186 historici in Nederland die al spoedig een plaats moeten zoeken bij gym nasiaal of middelbaar onderwijs. Het Rijksarchief te Stockbolm was tot nog toe het eenige behoorlijk beheerde en geordende archief in Zweden. Toen ik aan de Stockholmer heeren vertelde dat er in biederlandbehalve een Algemeen Rijksarchief, nog tien rijksarchieven in de provinciën en bovendien in de voornaamste gemeenten gemeentearchieven bestaandie door volkomen voor hun taak berekende ambtenaren beheerd in geschikte lokalen bewaard worden en voor wetenschappelijk onderzoek toegankelijk zijn sloegen zij een gat in de lucht van verbazing en bewondering. Zoover had men het in Zweden nog lang niet gebracht Zoo goed als alle openbare archieven in provincies en steden staan daar onder het beheer van personen die door andere ambtsbezigheden zoozeer in beslag worden genomen dat zij geen tijd hebben om eenige zorg aan het archief te wijden en zoo zij dien al konden vinden zou het hun aan de noodige kennis ontbreken. Reeds jaren lang had de Rijksarchivaris dan ook voorstellen gedaan om tot verbetering te geraken; in 1885 was bij koninklijk besluit bepaald, dat geen stukken uit openbare archieven vernietigd mochten worden zon der toestemming des konings en voorafgaand advies van den Rijksarchi varis; eerst in 1898 is eindelijk het besluit genomen tot oprichting van 3 provinciale archieven: te Upsala, Lund en Vadstena, die onder het beheer van den Algemeenen Rijksarchivaris zullen staan en waarheen hoofdzake lijk kerkelijke en rechterlijke archieven uit de provincies zullen worden overgebracht Laat mij thans nog een en ander mededeelen over de ervaringen die ik bij mijn onderzoekingen te Stockholm heb opgedaan. In de zeer ruime, hooge leeszaal (Forskningssalen) waren, behalve de archivarissen en andere beambten, gemiddeld 15 a 20 bezoekers, aan drie lange tafels gezetenaan 't eind van de zaal stonden afzonderlijke schrijftafels voor de archivarissen. Bovendien waren geregeld 6 of 7 dames bezig met kopieerwerk. Op elke tafel stonden boekenrekjes, waar men de boeken tijdelijk kan deponeeren, die men bij zijn werk noodig heeft; langs de wanden van de leeszaal is een uitgebreide bibliotheek opgesteld, waaruit elk bezoeker kan gaan halen wat hij wenscht te gebruiken; groote laden in de tafels kunnen als bergplaats voor schrifturen worden gebruikt Wanneer men een archiefstuk ter inzage wenscht te ontvangen, vult men een gedrukt formulier inwaarvan op elke tafel een aantal aanwezig zijn, onderteekent het, en brengt het naar de, vlak achter de leeszaal gelegenexpeditiezaalwaar altijd een van de amanuenses en gewoonlijk Nadere mededeelingen over deze provinciale archieven waarvan dat te Vadstena reeds in gebruik is genomen kan men vinden op p. 169 van den loopenden jaargang van dit tijdschrift. 187 ook een andere beambte is aan te treffen. Door een archiefbediende wordt het verlangde stuk dan later naar de plaats van den bezoeker gebracht; na gebruik moet men het zelf naar de expeditie terugbrengen en ontvangt dan het regu terug. Gewoonlijk worden slechts twee nummers tegelijk ter beschikking gesteld; maar wanneer dit noodig is zooals het in mijn geval was maakt men geen bezwaar, van deze bepaling af te wijken. De expeditie werkt te Stockholm buitengewoon vlugook in andere opzichten kan ik verklaren nog nergens een archief te hebben aangetroffenwaar voor het gemak van de bezoekers zoo goed is gezorgd, waar men zoo rustig kan blijven voortwerken. Van de gelegenheid tot studie wordt dan ook een druk gebruik gemaakt. Onder de 15 tot 20 bezoekers, die tegelijk met mij dagelijks op het archiefwerk ten, waren verscheiden vreemdelingen: Noren, Denen, Finnen en een Duitsche Rus, de heer Feuereisen, mag. hist., uit Dorpat, die meteen stipendium van de Russische regeering een wetenschappelijke reis deed, met het doel den handel van de Oostzeesteden met Rusland in het laatst der 16de eeuw te bestudeerenhij had al meer dan een jaar in verschillende Duitsche archievenvooral te Lubeckgewerkt en was voornemens ook nog te Ilelsingfors en te Kopenhagen zijne studie voort te zetten zoodat hij in 't geheel ruim twee jaar dacht uit te blijven. Ik vermeld dit omdat ook anderen misschienevenmin als ikzouden hebben vermoed dat de Russische regeering zoo mild was met het bevorderen van weten schappelijk historisch onderzoekdergelijke stipendiaverzekerde mij de heer Feuereisen, worden herhaaldelijk verleend en het bedrag er van is zoo groot, dat hij meer dan (wee jaar kon uitblijven voor rekening van den staat. Het Stockholmer archief trekt altijd veel vreemdelingen een ieder, die zich bezig houdt met het bestudeeren van de geschiedenis van een der Scandinavische landen of van de Duitsche en Russische Oostzeeprovinciënof wel met de diplomatieke geschiedenis vooral van de 17de eeuw, is er zeker van dat hij hier waardevol materiaal bijeen kan brengen. De jaarverslagen in de „Meddelanden" maken dan ook telkens gewag van het bezoek van een 15 of 20-tal buitenlandsche onderzoekers. Ik was de eerste Nederlander, die er geruimen tijd doorbracht de heeren Moes en De Witt Huberts hadden er vroeger een zeer vluchtig bezoek gebracht voor nasporingen naar kunst- en krijgsgeschiedenis en ik hoop dat ik niet de eenige zal blijven. Voor de geschiedenis van onze 17de eeuw ligt hier een nog grootendeels onontgonnen goudmijn; en het graven is er gemakkelijk de plekwaar men moet wezen zonder veel moeite te vinden. Een gedrukte inventaris van het Rjjksarchief behoort ook hier nog tot de vrome wenschen maar met het maken van partieele inventarissen is men reeds een goed eind gevorderd. Twee van de belangrijkste afdee.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 9