no handleiding, die hoofdzakelijk uit lijsten van afkortingen en reproducties van oude handschriften met transscripties bestaan zou. Ook werd wen- schelijk geacht zich niet uitsluitend te beperken tot de behandeling van oorkonden en andere archiefstukken, maar ook letterkundige geschriften in den kring van het onderzoek op te nemen. Het bestuur der Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft zich met die plannen vereenigd. Tot leden der commissie, die zich met de eventueele bewerking van handleiding en handboek zal belasten heeft het bestuur der Vereeniging van archivarissen aangewezen mr. R. Fruin (voorzitter)mr. C. P. L. Rutgersdr. H. Brugmans en W. O. Swaving (secretaris). Binnenkort zullen prospectussen en uitnoodigingen om in te teekenen worden verspreid, van wier beant woording het zal afhangen, of het plan kan doorgaan. 24 September 1900 is de tweede Duitsche Archivtag te Dresden bijeengekomen. Onder voorzitterschap van den directeur van het Staats archief te DresdenHasselkwamen 60 archiefambtenaren bijeen. Door Archivrath Hille uit Sleeswijk werd de vraag ingeleid, in hoeverre het geoorloofd is archiefstukken te vernietigen. De meeningen liepen over dit onderwerp zeer uiteen. De berichtgever in de Deutsche Geschichts- blatter constateert, dat slechts twee stellingen algemeen werden toegestemd, te weten Bij de discussie werd er op gewezendat het wenschelijk is in geen geval stukken te vernietigen, die jonger dan ongeveer 100 jaren zijn, daar niemand in staat is te beoordeelen, welke waarde deze stukken 100 jaren later voor de geschiedenis zullen hebben. Nauw met dit onderwerp hing een andere samen, dat door den directeur van het Lotharingsch archief te Metz, dr. "Wolfram, werd ingeleid, n.l. de vraag: of de biljetten der volkstelling in de archiefdepöts moeten worden opgenomen en bewaard. Ook hierover liepen de gevoelens zeer uiteen, zoodat ten slotte eene commissie werd benoemd om over de zaak in de volgende vergadering te rapporteeren. De stedelijke archivaris te Frankfort a. M. behandelde daarna de geschiedenis van het archief van het Duitsche Parlement, dat in 1849 te Frankfurt bijeenkwam. Het archief berust thans aldaar in de stedelijke bibliotheek, maar vele stukken zijn overal heen verspreid. Men doet thans pogingen om ze terug te verkrijgen. Yoorts werden nog eenige mededeelingen omtrent het gebruik van het Zapon gedaan. Het door den Archivdirektor Yon Weech 111 (Karlsruhe) aangekondigde onderwerp Publicatie van archiefinventarissen, kwam wegens ziekte van den inleider niet in behandeling. De derde Archivtag zal het volgend jaar waarschijnlijk te Freiburg i. B. bijeenkomen. In de eveneens te Dresden gehouden vergadering van het Gesamt- verein der Deutschen Geschichts- und Altertumsvereine is o.a door den Archivrath Bailleu (Berlijn) gewezen op de verkeerde gewoonte, om bij de inventariseering van archieven de oorkonden te uitvoerig te behandelen in verhouding tot de andere stukken. Omtrent het onderwerp, dat aan de orde wasde inventariseering van andere archieven dan staatsarchieven, konden wegens gebrek aan tijd geene besluiten genomen worden. In The Graphic van 27 October j.l. komt een artikel voor over het „Public record office", naar aanleiding van den nieuwen aanbouw aan de zijde van Chancery Lane, die kortelings is tot stand gekomen. Het artikel is voornamelijk merkwaardig om de afbeeldingenwaarmede het is versierd: een plattegrond van de gebouwen, de voorgevel, het in wendige, de oude Rolls chapel, het aan het archief verbonden museum en de kamer van den deputy keeper. Het nieuwe gebouw kost ongeveer 80,000 p.st.het is geheel brandvrij en wordt electrisch verlicht, het noordelijk gedeelte is bestemd tot bewaring der documenten, het zuidelijke bevat de kamers der ambtenarenop de eerste verdieping bevindt zich het weinig bekende museum. Daarop volgen nog eenige opmerkingen over de verschillende personen, die men in het office aantreft, de genealogen voorop. Aanteekening verdient, dat thans verscheidene dames onder het ambtenaarspersoneel zijn opgenomen. De schrijver van het artikel wijst daarna op enkele belangrijke docu menten, die het nieuwe gebouw bergt: zooals het charter van de City van Londen, een brief van den Zwarten prins, met diens motto onder teekend, en zoo al meer. Zonderling is, dat de schrijver onder de merkwaardige stukken ook met het opschrift„a king's revenge" den volgenden brief van Eduard I (f 1307) afschrijft of liever in modern Engelsch overzet Voor zulke documenten behoefde onze Engelschman waarlijk niet tot de regeering van Eduard I terug te gaan 1. Alle Akten aus allen Instanzen sind aufzubewahren als deren Produkt ein Gesetz, eine Verordnung oder ein Statut vorliegt. 2. Die Archive dürfen sich auf die Dauer nicht mit solchen Akten be lasten die nur desshalb Bedeutung habenweil sie als Beweismaterial für Atispriiche oder Forderungen von Privatpersonen dienen können. „Forasmuch as we have found in Sir Michael de Wymes neither good work nor good service, we hold him as our traitor and enemy. We command you, that ye cause his manor, where we lay, and all his other manors to be burnt, his lands and goods destroyed and his gardens thoroughly stripped, so that nothing remains of them in order that all other such persons may take warning by him."

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 27