48 oeconomischen achtergrond haddensecreete correspondentie over 18221826 van den burgemeester van Utrecht met den gouverneur der provinciehet oud-archief van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente zal in bruikleen worden ontvangen. II. De bibliotheek. In verband met het zoeken van bestekken der gemeentewerken is het archief van den stedelijken kameraar over 1839 1865 gerecon strueerd. De bibliotheek wordt thans naar een vast systeem aan gevuld de catalogus is omgewerktenkele zeldzame werken over Utrecht werden verkregen, o.a. een Ordinarius perpetuus Trajectensis diocesis. III. De atlassen. In verband met een zegel d.d. 1263 en teekeningen van kerken uit de llfle eeuw heeft Dr. Cuypers een schets ontworpen van Adelbold's Dom (tusschen den Oudmunster en den Dom Utrecht's hoofdkerk). 2 teekeningen van Saenredam werden verkregen. Belangrijke aanwinsten. Terwijl andere plannen misluktenzullen nu verschillende afbeeldingen van belangrijke gebouwen, met eene toelichting van den archivaris, gereprodu ceerd worden door de Maatschappij ter bevordering der bouwkunst. IV. Het museum. De bewerking der nieuwe uitgave van den catalogus vorderde niet zooveel als gehoopt was (muntenpijpaarden heiligenbeeldjes). Overstrooming in het museum. Een centraal Utrechtsch museum kan nog niet worden gesticht. Dom (gewelf sleutels van de koorsluiting, baldakijns, deur der sacristie). Aanwinsten. Onderwerpen der rapporten (o. a. eigendom Domtoren en werven en baliën aan de Oude- en Nieuwe Grachten), en der inlichtingen. Uitgeleende stukken. Vervaardigde reproductiën. Aanwinsten. (Verslag over het voorgevallene in de gemeente verzamelingen (in Utrecht) in 1900, aan B. en W. aangeboden door de vaste raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente.) Vlaardingen. De binnenbetimmering der archiefkamer kwam gereed. De bibliotheek werd alleen gebruikt door gemeente ambtenaren. Aanwinsten (der bibliotheek). (Verslag van den archivaris aan den secretaris der gemeente bijlage C tot Verslag Vlaardingen.) Vlissingen. De toestand der localen is over 't algemeen bevredigend. Opgaven van de onderwerpen, waarover inlichtingen werden verstrekt, en van de aanwinsten der bibliotheek. De aandacht wordt gevestigd „op eene soort vernis, dat, bekend onder den naam „van „Protector Petri"wordt aanbevolen als een uitnemend vocht- „werend middel. De stof wordt buiten op de muren aangebracht „en schijnt de eigenschap te bezitten het vocht in zijne geboorte 49 „te stuiten. De prijs is 10 ct. per MV' Het vocht is „verkrijgbaar „bij de directie der Protector Petri-fabriek te Huisen bij Arnhem". Dr. Cuypers is over de werking zeer tevreden. (Jaarverslag betreffende het archiefwezen over 1900, bijlage tot Verslag Vlissingen.) Zaandam. „Gemeente-archief. Het herstellen, regelen en „inventariseeien van het nieuw archief kwam in 1900 geheel gereed. „Het is geborgen in kasten aanwezig op de bovenverdiepingen van het „gemeentehuis; overbrenging naar een tegen brandgevaar beveiligde „plaats blijft wenschelijk, en maakt een punt van ernstige overweging „bij ons college uit. „Met het herstellen, regelen en inventariseeren van het oud- „archief werd in den loop van het jaar 1900 een aanvang gemaakt." (Verslag Zaandam, bladz. 52.) Zieriksee. Door tusschenkomst van Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije ontving het oud-archief verscheidene paketten en losse stukken betreffende Zieriksee in vroeger tijden (meerendeels 16de18de eeuw), afkomstig uit de nalatenschap van Jhr. W. M. H. de Jonge, wiens voorzaten eeuwen lang ambten bekleedden. Regesten worden gegeven van de voornaamste charters (1297—1595). De schepenbrieven werden afgescheiden van de charterszij werden beschreven tot 1520. Bijeengezocht werden: ln. het archief van Thesaurieren en van de opvolgende Comités van Financiën (de notulen beginnen eerst met 1730, doch een paar indices op oudere notulen zijn aanwezig); 2° de missivenboekenwaarin ook de publi- catiën enz., waarvan het oudste aanvangt met 1654. (Verslag van den toestand van het oud-archief der gemeente Zieriksee over 1900, bijlage E. tot Verslag Zieriksee.) Z u t p h e n. Archief45 personen bezochten het oud-archief. De oorkonden werden geborgen in cartonnen doozen. De kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente ontvingen op hun verzoek de door hen in 1858 in bruikleen afgestane boeken terug. Opgezegd werd het lidmaatschap van den Hanse-Vereinen daarvoor in plaats ge nomen dat der Vereeniging Gelre. In October eindigden de krijgs geschiedkundige nasporingen. De inventarissen worden bijgehouden. Ontvangen werd eene acte van overdracht van land ten behoeve van het Oude en Nieuwe Gasthuis. Aanwinsten der bibliotheek. (Verslag Zutphen, bladz. 1922.) Zwolle. ArchievenNa 't overlijden van Mr. van Hasselt werd tot den Minister het verzoek gericht, diens opvolger te mach-

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 29