36 aeu diem et formam execucionis presencium nobis liquide rescribatis vos presentium executores." Het teruggeven van het bevelschrift na het bezegeld te hebben, heeft hier dus de beteekenis van een bericht, dat aan de opdracht is voldaan. Ook in het archief der Middelburgsche abdij vond ik meermalen de bevestiging van het feitdat degenedie door den officiaal van den Domproost met de tenuitvoerlegging van eene opdracht was belast, dat stuk bezegelde en teruggaf aan den abt, die bij de uit voering der opdracht belang had het betrof meestal de afkondiging van een voordracht tot of de inbezitstelling van den begiftigde met een beneficie, waarvan de abt collator was; de formule: „reddite litteras" komt daarbij echter niet voor. F* Item Clais Yictoirsz. van die bliekengemaict voer die zegelen der mandaten 2 st." (Rekening St. Jobs gasthuis Utrecht 1513). Ik vermoed, dat met de „mandaten" bedoeld worden aanbevelingsbrieven van den bis schop of andere geestelijken voor de boden van het jonge gasthuis, die aalmoezen moesten ophalen, zooals die herhaaldelijk in de rekening vermeld worden. De zegels moesten dus veel in handen zijnterwijl het toch van belang wasze niet te beschadigen omdat ze de eenige legitimatie van de officiëele bedelaars waren. Het feit, dat de blikken doosjes eerst later ter bescherming der zegels aangebracht werden en niet (of althans niet altijd) mede uit de kanselarij kwamen, schijnt mij van eenig belang. Zij behooren dus eigenlijk niet daarbij en kunnen zonder bezwaar verwijderd worden. Deze quaestie kwam onlangs ter sprake op de vergadering der rijks archivarissen. Vrijdom van briefport voor archivarissen. Wel mochten wij in het laatst verschenen nummer van dit tijdschrift (jaarg. 1900/1 blz. 209) opmerken, „dat enkele onjuistheden kunnen zijn ingeslopen" in de opgave, die wij toen omtrent het bovengenoemde onderwerp publiceerden. Sedert zijn wij van wel ingelichte zijde onder richt, dat deze materie aldus is geregeld De archivaris en de adjunct-archivaris des Rijks hebben in dienst zaken vrije correspondentie met de archivarissen des Rijks in de provinciën en den archivaris van het Geldersch overkwartier te Roermond, de gemeentearchivarissen, de Commissarissen der Koningin. de colleges van Provinciale en van Gedeputeerde Staten, de gemeentebesturen. 37 de colleges en besturen van waterschappen, dijken, polders, hoog heemraadschappen, veenschappen en veenpolders. de directeuren der rijks-universiteitsbibliotheken, den Bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, den directeur van het krijgsgeschiedkundig archief, den hoofddirecteur van 's Rijks museum; geldt alleen den Rijksarchi varis, niet den Adjunct-Archivaris. den Hoogen Raad, den procureur-generaal en den griffier bij dat lichaam. de procureurs-generaal en de griffiers bij de gerechtshoven. de procureurs-generaal en de griffiers bij de arrondissements-recht- banken. de griffiers bij de kantongerechten. den administrateur en de rentmeesters van het kroondomein, de directeurs der registratie en domeinen. de ontvangers der registratie en domeinen en der successierechten, de bewaarders der hypotheken en van het kadaster. De archivarissen des Rijks in de provinciën en de archivaris van het Geldersch overkwartier te Roermond hebben in dienstzaken vrije correspondentie met den archivaris en den adjunct-archivaris des Rijks, de gemeentearchivarissen, de gemeentebesturen. de colleges en besturen van waterschappen, dijken, polders, hoog. heemraadschappenveenschappen en veenpolders. de directeuren der rijks universiteitsbibliotheken, den directeur van het krijgsgeschiedkundig archief, den Procureur-Generaal en den griffier bij den Hoogen Raad. de procureurs-generaal en de griffiers bij de gerechtshoven. de officieren van Justitie en de griffiers bij de arrondissements-recht- banken. de griffiers bij de kantongerechten. den administrateur en de rentmeesters van het kroondomein, de ontvangers der registratie en domeinen en der successierechten, de bewaarders der hypotheken en van het kadaster, den Bibliothecaris van de Koninklijke bibliotheek, de Commissarissen der Koningin. De gemeente-archivarissen hebben in dienstzaken vrije correspon dentie met den archivaris en den adjunct-archivaris des Rijks.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 23