58 was bewaard gebleven te Hoorn en in deze eeuw geheel ten onrechte met het gemeentearchief vereenigd. Aanzoeken om afstand aan het Rijk, in 1870 en in 1892 gedaan, werden platweg afgeslagen. Men was te Hoorn bijzonder op het behoud dezer stukken gesteld, daar de legende ze in verband bracht met den vereerden persoon van Jan Pietersz. Coen. Een derde aanzoek had thans beter gevolg. De stukken zijn afgestaan, gelijk naar recht en reden behoorde, en thans op het Algemeen rijks archief ontvangen. Het belang dezer fragmenten springt in het oog, wanneer men bedenkt, dat van de kleinere kamers (Delft, Rotterdam, Hoorn, Enknuizen) volstrekt niets meer over is dan deze stukken. Nieuwe gegevens tot de kennis der koloniale geschiedenis in eigenlijken zin vallen er niet uit op te delven, wel bouwstoffen voor de inwendige geschiedenis der kamers van het Noorderkwartier. De overgebleven stuk ken zijn meest uit den aanvang der 17d0 en uit het laatst der 18de eeuw. Twee registers, vermoedelijk behoord hebbende tot het archief der kamer Stad en Lande van de W.-I. C., werden van het rijksarchiefdepöt te Groningen ontvangen. De gemeente Enkhuizen stond af een aantal stukken, afkomstig van verschillende ontvaugers-generaal van de Admiraliteit van het Noorder kwartier, waaronder er voorkomen, die eene kostbare aanwinst zijn tot de door den brand van 1844 zoo geschonden marine-archieven. In het jaarverslag over 1901 zullen omtrent deze onderscheidene aan winsten nadere mededeelingen worden gedaan. Door graaf Bentinck van Amerongen te Amerongen zijn aan het Algemeen rijksarchief ten geschenke aangeboden drie verbalenafkomstig uit het legatie-archief der Staten-Generaalnamelijk: 1°. Yerbael van den Heere Kayser, aan Haer H°. M°. overgelevert don 18 Martii 1653. 2°. Yerbael gehouden by den Heere Nanninga Kaiser, Gedeputeerde van Haer Hoog Mogende aan Zyne Konincklyke Majesteit van Denemarcq, Noorwegen etc. in den jare 1655. 3°. Verbael van de Munstersche Deputatie d.d. 1657. Aan graaf Bentinck is voor dit belangrijk geschenk de bijzondere dank der Regeering betuigd. De heer Aug. Sassen, notaris te Helmond, heeft aan het rijksarchief in Noord-Brabant ten geschenke aangeboden het eerste gedeelte, loopende tot 21 Juni 1574, van het prothocol der schepenbank van Asten, dat blijkens het opschrift over het tijdvak van 3 Juli 1573 tot 6 Juli 1575 liep. Aan den schenker, die onlangs door aankoop eigenaar van dit stuk geworden was, is de dank der Regeering betuigd. 59 Door den kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Hoedekenskerke zijn verschillende stukken, tot het rechterlijk archief van Iloedekenskerke behoorende, welke zich in het kerkelijk archief aldaar bevonden, aan het Rijksarchief in Zeeland ten geschenke aangeboden. Voor deze handelwijze, waardoor afgedwaalde stukken zijn terecht gebracht, is aan den kerkeraad de dank der Regeering betuigd. Aan den heer J. de Kruyter te Goesdie het archief van den kerkeraad van Hoedekenskerke heeft geïnventariseerd, daarbij de rech terlijke stukken gevonden, en bewerkt heeft, dat zij door den kerkeraad aan het Rijk werden teruggegeven is bij Koninklijk besluit van 14 Augustus 1901 (no. 27) de zilveren eeremedaille als blijk van waardeering zijner belangstelling, in 's Rijks wetenschappelijke verzamelingen betoond, toegekend. De Engelsche Hervormde gemeente te Middelburg heeft haar archief in bruikleen afgestaan aan het rijksarchief in Zeeland. Het nog in het gemeentearchief van Domburg berustende gedeelte van het rechterlijk archief is thans naar het rijksdepöt te Middelburg overgebracht. Alleen de gemeenten Zieriksee en Aardenburg hebben haar rechterlijk archief nog niet overgedragen. Het rijksarchief in Drente is van 12 Juli tot en met 1 Augustus 1901 voor het publiek gesloten geweest. Het nieuwe rijksarchiefgebouw te Assen is gereed gekomenen reeds in gebruik genomen. De gemeenteraad van Leiden heeft het raadsbesluit van 14 Maart j.l., waarbij mr. J. C. Overvoorde tot archivaris werd aangesteldingetrokken, daar de Minister van Binnenlandsche Zaken die benoeming in strijd achtte met art. 103 der gemeentewet. De gemeentesecretaris toch is belast met de zorg voor het archief, en de archivaris is daarom te beschouwen als een ambtenaar ter secretarie. Zijne benoeming moet derhalve door burge meester en wethouders geschieden. Mr. Overvoorde is toen onmiddellijk door burgemeester en wethouders tot archivaris benoemd. Over de goede bewaring van het gemeentearchief te Brouwershaven kan men oordeelen uit het onderstaande bericht van een correspondent der Wereldkroniek (6 Juli 1901): „Maar het schijnt er een eldorado van eerlijke menschen te zijn. Mr. Joosting heeft zich bereid verklaard in een der volgende nummers van het Archievenblad eeno beschrijving van het gebouw te geven.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 34