182 de volgende weken van mijn verblijf heb ik het voorrecht gemist hem te ontmoeten, daar ik juist naar Upsala vertrokken was toen de heer Odhner zijn verlof onderbrak en eeuige dagen op het archief vertoefde. Yan de drie archivarissen Dr. Westrin ,*.Dr. Sondén, Dr. Bergh nam de eerste het ambt van rijksarchivaris waar op den dag van mijne aankomst. Aan hendie hem persoonlijk kennen hij vertoefde meer dan éénmaal hier te lande, nam o. a. ook deel aan het beroemde historisch congres, dat in de Septembermaand van 1898 te 's Gravenhage werd gehouden behoef ik niet te verzekerendat hij mij met de grootste hulpvaardigheid de eerste inlichtingen, die ik noodig had, gaf. Ik verheugde mij er zeer over, dat hij zijne zomervacantie nog niet had genomen, daar Dr. Westrin de afdeeling Hollandica van het archief had geinventariseerd en ik dus bij hem de beste hulp bij mijn onderzoek zou kunnen vinden. Maar ik verheugde mij te vroeg; al spoedig deelde hij mij mede, dat hij den volgenden dag naar Parijs zou vertrekken. A quelque chose malheur est bonaan die minder gewenschte omstandigheid toch had ik do uitnoodiging te danken om 's avonds deel te nemen aan een afscheids feestje, dat Dr. Westrin aan zijne collega's gaf, en waarop ik onder de aangenaamste omstandigheden! kennis maakte met verschillende archivarissen en enkele bezoekers van het archief, die evenals ik tot de gasten behoorden. De plaats van bijeenkomst was Hasselbackenhet elegante restaurant op Djurgarden, het heuvelachtig eilandje waar geheel Stockholm, van den hoogsten tot den laagsten stand, des zomers zijn vermaak vindt in de meest afwisselende amusementen, maar waar ook de door den arbeidstijd van 10 tot half 5 vermoeide wetenschappelijke onderzoeker het kermisgewoel kan ontvlieden en rust en verkwikking zoeken in de heerlijke wandelingen door de dennen- en berkenbosschen met verrassende kijkjes op de eilandenzee rondom. In den tuin dan van Hasselbacken, waar een militaire kapel eenvoudige, ietwat zwaar moedige Zweedsche volksmelodieën ten beste gaf, maakte ik kennis met de beide collega's van Dr. Westrin: met Dr. Sondén, in de wetenschap pelijke wereld bekend door zijne uitgave van de belangrijkste stukken uit het archief van Axel Oxenstjerna, en met Dr. S. Bergh, die in de „Jahresberichte der Geschichtswissenschaft" het verslag van de historische litteratuur in Zweden schrijft en op wien de zorg rust voor een der gewichtigste publicaties, die van wege het Rijksarchief te Stockholm worden uitgegeven, nl. de „Svenska riksradets protokoll" (proces-verbaal van den Zweedschen rijksraad). Sinds 1859 behoort de uitgave van his torische documenten ook tot de taak van het Rijksarchief; ongeveer 30 lijvige deelen zjjn tot heden verschenen en wel 1°. „Svenskt Diplomatarium"een verzameling van middeleeuwsche oor- 183 konden, waarvan de eerste serie loopt tot 1350, en de tweede begint met 1400. Deze uitgave is nog niet voltooid. 2°. „Handlingar rörande Sveriges historia" (Documenten betreffende de ge schiedenis van Zweden)bestaande uit drie serieën a). „Koning Gustaf den förstes registratur' (uitgaande brieven van Gustaaf Wasa). Tot heden of liever tot den zomer van 1900 waarin ik mijne aanteekeningen hierover maakte zijn 17 deelen verschenen, loopende over de jaren 1521 -1545. Bij het naslaan van het register, waarvan elk deel voorzien is, op de namen „Holland en „Hollandare bleek reeds dat in deze uitgave ook voor onze geschiedenis allerlei gegevens zijn te vinden. b). „Lagförslag i Carl IX 's tid" (wetsvoorstellen uit den tijd van Karei IX) en „Kyrkoordningar och förslag dertill före 1686" (kerkelijke regle menten en voorstellen daartoe, vóér 1686): een serie, die voor ons veel minder belang heeft dan de volgende. c). „Svenska riksradets protokoll", de hierboven reeds door mij genoemde notulen van den Zweedschen rijksraad, waarvan 8 deelen, loopende over de jaren 1621 1641, zijn verschenen. Zooals te verwachten wasbleek deze uitgave van het grootste belang voor de kennis der betrekkingen tusschen Zweden en onze Republiek vooral het achtste deel, in het vorige jaar door Dr. S. Bergh uitgegeven, dat alleen de jaren 1640 en 1641 omvat, is van het hoogste gewicht voor de studie van de diplomatieke betrekkingen in die jarenen men mag met grond verwachten dat het vervolg van deze publicatie voor de Nederlandsche historie een steeds toenemend belang zal hebben. Voor eenige jaren is ook een aanvang gemaakt met de publicatie van een derde reeks van documenten nl. 3°. Svenska riksdagsakter" (handelingen van den Zweedschen rijksdag) waarvan het eerste deel is verschenen, dat de jaren 1521—1560, en het eerste stuk van het derde deel, dat de jaren 1593-1594 omvat. Deze publicatie is hoofdzakelijk voor de inwendige geschie denis van Zweden van belang. Eindelijk wordt sedert 1877 elk jaar door het Rijksarchief een deeltje uitgegeven, getiteld„Meddelanden fran Svenska riksarkivet" (mededelin gen van het Zweedsche Rijksarchief)waarin o.a. het verslag van den rijksarchivaris over het afgeloopen jaar, inventarissen van archiefverza- melingen waarover straks meer -voorslagen van den rijksarchivaris aan de regeering betreffende de inrichting van het archiefwezen e. dgl. Maar ik zou vergeten dat wij eigenlijk in den tuin van Hasselbacken zaten! De overgang van de publicaties van het Rijksarchief tot den schoonen zomeravond in Djurgarden is overigens vrij gemakkelijk, omdat

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 7