224 depót). Gebruik van het archief (tolrecht op wegen onder Nijkerk, veergeld over het Meer onder Wijchen, doorlaatbruggen van den Eldenscben dijk enz.); het oud-rechterlijk archief der heerlijkheid Hoevelaken ia waarschijnlijk in 1821 verbrand. Het oud-rechterlijk archief van Nijmegen wordt aldaar goed bewaard; dat van het polderdistrict Maas-en-Waal is door het bestuur aangevuld, evenzoo dat van Over-Betuwe; het archief van het huis Enghuizen zal in bruikleen worden ontvangen. Het rijksarchief in Noord-Holland (bladz. 381393). De Yleeschhal voldoet zeer goedde gebouwtjes aan de oostzijde der hal worden ingericht tot woning voor den concierge, voor wien eene instructie werd ontvangen. Geregeld werden 2 kisten met stukken betreffende het waterschap de Zijpe en Hazepolder, terwijl de regeling der oude rechterlijke archieven werd voortgezet. Aan winsten. Onderzoekingen. De oude rechterlijke archieven van Am sterdam en Haarlem worden aldaar goed bewaard; dat van den Bijlmermeerpolder is opgevraagd. Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 394422). Mededeelingen omtrent het gebouw (in één vertrek weder hinder van paddestoelen). Ook dezen winter moest worden gestookt in kamers, waarin archivalia zijn geborgen. Een concierge werd aan gesteld; de commies-chartermeester was wegens ziekte bijna het geheele jaar afwezig. Voortgezet werd de regeling van het archief der Abdij. Afgescheiden werden van het archief van Staten en Raden 58 portefeuilles met geschreven en gedrukte stukken (volgens onderwerpen bijeengevoegd), blijkbaar afkomstig uit de bibliotheek van wijlen de heer Verheye van Citters en behoorende bij de ver zameling Verheye van Citters, met het provinciaal archief aan het rijk overgedragen. 30 portefeuilles dier verzameling zijn nog zoek. Afgescheiden van het Staten-archief en geregeld werden de archie ven van de directe en indirecte belastingen in Zeeland. De rege ling der liassen met acquitten werd voortgezet. Uitgegeven archi- valiën. Aanwinsten (o. a. archief der Commercie-Compagnieaf schriften van de resolutiën der Staten-Generaal de archieven van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland en van de afdeeling Zee land der Maatschappij van Geneeskundeeen groot deel van het oud-archief van Breskens)verliezen. Uittreksels uit de registers Gousset e. a. stukken te 's Gravenhage, vervaardigd en geschonken door den heer F. Caland aldaar. Onderzoekingen. Aardenburg en Domburg behielden hunne rechterlijke archieven nog, in afwachting van de beslissing, of zij ze in bruikleen zullen ontvangenook Zieriksee bleef bij hare aangenomen houding vol- 225 harden. Verschillende (niet altijd gunstige) ervaringen werden op gedaan omtrent de kerkelijke archieven. Aangedrongen wordt op de spoedige gereedmaking der toegestane localen en op voorziening in h ulp wegens de ziekte van den commies-chartermeester. De rechterlijke archieven van Middelburg verkeeren in goeden staat. B ij 1 a g e nA. De archieven der Directe en indirecte belastingen in Zeeland (bladz. 423—438), B. De archieven van het Genees kundig Staatstoezicht in Zeeland (bladz. 439463). Het rijksarchief in Utrecht (bladz. 464482). Weder vertoonden zich sporen van vocht in het berglocaal. Tot adjunct-commies werd aangesteld Dr. J. de Hullu. Beschrijving der bisschoppelijke charters. Voortgang der inventarisatie van het ka pittel-archief van Oudmunster, waaromtrent belangrijke mededee lingen. Het materiaal voor het oorkondenboek ontving eenige aanvulling, doch de zaak bleef in hoofdzaak rusten, waarom het subsidie der provincie werd ingetrokken. Het Oorkondenboek voor het Oversticht, waarvan de bewerking geëntameerd had kunnen wordenbleef nog rusten. Geregeld werd het archief der heerlijk heden Cabauw en Zevender de inventarisatie der kloosterarchieven is aangevangen. Enkele archivalia verschenen in druk. Aanwin sten (stukken ingekomen bij de Staten)verliezen (archief der van Zuylen's kameren afgestaan aan Regenten der Vereenigde Gods- en Gasthuizen). Gebruik van 't archief (o. a. 3 dissertatiën over Frederik van Blankenheim, Gerard Geldenhauer en eene periode van Leycester's bestuur). Een rapport omtrent de regeling der gemeente-waterschaps- en veenderij-archieven was bij Gedep. Staten ingezonden; verzameling van gegevens omtrent de kerkelijke archieven tot het verkrijgen van een overzicht, in verband met het besluit van de vergadering van rijksarchivarissen, zou meer tijd kosten dan gewettigd was. Aan Dr. de Hullu is opgedragen door Gedep. Staten de regeling der oude gemeente-archieven. Het nieuw- archief van Loosdrecht wordt geregeld. Bezocht werd het archief der ridderhofstad te Zuilen. Het rijksarchief in Friesland (blz. 483—498). Mededeelingen omtrent het gebouw. Tot adjunct-commies werd benoemd Dr. M. Schoengen. Voortgezet werd de ordening der rechterlijke archieven. Geregeld werd eene belangrijke verzameling bescheiden, geschonken door den commissaris der Koningin en afkomstig van Coert Lambertus van Beyma (17531820). Van de boekerij vervaardigd 2 inventarissen, een alphabetische en een systematische „Zettelkatalog". Aanwinsten. Gebruik van het archief. In bruikleen werd ontvangen het archief der kerkvoogdij Winaldum.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 30