240 De "Voorzitter erkende de juistheid van de opmerking, maar liet, waar vroegere benoemingen door den gemeenteraad waren geschied, de beslissing, hoe te handelen, aan den raad over. Deze verwierp daarop het voorstel om de benoeming van de agenda te nemen met 12 tegen 10 stemmen. In het laatst der maand April bevatten de dagbladen de onderstaande advertentie Inschrijving op den verkoop van oud papier. De Ontvanger der Registratie, G. A. en Domeinente 's-Graven- hagezal op Dinsdag 7 Mei 1901, 's namiddags 2 ure, in het Valkenhuis nabij de Gevangenpoort te 's-Gravenhagebij inschrij ving verkoopen Kavel I. Ca. 100.00 KiG. gebruikt papier, meerendeels zeer ouden bijna uitsluitend afkomstig van den dienst der Registratie, liggende in het Valkenhuis nabij de Gevangenpoort te 's-Gravenhage. Kavel II. Eene partij oude drukwerken en scheurpapier, af komstig van den dienst der Ned. Staatscourant enz., wegende te zamen 3850 K.G. De voorwaarden liggen ter lezing in het Valkenhuis voormeld, zoomede ten kantore van bovengenoemden Ontvanger, Kazernestraat No. 68 te 's-Gravenhage, alwaar ook kosteloos verkrijgbaar zijn exemplaren van het biljet bevattende nadere omschrijvingtevens de voornaamste voorwaardende gelegenheid tot bezichtiging, enz. Het verkochte papier (eerste kavel) is, gelijk de advertentie vermeldt, bijna geheel afkomstig van den dienst der registratie na 1812; de origi- neelen der verkochte geregistreerde stukken worden dus elders bewaard. Ditmaal zijn de registratiën der uotarieele akten, die in 1876 gespaard waren, opgeruimd. Dit heeft in zooverre zijne bedenkelijke zijdeals het dikwijls hoogst moeilijk is eene notarieele akte terug te vinden, zoo men niet weet, voor welken notaris zij gepasseerd is. Ieder, die wel eens naar zulk een stuk heeft gezocht, zal erkennen, dat registers, als die der registratie voor de periode na 1812 svaren, een dergelijk onderzoek groo- telijks zouden hebben vereenvoudigd. In een ingezonden stuk in de Kerkelijke courant van 3 Mei 1901 wordt terloops gewag gemaakt van een predikant, die, toen hij te A. classis Z., stond (18831888), als „verwoed vijand van ouden rommel", het kerkarchief verbrandde. In hetzelfde stuk wordt gesproken van eene 241 gemeente, waar in het archief der kerkvoogdij de oudste notulen 1891 de oudste rekeningen 1887 beginnen. Blijkbaar, schrijft de inzender, is dus het een en ander vernietigd. Yoor het vandalisme, waarmede in diezelfde plaats ten opzichte van het kerkgebouw en de meubelen gehan deld is, kan men het opgegeven nummer der Kerkelijke courant nazion. Met April is de eerste aflevering verschenen van een nieuw tijdschrift, getiteld De Paleograaf; verantwoordelijk redacteur is de heer Beth, amb tenaar aan het Algemeen rijksarchief. Yoor de waarde, die aan deze uitgave moet worden gehecht, zij verwezen naar no. 2708 van het Week blad voor Burgeljjke Administratiewaarin Mr. Muller deze eerste aflevering heeft aangekondigd. In België is mengevolg gevende aan een Koninklijk besluit van 17 Juli 1834, begonnen met het uitgeven eener serie: „Inventaires des archives de Belgique". Het eerste deel, waarop wij later hopen terug te komenis verschenen. In het jaar 1900 hebben in de Pruisische staatsarchieven ambtshalve 962 (in 1899: 893) onderzoekingen plaats gehad, en ten dienste van particulieren 2407 (in 1899: 2485). De laatsten omvatten 857 (in 1899: 874) onderzoekingen, door particulieren persoonlijk in de archieven inge steld, en 1550 (in 1899: 1611), die schriftelijk waren aangevraagd en beantwoord. Het aantal bezoekers bedroeg 2086 (in 1899: 2047), die in het geheel 10391 (in 1899: 11906) malen aanwezig waren. Yan de werken, die in 1900 door of met steun van de Pruisische archieven verschenen, verdienen genoemd te worden de vier Hefte der Mittheilungen der Preussischen Archivverwaltung, die in dit nummer van het Archievenblad (blz. 213 en 228) worden aangekondigd, en het le Heft van de Inventare der nichtstaatlicben Archive der Provinz Westfalen (zie blz. 132), terwijl onder de geschiedkundige publicaties voor Nederland vooral belangrijk is die van Dr. Liebe te Maagdenburg in het 8e deel der Mittheilungen für Anhaltische Geschichtegetiteld .Fürst Johann Ernsts Bericht über die Schlacht bei Nieuport". Professor Blok is van zijne archiefreis door Italië teruggekeerd en geeft in de Mei-aflevering van het Museum een kort overzicht van de door hem verkregene resultaten. Dit jaar zal in Duitschland geen Archivtag gehouden worden. I

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 38