40 bibliotheek gevoegd)8. de boekerij van Dr. C. van Campen (overleden in 1696; de boekerij is zeer gedecimeerd tot ons gekomen.) Eenige voorwerpen ten behoeve van een op te richten museum zijn ontvangen. Het nieuw-archief wordt zorgvulding in orde gehouden. (Yerslag van den archivaris in Verslag Breda, bladz. 135141.) B r i e 11 e. Stereotyp verslag dat van het vorig jaar. (Ongedrukt verslag Brielle.) Delft. Bibliotheek. De catalogus is gereed, doch de boeken moeten nog worden genummerdaanwinsten. Archief. Begonnen werd eene nieuwe beschrijving der losse stukken „in de laden in de „kast op het portaal", vroeger door Mr. Soutendam beschreven; met het oog op de practijk werd deze arbeid gestaakt en aangevangen eene regeling van het nieuw-archief. Gesorteerd zullen worden de stukken, die vernietigd kunnen worden. Inlichtingen werden minder gevraagd dan in 1899. Museum. De catalogus is thans ineengezet; meerdere ruimte is noodigaanwinstenhet bezoek was gering. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum in de gemeente Delft over het jaar 1900, door den archivaris Mr. H. S. Veldman.) Deventer. Voortgezet werd de beschrijving van de deelen en losse stukken der in het depot berustende archieven en de uitgave der cameraarsrekeningen. Opgave van de onderwerpen der rapporten en der nasporingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken bepaalde, dat archiefstukken van rijksarchieven ook mogen gedeponeerd worden in het Deventer depot, en gaf een subsidie tot herstelling der in bruikleen ontvangen rechterlijke archieven. Aanwinsten (o.a. reke ningen van den kerkmeester der St. Nicolaas- of Bergkerk tusschen 1581 en 1744); verliezen (een doop- en huwelijksregister der voor malige Vrouwenkerk werd overgebracht naar het bureau van den burgerlijken stand). „De uitwendige inrichting van het archief „onderging eenige zeer gunstige verbeteringen". Mr. H. Philips is aangenomen als volontair en houdt zich bezig met het maken van een register op de resolutiën van den magistraat 16331640» „Voor het nieuwe archief hadden de gewone werkzaamheden „plaats: het maken van alphabetische registers". (Verslag van den archivaris te Deventer over het jaar 1900, bijlage A tot Verslag Deventer, en Verslag Deventer bladz. 21.) Dordrecht. ArchievenTengevolge van de in 1899 met het rijk verkregen overeenstemming „over de overname der oude „rechterlijke archieven van de kamer judicieel, het watergerecht en „het college van reetrekkers, werden deze belangrijke archieven door 41 „de gemeente van het rijk in bruikleen verkregen ter plaatsing in „het gemeente-archief". Belangrijke rapporten werden uitgebracht. Gereed kwam de beschrijving van de archieven van het gasthuis, de stadsleenbankhet stadsarchief over 18131851, het Genees kundig gesticht voor krankzinnigen (waarin geene bescheiden uit de archieven der kloosters, wier goederen aan dit gesticht waren toe gekend, doch belangrijke stukken over de verpleging van krank zinnigen in de 17^ en vooral in de 18de eeuw en stukken betreffende het Leprooshuis en het Heilige Geest- en Pesthuis ter Grooter kerk), het Vereenigd Armen Wees- en Nieuw Armhuis (waarin een cartularium en een rekeningboek van het klooster Mariënborn) en de rechterlijke archieven. Goed slaagde eene tentoonstelling van prenten en teekeningen betreffende de stad. Het krijgsgeschied kundig onderzoek liep ten einde. Opgave der personen, die het archief bezochten of inlichtingen vroegen. Aanwinsten (rechterlijke archieven, een register van de vicarie van Jacob den Meerdere in de Groote Kerk over 1484—1530, een charter d.d. 1336 betreffende de verpanding door graaf Willem van Henegouwen van zijne in komsten te Dordrecht, enz.); verliezen (enkele stukken betreffende grensscheidingen en het onderhoud van dijken in de buurt van Dordrecht, behoorende in het rijksarchief in Noord-Brabant). (Verslag Dordrecht, bladz. 2743.) Goes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken „bevinden zich in goeden staat". Meer belangstelling in de oud heden dan ten vorigen jare; van de bibliotheek, wier aanwinsten worden vermeld, „werd nagenoeg geen gebruik gemaakt". (Verslag van den archivaris der gemeente Goes over 1900, bijlage I tot Verslag Goes.) Gorinchem. ArchiefDoor den heer C. van Drooge Dz., „oud-majoor-commandant der d.d. schutterij te dezer stede, is den „17 Augustus ter secretarie terugbezorgd een tamboer-majoorstaf „der d.d. schutterij." (Verslag Gorinchem, bladz. 21, 22.) Gouda. ArchievenDe vochtigheid van het gebouw werd zooveel mogelijk door stoken en ventileeren bestreden. De inven taris der oude rechterlijke archieven kwam gereed. „Als voorarbeid „voor het inventariseeren van het overige gedeelte van het archief „werd een aanvang gemaakt met eene stelselmatige aanvulling en „verbetering van den bestaanden inventaris. Van de oudste archieven „der St. Jans-kerk werd een inventaris opgemaakt" Uit de ver- Zie Boekbespreking.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 25