12 materiaal te verzamelen voor de bearbeiding van dit nog vrij wel onont gonnen terrein. Wij hopen over eenigen tijd de resultaten van onzen arbeid aan u te kunnen aanbiedenen wij verzoeken u daarbij het noodige geduld te oefenen, want zeer spoedig zullen wij niet gereed zijn. Van zelf spreekt het trouwens, dat die aanbieding u tot niets binden zal; gij zult natuur lijk volkomen vrij zijn het werk, dat buiten uwe opdracht tot stand komen zal, aan te nemen of af te wijzen. Onze commissie geeft er zich volko men rekenschap van, dat de wijze van haar ontstaan haar tot uwe ver gadering in eene geheel andere betrekking plaatst als hare voorgangster; intusschen vleit zij zich, dat hare bemoeiingen u niet onaangenaam zullen zijn, en dat het resultaat daarvan, indien het haar zelve bevredigt, ook uwe goedkeuring zal mogen wegdragen. Zeker had ik niet verwacht, toen ik eenigszins aarzelend mijne medewerking verleende tot het zetten van deze eerste schrede op een nieuwen weg, dat ik u bij de kennisgeving daarvan tegelijk reeds mede- deeling zou hebben te doen van een tweeden stap in dezelfde richting. Het kan overmoedig schijnen, dat eene kleine, uit haren aard weinig krachtige vereeniging tegelijkertijd de bewerking onderneemt van twee handboeken. En zekerhad de keus aan ons gestaanwij zouden gewacht hebben met het doen van een tweeden staptotdat het slagen eener eerste poging ons het recht gegeven zou hebben om eene tweede te wagen. Maar wij hebben moeten zwichten voor omstandighedendie zich buiten ons toedoen hebben voorgedaan. Nauwelijks had zich de commissie voor het samenstellen van een Handboek der Nederlandsche chronologie geconstitu eerd of geheel buiten onze vereeniging om werd eene poging gedaan tot het verkrijgen van een Handboek der Nederlandsche palaeo- g r a p h i e. Het was de heer Musburgemeester van Middelharnisdie deze zaak ter sprake bracht in eene vergadering der Nederlandsche ver eeniging voor gemeentebelangen, en wel met het oog op de gemeente secretarissen, die door de gemeentewet belast worden met de zorg voor de gemeentearchieven en op wie in de groote meerderheid der gemeenten die zorg ook feitelijk drukt, geheel alleen drukt. De heer Mijs verklaarde terecht, dat de gemeentesecretarissen tot het dragen van deze verant woordelijkheid geheel niet in staat waren, en hij wenschte althans de toekomstige secretarissen eenigszins voor te bereidenom ook in dit op zicht aan hunne wettelijke verplichtingen te kunnen voldoen Tengevolge van deze bemoeiingen heeft het bestuur der genoemde vereeniging zich bereid verklaard de hand te bieden tot het uitvoeren van het plan door het uitgeven van een Handboek der Nederlandsche palaeo- g r a p h i e. En terecht beeft het begrependat het zich daartoe de 13 modewerking moest verzekeren van onze vereeniging, tot wier gebied het samenstellen van een dergelijk handboek eigenaardig behoort. Uw bestuur heeft gemeend, dit beroep op zijne medewerking eershalve niet te mogen weigeren. Het heeft zich aanstonds verzekerd van de medewerking van eenige personendie haar de noodige waarborgen schenen aan te bieden om het werk tot een goed einde te brengen. Deze pogingen zijn gelukkig- geslaagd. Mr. Fruin, die met het voeren der voorloopige onderhande lingen met de Vereeniging voor gemeentebelangen belast was geweest, heeft zich bereid verklaardals voorzitter der nieuwe commissiede leiding van het gansche werk op zich te nemen. Hem is als secretaris toegevoegd ons medelid Swaving die aanvankelijk belast zal worden met de correspondentie over de verzending der talrijke handschriften, die men zal behoeven, later met de redactie van het werk. De bewerking van het oorlcondenschrift heeft gaarne op zich genomen ons medelid Mr. Rutgers; terwijl wij voor de behandeling van het boekenschrift, dat wij, hoewel het ons vreemd was en buiten ons terrein lag, niet meenden te mogen voorbijgaangenoodzaakt waren ons de medewerking te verzekeren van iemand buiten onzen kring: wij achten ons gelukkig, dat wij Dr. H. Brug- mans bereid gevonden hebbende bewerking van dit deel op zich te nemen. Onderwijl was door de Vereeniging voor gemeentebelangen eene raming der kosten gemaakt. En toen wij gereed waren met de samen stelling ónzer commissiehebben wij op dezen grondslag met het bestuur der vereeniging eene voorloopige overeenkomst aangegaanwaarbij ieder der beide vereenigingen aanneemt den verkoop van een zeker aantal exemplaren van het handboek te garandeerenwelke garantie evenwel door inteekening grootendeels gedekt zal moeten zijnvoordat het werk ondernomen zal worden. Zoo straks zal deze overeenkomst aan uwe goedkeuring onderworpen worden. "Wij gevoelen ons onbezwaard, om tot het verleenen der ver- laugde garantie te adviseerenomdat, als het handboek in de praktijk voldoet, elke archivaris stellig een exemplaar daarvan zal aankoopen, terwijl ons gebleken is, dat verscheidene hoogleeraren in de Nederlandsche geschiedenis, de kerkgeschiedenis, de rechtsgeschiedenis, de literatuur geschiedenis en de Nederlandsche taal reeds herhaaldelijk de behoefte aan een dergelijk boek gevoeld hebben, zoodat het redelijkerwijze mag ver wacht wordendat zij ons werk op hunne colleges gebruiken en aldus hunne studenten zijdelings tot den aankoop daarvan brengen zullen. En mocht onze raming tegenvallenmocht het bij de verdere uitwerking van het plan blijkendat de kosten hooger zullen wordente hoog voor onze zwakke krachtendan hopen wij met eenig vertrouwendat de Regeering ons zal willen steunen, nu wij ons opmaken om haar het werk

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 11