238 dan zal deze ten verzoeke van de meest gereede partij aangewezen worden door den Hoogen Raad der Nederlanden. Indien later te eeniger tijd nog ten raadhuize te Roermond stukken mochten worden aangetroffen aan het Rijk behoorendeof in eenig Rijks- archiefdepot stukken, aan de gemeente Roermond behoorendeverbinden de contractanten zich over en weder deze af te geven. De proceskosten der hangende procedure, tot dusverre nog niet definitief ten laste van den Staat gebrachtworden door den Staat ge dragen. De kosten der schifting komen ten laste van de beide contrac tanten, ieder voor zooveel zijn deskundige betreft; de kosten van eenen eventueelen derden deskundige worden door den Staat en de Gemeente, ieder voor de helft, gedragen. Te Zwolle is het onweer niet van de lucht. Nadat de onderhande lingen tusschen het Rijk en de gemeente, waarover blz. 115 van dezen jaargang het noodige is gezegdtot een bevredigend einde waren gebracht heeft de raad bij schrijven van 18 Februari j 1. den nieuwen rijksarchivaris in Overijsel, mr. C. P. L. Rutgers, uitgenoodigd als gemeentearchivaris te willen fungeeren op denzelfden voet als zijn voorganger mr. Van Hasselt zulks indertijd welwillend op zich had genomend. w. z. buiten bezwaar van de gemeentekas. De rijksarchivaris heeft dat aanbod niet afgeslagen maar alvorens eene beslissing te nemeninlichtingen gevraagdop welken grond de raad een ambtenaar meende te mogen uitnoodigen tot het verleenen van voortdurende diensten aan de gemeente zonder daarvoor eenige vergoeding te gevenmet verlating van het tot voor vijf jaren gehuldigdebillijke en rationeele stelsel. De raad beantwoordde die vraag niet (dat zou trouwens niet gemaklijk zijn geweest), maar deelde den archivaris mede, dat het hem de bedoelde uitnoodiging had gedaan „opdat UW.E.Gestr. daardoor in de gelegenheid worde gesteld te besten digen eene regeling, die door Uwen voorganger in het leven is geroepen meer in het belang van het archiefwezen in het algemeen dan in het hijzonder belang der gemeente Zwolle". De rijksarchivaris stelde zich met dit antwoord natuurlijk niet tevreden en verzocht nadere opheldering. In plaats daarvan berichtte de raad 15 April j 1.dat hij verdere beant woording der gedane vraag onnoodig achtteen verlangde te wetenof de uitnoodiging, zooals zij tot den rijksarchivaris was gericht, al dan niet door hem werd aangenomen. Daarop heeft deze ambtenaar geant woord, dat, waar de raad het onnoodig achtte in verdere briefwisseling te treden, hij zijnerzijds zich gerechtigd achtte dat voorbeeld te volgen. Daarmede zijn de onderhandelingen afgebroken. De toestand is dus thans 239 weer dezelfde als na het aftreden van mr. Mulder als gemeentearchivaris het archief te Zwolle staat onder het uitsluitend beheer van een klerk, zonder dat er eenig wetenschappelijk toezicht op wordt uitgeoefend. De raad heeft het blijkbaar zoo gewild; dat mag men afleiden uit het feit, dat het thans wordt voorgesteldalsof het indertijd zoo dankbaar aan vaarde aanbod van mr. Van Hasselt niet zoo zeer het gemeentearchief was ten goede gekomen daarvoor zou de klerk alleen wel gezorgd hebben als wel was aangenomen uit toegevendheid voor het dwaze vooroordeel der archivarissendie zich verbeelden, dat hun beter dan een klerk het inventariseeren van archieven is toevertrouwd. De gemeenteraad van Dordrecht heeft in zijne vergadering van 16 April op voorstel van het dagelijksch bestuur eenige wijzigingen gebracht in de instructie van den archivaris. Uit art. 5 is de bepaling omtrent de verplichting tot inwoning gelicht in verband met eene alge- meene verordening voor de gemeenteambtenaren op dit punt, en in dat artikel is ook het vragen van verlof bij tijdelijke afwezigheid op dezelfde wijze geregeld als voor andere ambtenaren. In art. 7 is thans bepaald, dat het archief geopend zal zijn voor het publiek en dat de archivaris aanwezig zal zijn iederen werkdag van 9 tot 1 uren. In de praktijk was de toestand reeds zoomaar eene verplichting er toe bestond tot heden niet. In dezelfde vergadering is aan art. 13 van de verordening voor het gebruik van het oud-archief eene alinea toegevoegd, waardoor den archivaris verboden wordt stukken uit het archief mede naar huis te nemen een voorschriftdat tot nu toe alleen voor de door het Rijk in bruikleen afgestane stukken gold. Op voorstel van een lid werd nog bepaald, dat geene stukken mogen worden uitgeleend zonder regu. Bij het vertrek van Mr. Overvoorde uit Dordrecht naar Leiden gaf de Dordrechtsche courant een zeer waardeerend overzicht van de werk zaamheden van den afgetreden archivaris; vooral op zijne zorg om de archiefverzameling aan te vullen en te verrijken wordt daarin de aandacht gevestigd. In de vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht van 7 Mei j.l., waarin de benoeming van een archivaris aan de orde werd gesteld, werd door een der leden het voorstel gedaan dit punt van de agenda af te voeren, daar de benoeming van dien ambtenaar, krachtens art. 145 der gemeentewet, door Burgemeester en Wethouders behoort te geschieden.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 37