226 Sneek vroeg inlichting omtrent de inrichting van haar (te houwen) archief. De toestand van het rechterlijke (en administratief) archief van Bolsward is veel verbeterd. Het rijksarchief in Overijsel (bladz. 499—514). De Sassenpoortentoren blijft goed voldoen, doch „ook bij het meest „volmaakte werk", blijven „allicht kleine desiderata over en zoo was „het ook hier". Voortgezet werd de regeling van het archief der Ridderschap. De voorloopige inventaris werd overgeschreven in een register en van inhoudsopgave voorzien. Vervaardigd werd een chronologisch register op de judicialen 1607—1798, met een register op de namen der partijen (om terecht te kunnen brengen de vele losse stukken). Als volontair trad op de heer P. J. P. Metelerkamp uit Amsterdam. Uitgegeven bescheiden. Aanwinsten. Gebruik van het archief. De gemeente Steenwijk had indertijd regeling van haar archief verzocht, wat was uitgesteld en nu wederom moest worden verschoven, omdat door den minister nog geen besluit is genomen naar aanleiding van het door de rijksarchivarissen in de laatste jaren besprokene. Overgedragen in bruikleen zijn aan de gemeente De venter de rechterlijke archieven van Deventer en Colmschate. Bijlagen: I. Doop-, trouw- en doodboeken in de burgerlijke en kerkelijke gemeenten in de provincie Overijssel (bladz. 515—592),— II. Overzicht van de kerkelijke archieven in de provincie Overijssel (bladz. 593661), III. Marke-archievenberustende in de Over- ijsselsche gemeente-archieven (bladz. 662 664). Het rijksarchief in Groningen (bladz. 665—685). Aanbesteding van de uitbreiding van het archiefgebouw, waardoor de archivaris eene vrije kamer zal ontvangen. Geïnventariseerd werden de waterschapsarchieven van de Oostwold- en Oterdummer- zijlvesten. Overgenomen werden de archieven der in 1864 opgeheven zijlvestenijen en dijkrechten, gelegen in 't gebied van het waterschap Westerkwartier; de oudste drie resolutieboeken van het Aduarder zijlvest worden ten behoeve van evengenoemd waterschap overge schreven. Door den volontair P. G. Bos werden geinventariseerd de archieven van het klooster Yesse en van den senaat van het studentencorps Yindicat atque polit (in bruikleen ontvangen), en werd een Zettelkatalog vervaardigd op de placaten van den senaat en den rector-magnificus der hoogeschool. De Zettelkatalog op de ordonnantiën en reglementen van Ged. Staten kwam gereed. Gerang schikt werden eene massa aanteekeningen betreffende Groninger en Ommelander geslachten. Mr. J. M. Nap gaf uit eenige Ommelander zijl- en dijkrechten (Yersl. en Meded. oud vaderl. recht). Aanwinsten (verscheidene archivalia). Te Utrecht werd overgeschreven de 16de 227 eeuwsche kroniek van Abel Eppens tho Equart ter uitgave door het Historisch Genootschap. Gebruik van het archief. De archieven der waterschappen Reiderland en Westerwolde zullen in bruikleen worden ontvangen; met het waterschap Oldambt duren de onder handelingen voort; dan rest nog alleen het archief van Hunsingo (dat goed geborgen is, doch waarvan de regeling is opgedragen aan een niet-deskundigeterwijl een deel ervan berust in het rijks archief te Groningen). Aan het departementaal archief te Amiens is gezonden een fragment eener rekening der stad Doullens, door een boekbinder als schutbladen gevonden. Het rijksarchief in Drente (bladz. 686694). Steeds meer wordt gevoeld de behoefte aan een brandvrij gebouw. Uit de minuteele notulen van na 1795 werden zooveel mogelijk afgezonderd de stukken, in later tijd daarbij gebracht en indertijd niet daarbij bewaard. Yan twijfelachtige stukken is eene lijst ver vaardigd om later hunne plaats te kunnen vaststellen. De registers der notulen van voor 1807 zijn niet te splitsen naar de elkaar toen opvolgende besturenevenmin als dit met andere registers het geval bleek te zijn. Yan de archieven van RidderschapenEigenerfden en Drost en Gedeputeerden zijn zooveel mogelijk de oude liassen, die uiteengenomen en overal verspreid waren, hersteld. Yan de reke ningen werden tabellen vervaardigd. Het meest omvangrijke deel van het depot is nu beschreven, doch het omvangrijkste werk blijft over. Geinventariseerd werd het in bruikleen ontvangen archief der classis Meppelana. Verschillende aanwinsten voor een topographischen en een historischen atlas van Drente. Uitgegeven werden de acta synodalia, 15981620, door proff. Reitsma en van Yeen. Aan winsten (o.a. oud-archief der marke van Nijeveen). Gebruik van het archief (waarin rapport omtrent de krijgsgeschiedkundige naspo ringen). De aandacht der Staten werd gevestigd op bepalingen, voorkomende in het reglement op de veenderijen in de provincie Utrecht en strekkende tot behoud der archieven. Het rijksarchief in Limburg (bladz. 695755). Een nieuw bureau zal worden gebouwd. Voortgezet de regeling der rechterlijke archieven. Lijsten werden opgemaakt van stukken, in andere archieven behoorendeof elders berustende en in het Lim- burgsche depot op hunne plaats. Aangevangen werd de regeling der archieven 17941814 In druk uitgegeven bescheiden. Aan winsten (o.a. van archivalia). Gebruik van het archief. B ij 1 a g e n I. De rijksarchieven te Roermond in 1899 (bladz. 756801), II. Vonnis van de arrondissements-rechtbank te Roermond, 21 Oct.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 31