormde kerk gericht, om te mogen vernemen, op welke gronden de synode aan de provinciale en classicale besturen en de kerkeraden ontraadt de oude archieven in bruikleen te geven in de rijksbewaarplaatsen (jaarg. 1900/1, blz. 109), is van dat lichaam het volgende afdoende antwoord ontvangen: 's-Gravenhage, 23 Augustus 1901. In antwoord op Uw schrijven d.d. 31 Maart 1901 betreffende het in bruikleen afstaan van de kerkelijke archieven, hebben wij de eer te Uwer kennis te brengen, dat, om overwegende redenen, in het belang van de 61 Nederlandsche Hervormde kerkde Synode zich gedrongen gevoelt het in bruikleen afstaan der kerkelijke archieven in de Rijksbewaarplaatsen te moeten ontraden. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk (get.) G. J. van der Flier, president. L. Overman, secretaris. In Frankrijk begint men, evenals bij ons x), de wenschelijkheid in te ziendat de oude notariëele akten naar de rijksarchiefdepóts worden overgebracht. In den senaat is in Mei j.l. het volgende wetsvoorstel aanhangig gemaakt: „Les minutes des notaires antérieures a 1790 pourront être déposées par les officiers ministériels, qui en ont la charge, aux Archives départe- mentales après avis des Conseils généraux. II en sera dressé des inventaires avec le concours de la Direction des Archives et sous le controle de la Commission supérieure. Les inven taires pourront être publiés du consentement des déposants. Les déposants pourront se réserver le produit des expéditions." Het staatsarchief te Düsseldorf is onlangs naar het nieuwe daarvoor ingerichte gebouw of magazijn overgebracht. Bij de plaatsing der archi valia heeft men de geheele bergruimte in zes afdeelingen verdeeld. De eerste bevat de archieven van het keurvorsteudom Keulenin de tweede zijn de archieven van Gulik en Berg, in de derde die van Kleef, Mark, Pruisisch Opper-Gelder en Meurs opgeborgen. Eene vierde afdeeling bevat de archieven na 1794, eene vijfde de charters, handschriften op perka ment, wapenboeken en kaarten, terwijl de zesde afdeeling voor de in bruikleen gegevene en gedeponeerde archieven wordt gereserveerd. Hierin bevinden zich thans de archieven der steden Emmerik en Wezel en der heerlijkheid Broich. Den 12en Mei 1901 is te Mühlhausen de Thüringer Archivtag bijeen gekomen. Door de heeren Schmidt uit Schleiz en Bühring uit Arnstadt werd verslag uitgebracht van hetgeen in de algemeene Archivartage" te Straatsburg en Dresden verhandeld was. Voornamelijk de op de laatste vergadering besproken vraag, in hoeverre het geoorloofd en gewenscht i< stukken te vernietigen, werd uitvoerig behandeld. Prof. Bangert uit Rudolstadt besprak de werking van het Zaponterwijl de geschiedenis der stadsarchieven van Erfurt en Mtihlhausen zelve door de heeren Oergel Onder het tor perse gaan dezes komt het bericht, dat het wetsontwerp tot wijziging der notariswet is ingetrokken.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 35