192 fratur" (uitgaande brieven) en „Protokoll" (notulen) waren er geordend eenige deelen met brieven van Zweedsche agenten en consuls in Nederland aan het Commerce collegium waren reeds naar het Rijksarchief over gebracht, en zoo er, bij voortgaande ordening, nog meer van dergelijke deelen worden aangetroffenzullen ook deze naar dat dépot worden gevoerd. Ook bracht ik een morgen door in het Marine-archief („Flottans" of „Sjökrigsarkivet") op Skeppsholmen een der eilanden van Stockholm, dat slechts op enkele uren van de week voor weten schappelijk onderzoek open staat, en alleen bezocht kan worden na vooraf verkregen verlof van den Minister van Marine om de marinewerf, waarop het ligt, te mogen betreden. De ordening ook van dit archief is nog verre van voltooid; maar de intendant Zettersten, die de goedheid had mij op mijn tocht er heen te vergezellen de eenige, die dit archief kent, daar hij er jaren lang in gewerkt heeft voor zijne studiën over de geschiedenis der Zweedsche marine gaf mij een exemplaar van den voorloopigen, uiterst beknopten inventaris, en zijne toelichtingen daarbij maakten het mij mogelijk althans enkele voor de geschiedenis van onze zeeoorlogen met Zweden belangrijke deelen uit de verzameling op te visschen. Yan de archieven, die ik niet bezocht, noem ik nog dat van het Ministerie van buitenlandsche zakenwaar de diplomatieke stukken van na 1814 bewaard worden, en het Kammararkivhet archief van de rekenkamer, waar voor de geschiedenis van den Oostzeehandel nog belang rijke gegevens gevonden moeten kunnen wordenomdat dit college o.a. administratie voerde over de in- en uitgaande rechten. In de Universiteits-bibliotheek te Upsala vond ik, behalve veel andere stukken van waarde, ook allerlei diplomatieke papieren, die eigenlijk in het Rijksarchief te Stockholm tehuis behooren maar door schenking van de familieswaarvan zij afkomstig zijn aan deze bibliotheek zijn ver maakt. Ook het archief van koning Gustaaf III berust hier, krachtens een door hem gemaakte testamentaire beschikking. De universiteits-biblio- theek van Lund en de Koninklijke Bibliotheek te Stockholm bewaren insgelijks in hare mauuscriptenverzameling eenige uit familie-archieven afkomstige diplomatieke correspondenties, journalen van ambassades en dergel.in de Lundsche bibliotheek vindt men o.a. een groot gedeelte van het archief van het geslacht De la Gardie een ander deel daarvan berust in het Rijksarchief te Stockholmeen derde te Dorpat dat echter maar enkele voor onze geschiedenis belangrijke stukken bleek te bevatten. Een groot aantal familiearchieven eindelijk berust nog bij particulieren. Daarvan is er ééndat voor onsNederlandersbizondere waarde heeft Een uitvoerige beschrijving daarvan gaf de heer Zettebsten in een artikel „Flottans arkiv pa Skeppsholmen", opgenomen in „Historisk Tidskrift" 1886. 193 het archief van de familie De Geerop het kasteel Leufsta. Baron de Geer van Jutfaas, uit Utrecht, was zoo welwillend geweest mij een recommandatieschrijven voor zijn bloedverwant Baron de Geer yan Leufsta mede te geven, en ik had alle hoop het archief van Leufsta, dat, naar men mij in Stockholm verzekerde uiterst moeilijk toegankelijk iste mo gen doorzoeken. Maar de fortuin diende mij niet. Baron de Geer van Leufsta vertoefde op een badplaats aan de Zuidkust en kon mij niet ontvangen, zoodat het archief van Louis de Geer voor mij gesloten bleef. Gelukkig heb ik veel notities kunnen maken uit zijne correspondentie met Axel Oxenstjerna, voor zooverre deze in het Rijksarchief te Stockholm bewaard is. Over de archieven in Noorwegen kan ik maar heel weinig mede- deelen. Te Kristiania heb ik één dag in het Rijksarchief gewerkt, en van een bezoek aan Bergen en Trondhjem dat oorspronkelijk ook in mijn reisplan was opgenomen heb ik tot mijn niet geringen spijt moeten afzien. De correspondentie, die ik vóór mijn vertrek met de stifts"-archivaris8en daar ter stede gevoerd heb, en de inlichtingen, die ik persoonlijk te Kristiania kon inwinnen, stellen mij echter in staat er althans iets van te zeggen. Het „Stiftsarkiv" te Bergen bevat de archieven van de rechterlijke en geestelijke staatsbeambten van het „Vestenfjeldske" Noorwegen; die van het Noordelijk halfdeel van het land worden te Trondhjem bewaard. De inhoud bestaat hoofdzakelijk uit documenten betreffende civiele en crimineele rechtszakenboedelscheidingenverkoopingenhypotheken enz. In beide depóts komen met een enkele uitzondering geen oudere stukken voor dan uit het laatst der 17de eeuw. De archieven der tol kantoren van vóór 1814 zijn overgebracht naar het Rijksarchief te Kristiania. Te Trondhjem wordt ook het stadsarchief in het Stiftsarkiv bewaardte Bergen in een lokaal van het raadhuiswaar geen gelegenheid voor studie is. In het Bergensche Museum berust een verzameling van histo rische manuscripten; zoowel daaruit als uit het stadsarchief is het be langrijkste dat betrekking heeft op het Hansekantoor reeds ver werkt of uitgegeven Het Rijksarchief te Kristiania gevestigd in een vleugel van het Storthingsgebouw en eiken werkdag van 103 uur geopend ziet er uit- en inwendig heel wat poverder uit dan dat te Stockholm, en heeft voor de historie ook veel minder belang. Verreweg het grootste gedeelte van de archivalia, betrekking hebbende op de regeering van Noorwegen door de koningen van Denemarken, dus van vóór 1814, zijn in dat jaar naar Kopenhagen gebracht. Alleen twee archieven van beteekenis uit ouderen tijd worden hier bewaardhet zoogenaamde „buitenlandsche"

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 12