188 lingendie bijna ieder heeft te raadplegen onverschillig welk onderwerp hij bestudeert, zijn de „Riksregistratur" (de uit de koninklijke kanselarij uitgegane brieven) en de vroeger genoemde „Radsprotokoll". Yan de eerste begint met het jaar 1528 de doorloopende seriedie over het tijdvak 15231718 uit 520 deelen bestaat; met 1680 begint een afzonderlijke „Registratur" voor buitenlandsche aangelegenheden, met 1688 een voor „Justitie-Revision"terwjjl van 17191840 de „Registratur" van de kanselarij uit 4 afdeelingen bestaatbinnenlandschebuitenlandsche krijgs- en justitiezakenelk weer in onderafdeelingen verdeeld De „Radsprotokoll" beginnen met het jaar 1621; zoowel van deze, als van de Registratur, is, gelijk boven werd medegedeeld, een gedeelte uitgegeven. Klappers bestaan slechts op enkele jaren. In de „Meddelanden" zijn zorgvuldig bewerkte inventarissen gedrukt van de „Ministeriella Handlingar" (handelingen van Zweedsche vertegen woordigers in vreemde rijken)en wel met betrekking totDenemarken Rusland, Polen, BrandenburgPruisen, DuitschlandFrankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Turkije, Marocco en Holland; over de laatste spreek ik straks uitvoeriger. Yan de overigeindezelfde „Meddelanden" gedrukte registers en inventarissen noem ikeen register op de brieven van Axel Oxenstjerna aan koning en rijksraad van 16321636, een op de brieven van allerlei personen aan Gustaaf II Adolf, een inventaris van de origineele tractaten J) met DenemarkenRuslandPolenDuitschlandHolland Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië, Turkije, Marocco, Yer- eenigde Staten, en regesten van de „Radslag" (de besluiten van den rijksraad, wel te onderscheiden van de veel uitvoeriger „Radsprotokoll", die de discussies bevatten), te beginnen met de regeering van Gustaaf Wasa tot en met het jaar 1688. Yan de verschillende afdeelingen „Ministeriella diplomatiska Hand lingar" is de door Dr. Westrin geinventariseerde afdeeling „Hollandica" de omvangrijkste op zich zelf reeds een bewijs van het drukke diplo matieke verkeer tusschen beide landen; zij bestaat uit 789 deelen of portefeuille's in folio, en 223 in quarto. De inventaris 4) verdeelt de Hol landica in 7 onderafdeelingennl. 189 1. (verreweg de grootste) Brieven en archief van Zweedsche diplomaten in Nederland. 2. Verspreide handelingen. 3. Origineele brieven van vorsten uit het Oranjehuis en uit het geslacht der Nassau's aan het Zweedsche koningshuis. 4. Brieven van de Staten-Generaal aan leden van het Zweedsche koningshuis en aan de Zweedsche regeering. 5. Memories en nota's van Nederlandsche gezanten in Zweden aan de Zweedsche regeering. 6. Protocollen van conferentiesgehouden tusschen Nederlandsche ge zanten in Zweden en vertegenwoordigers der Zweedsche regeering. 7. Brieven van Zweedsche handelsagenten en consuls in Nederland (meestal aan den koningden kanselier en het Commercecollegium). In de eerste afdeeling zijn de uitgaande brieven van de Zweedsche gezanten en alle bij hen tijdens de vervulling van hun ambt ingekomen stukken opgenomen, verdeeld over verschillende portefeuille'snaarmate van den persoon of het regeeringscollegewaardoor zij geschreven of waaraan zij gericht zijn. Yan de overige afdeelingen wordt de inhoud door den titel duidelijk genoeg aangegeven; alleen die van de tweede zegt niets. Yan de 15 portefeuille's, waaruit zij bestaat, zijn er 6 niet nader aangeduid dan „verspreide handelingen" de titel is niet onjuist, maar laat aan de fantasie een ruim veld. Naast veel onbeduidende stukken copiëen van geschriftenwaarvan in andere verzamelingen het origineel berust schuilen er echter ook een groot aantal belang rijke onder. Het heeft mij niet berouwddat ik juist deze portefeuille's vrij nauwkeurig heb onderzocht. Behalve de afdeeling Hollandica bevat het Zweedsche^ Rijksarchief natuurlijk nog tal van anderedie ook voor ons belang hebbenin de eerste plaats de archieven van verschillende aanzienlijke Zweedsche families: Oxenstjerna, Brahe, De la Gardie, Olivenkrans, e, a., die deels aangekocht, deels aan het archief ten geschenke gegeven of daar gedeponeerd zijn. Familie archieven in den gewonen zin zijn het niet, daar men er ook alle staats stukken in vindtdie door de leden dezer geslachten in de door hen bekleede ambten zijn ontvangen. Yan al deze archieven bestaan zeer uitvoerige manuscript-inventarissen, die, voor zooverre zij in de laatste jaren gemaakt zijnniets te wenschen overlaten. De oudere daarentegen brengen wel eens verrassingen. Zoo vond ik bv. in den inventaris van het archief der familie Brahe, afkomstig uit het Skokloster niet ver van Upsala gelegen een nummer aldus beschreven „Register van brieven, actenremonstrantiën enz. Anno 1653, I, II, Band". Deze titel gaf mij aanleiding de beide deelen ter inzage te vragenhet eerste bleek toen te zijn het copieboek van de uitgaande brieven van den vice- O O O O Vgl. J. A. Posse, Anteckningar om Riksarchivet", in „Meddelanden" I p. 30 46, waar men een inventaris vindt van de afdeeling Registratur, terwijl een inven taris van de verzameling Radsprotokoll is opgenomen in „Meddelanden" IV. J) Door O. S. Rydbeeg is de uitgave begonnen van „Sveriges Traktater med frammande magter" daarvan verschenen deel IV, loopende over 8221630, en dl. X en XI, loopende over 18151867. 3) „Meddelanden" XX p. 343. 4) Men vindt Dr. Westbin's inventaris van de Hollandica in „Meddelanden" XX p. 371—394.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 10