228 1897 (waarbij 3 deskundigen tot schifting der Roermondsehe archieven werden benoemd) (bladz. 802821). Verslag omtrent de ordening en inventari satie van oude gemeente- en waterschapsar chieven in Noord-Brabant over 1899, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten dier provincie (bladz. 822—829); reeds besproken in het Archievenblad, 1899/1900 bladz. 104—106. Verslagen van de ordening en beschrijving der oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Holland over 1899, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten dier provincie (bladz. 830836). Voltooid werd de inventa risatie der 7 waterschapsarchieven: 1. Oude Oostdijk2. Oud- en Nieuw-Westerlo en de Nieuwe Oostdijk; 3. Rooklaasplaat; 4. Zui derpolder (Groote Zuiderpolder, Ooster Nieuwland); 5. Kleine Zui derpolder; 6. Bokkepolder; 7. Generale Dijkagie van Stellendam (door Mr. van Meurs). Voortgezet werd de regeling van het ge meente-archief van Nieuwpoort; aangevangen die van de archieven van Bleskensgraaf en Heukelum (door Mr. Telting). Mittheilungen der K. preussischen Archivverwaltung. Leipzig, S. Hirzel, 1900. Tot nu toe verschenen: Heft 1. Dr. R. Koser. Ueber den gegenwartigen Stand der archivalischen Forschung in Preussen (zie Boekbespreking); Heft 2. Dr. M. BaR. Geschichte des këniglichen Staats- archivs zu Hannover (a. das Colenbergische Archiv bis 1775, b. das Cellische Archiv bis 1775, c. das kurfürstliche und königliche Archiv, bezw. das preussische Staatsarchiv); Heft 3. Dr. M. BaR. Uebersicht über die Bestande des K. Staatsarchivs zu Hannover (na een verklarend woord volgt in eene inleiding een historisch-geographisch overzicht der betrokken landen en een overzicht „über die Gliederung der Behörden"; daarna wordt gegeven het toegezegde overzicht der Urkunden-und Actenbestande weder verdeeld in Urkunden-Archiv en Acten- Archiv en Handschriften, CopialbücherKarten und Deposita; terwijl ten slotte volgt een systematisch overzicht van het aanwezige). Heft 4. Dr. G. Hille. Uebersicht über die Bestande des K. Staatsarchivs zu Schleswig (inleiding; overzicht van het aanwezige oorkonden, verordeningen, handschriften, kaarten, acta syste matisch overzicht van het aanwezige). Prof. Dr. Eduard Heydenreich. Die Bedeutung der Stadtarchive, 229 ihre Einrichtung und Yerwaltung. (Yortrag gehalten auf Anregung des Thüringer Archivtages auf der Hauptversammlung des Thüringer Stadte- verbandes in Weimar am 30 Juni 1900). Erfurt, Keyser'sche Buchhand- lung, 1901. Dit boekje dankt zijn ontstaan aan het besluit van den Thü ringer Archivtagdoor een deskundige op de bovengenoemde ver gadering de belangen der stedelijke archieven te doen bespreken opdat verbetering in den toestand dier archieven zou volgen. Inlich tingen werden daartoe gevraagd over Duitschland en Oostenrijk. De zorg voor de stedelijke archieven is over 't algemeen nog van jongen datum; ergerlijke staaltjes van vroeger wanbeheer worden medegedeeld. Zelfs het in archivalisch opzicht zoo rijke Thüringen maakte 't niet beter dan andere staten. En toch konden de archieven zooveel nut geven, wanneer de besturen slechts er ruim uit putten. Langzamerhand gaat men het inzienvan hoe groot practisch belang zij zijn. Dan wordt besproken de eisch voor de archieven een daarvoor geschikt verblijf in te richten. Daarom moeten sedert 6 Maart 1900 de plannen der gemeenten van hooger hand worden goedgekeurd in overleg met de Archivver waltung. Men rekene daarbij hierop, dat het archief mettertijd door aanwas grooter wordt. En verder de ordening. Bij gebreke aan de noodige zorg wordt „der Beifall gewonnen nur bei den „Massen, die der Bildung so fern sind wie dem Nachruhm". Men kan niet volstaan met eene regeling tenzij door een deskundige. En zal de zaak bij voortduring blijven goedgaandan moet een goed honorarium worden gegeven, omdat aan een archivaris hooge eischen worden gesteld en zijn ambt niet gezond is. Scheiding tusschen oud en loopend archief is dringend noodig; doch voordat het laatste bij het oud-archief wordt geborgenis schifting door den archivaris noodig. Daarnaast trachtte de archivaris andere archieven (van kloosters enz.) in zijn depot op te nemen. Ook wissele men de elders behoorende stukken uit. Volgen aanwijzingen voor de ordening„man lasse die Bestande zusammen wie sie erwachsen „sindSo muss die Ordnung des Archivs lediglich die „Abbildung der Verwaltungsorganisation geben". Verder: „die Seele „eines Archivs ist das Repertorium." „Sehr niitzliche Dinge sind „Zettelkataloge so wie Orts-und Personenregister". Ook materieele zorgen zijn te nemen. Gedrukte of anders geschreven „Dienst- anweisungen" zijn noodig. Uitstekend wordt genoemd 9 der Kölner Dienstanweisung„Der Archival' wird die besten Erfah- „rungen verwerthenwelche in dem Këniglichen Geheimen Staats- „archiv in Berlin, in den grosseren wissenschaftlichen Stadtarchiven

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 32