222 dat der a b d ij te Brussel berustterwijl duidelijk blijkt uit de inleiding van het eerste deeldat het archief der abdis te Brussel berust. Het kapittel was niets anders dan de verwereldlijkte a b d ij d. w. z. in zoo ver verwereldlijkt, dat de strenge kloosterregel van den H. Bene- dictus verlaten werd. Fouten als dergelijke komen zelfs in kleine artikelen, zoo in het Archievenblad als elders, meer voor, maar ik vind het zoo menschelijk dat ik er geen aanmerking over zou willen maken; alleen voorbeeldsgewjjzeheb ik de drie aangehaalde vergissingen medegedeeld om aan te toonen, hoe menschelijk vergissen is, zonder dat daaruit mag geconcludeerd worden tot grootere. A. J. FLAMENT. Literatuur-kroniek, door Mr. J. G. Oh. Joosting en Dr. H. Brugmans. Verslagen omtrent 's rijks oude archieven. XXII. 1899. 's Gra- venhage, 1900. Het rijksarchief te 'sGravenhage (bladz. 1—33). De regeling der West-Indische archieven kwam gereed. In verband daarmede deed Mr. Telting eene reis naar de W.-I. koloniënopdat de daar aanwezige archieven zouden geordend worden in verband met de Haagsche. Afschriften der door hem of onder zijn toezicht vervaardigde inventarissen werden ontvangen. Het archief-Schwart- zenberg is naar het Friesch depot overgebracht. Mededeelingen omtrent rechterlijke archieven. De regeling der gezantschapsverbalen en legatie-archieven ging voort. De verzameling Dumont-Pigalle werd in de oude orde hersteld. Het archief van het Hof van Holland wordt voorloopig beschreven. Uitvoerige mededeelingen omtrent de regeling der Oost-Indische archieven en der verzamelingen Hope en die der Stadhouderlijke Secretarievoor zoover zij op O.-I. zaken betrekking heeft. De ordening van de archieven der kust van Guinea is spoedig afgeloopen. Aanwinsten (o.a. verslag van de Ruyter over den tocht naar Chatham, archief van het consulaat te Tunis, afschriften over vicarieën in Gelderland en Zuid-Holland). Afschriften werden vervaardigd van twee dagregisters (van van Diemen's tocht naar Ambon in 1637 en van het fort Zeelandia op Formosa over 1643/4). Onderzoekingen. De druk van het Bata- viasche dagregister over 1636 en 1637 kwam gereed. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's-Gravenhage in 1899 (bladz. 3478). 223 Yerbetering (voor Verslagen omtrent 's rijks oude archieven over 1898). Notulen van de 10do b ij eenkomst der rijksar- chivarissen (bladz. 8196). Voorziening in de ordeningen be waring der oude kerkelijke archieven. Wijziging K. B. d d. 26 Juni 1856 No. 79 (verplichte schenking van afdrukken). Samenstelling staatsalmanak op de wijze van den Belgischen Almanach de la Cour. B ij 1 a g eTabellarisch overzicht van de regeling der oude kerkelijke archieven in Nederland (bladz. 97312). Het rijksarchief in Noord-Brabant (blz. 313321). Voortzetting van de regeling der nieuwe griffie-archieven en van oude rechterlijke archieven. Te Steenbergen werd op het raadhuis eene groote massa oude stukken gevondenvandaar naar 's Her togenbosch overgebracht en globaal beschreven. De archivaris van Dordrecht stelde zijne medewerking tot de overdracht van een Geertruidenbergsch processtuk pas in uitzicht, „zoodra de overdracht „van verdwaalde Dordtsche archivaliën, aanwezig op de rijksarchieven, „niet meer opzettelijk wordt tegengehouden". Eene aanmerkelijke hoeveelheid handschriften en boeken, afkomstig van de familie Boreel de Mauregnault, werden gered van ondergang; de meeste stukken hadden betrekking op Zeeland, enkele op Gelderland. Raadpleging der verzamelingen (geschiedenis van Tilburg, Oirschot, den AuvergnepolderGeldrop, Moergestel, Bergeik enz.). Bij lagen: I. Staat der aanwinsten van het rijksarchief in Noord- Brabant in 1899 (bladz. 322—346), II. Inventaris van de titels en bescheiden van de heerlijkheid (baronie) van Lieshout (bladz. 347357), III. Inventaris van eenige oude charters betreffende rechten te AstenLierop en Bergeikvroeger behoord hebbende aan de abdij van Postel (bladz. 358360). Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 361380). Het archief van het geslacht van Rhemen tot Rhemenshuizen is in bruikleen ontvangen en beschreven (waaromtrent uitvoerige mede deelingen). De inventarisatie der brieven uit en aan het Hof en aan de verschillende kwartieren werd voortgezetaangevangen werd de vervaardiging van een index op de „XIV Libri". Verschillende stukken werden uitgegeven in de Bijdragen en Mededeelingen van Gelre; de uitgave der leenactenboeken van Gelre en Zutphen ging voort. Aanwinsten (o.a. bruikleen van het familie-archief van Rhemen tot Rhemenshuizen, oud-rechterlijke stukken uit het archief van het gecombineerd College van het Polderdistrict van Over-Betuwe); ver liezen (afstand van een verbondsbrief tusschen Ridderschap en Steden van het kwartier van Nijmegen, d.d. 1418, aan het Limburgsch Het gebruik van het woord „abdij" in den zin yan het complex der heer lijke en andere rechten, aan een abt of eene abdis toekomende, schijnt niet onge oorloofd. Ygl. b.v. de „proosdij'' van St. Jan in de provincie Utrecht. R. F.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 29