202 Zwolle, gesteund door den Bisschop en den Hertog van Gelder, werd van Keppel gedrongen zijn gevangene te slakenhij deed echter van Ittersum vooraf bij eede beloven zich op de eerste aanmaning weder gevangen te zullen stellen. De Raad van Zwolle, beducht dat van Ittersum spoedig aan die belofte zou worden herinnerdnam een forschen maat regel om dit tegen te gaan, en zette hem, tot zijn eigen best, met vrouw en kroost op de Sassenpoort gevangen. Het verblijf werd den gevangene natuurlijk zoo dragelijk mogelijk gemaakt, en schoon deze zonderlinge gevangenschap duurde tot 1483, het sterfjaar van van Keppel, schijnt zij zijne gezondheid en die zijner huisvrouw niet te hebben geschaadde laatste toch werd op de poort twee of drie malen moeder. Ook de laatste hertog van GelderCarel van Egmondmaakte in 1524 op zijne wijze kennis met de Sassenpoort. Toen deze met het doel om de stad Zwolle door list te vermeesterenin schijn onderhande lingen met de Yroedschap wilde aanknoopenen daartoe de buiten- Sassenpoort 2) binnentrokliet de burgerij de hamei nederzoodat de Hertog tusschen beide poorten was ingeslotenen niet dan na vele goede beloften (die hij niet hield) de vrijheid herkreeg. In den loop der tijden geraakte de Sassenpoort als verdedigings-bolwerk in onbruiken deed op verschillende andere wijzen dienst. Lang diende het gebouw tot gevangenis, daarna tot pakhuis of berghok, later als woon plaats voor dakloozen ex infima plebe eindelijk tot kleedingmagazijn van het garnizoen. Al die verschillende bestemmingen hebben hare eigenaar dige sporen in het gebouw nagelaten. Het onderhoud had zich intusschen tot het allernoodzakelijkste bepaald tot kleine reparatiën om geheel verval te voorkomen en deze waren lang niet altijd in oveenstemming met de eischen van het gebouw. Toen dan in 1893 eene afdoende restauratie zou aanvangenverkeerde de poort in desolaten toestand. Yooral het dak bevond zich in slechte conditie 3). In den toren zelf waren tusschen- zolderingen aangebrachtvensters dichtgemaaktbedsteden getimmerd enz.alles een uitvloeisel der verschillende reeds genoemde bestemmingen. Uitwendig was bij wijze van verciering een soort van plakornamentaties aangebrachtal zeer weinig strookende met het deftig geheel. De muren echter wier dikte varieert tusschen M. 1.10 en M. 1.20 1) Kronijk van Arend toe Bocop, p. 694 sqq. (ed. Hist. Gen.) 2) Deze buiten-Sassenpoort, oorspronkelijk een wachthuis, stond vlak voor de tegenwoordige brug, Zij is in 1839 weggebroken. 3) Bij de beschrijving der restauratie heb ik o.a. gebruik gemaakt van de Prov. Overijsselsche on Zwolsche Courantd.d. 10 October 1898no. '237 en d.d. 26 Juni 1900 no. 147.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 17