62 Door Professor Brignitti te Chicago zijn verschillende inktsoorten waarmede oude manuscripten geschreven zijn, geanalyseerd. De oude schrijvers hadden bij den hoogen prijs van het perkament veelal de gewoonte om beschreven documenten te radeerenom ze voor gebruik geschikt te maken. Van de oude letters is meestal genoeg overgebleven en de oude inkt zoo diep in het perkament gedrongen, dat het oorspronkelijk schrift met behulp van bepaalde zuren kan worden gereconstrueerd; maar bij dit proces gaat door de werking der zuren het manuscript geheel verloren en dat is een groot nadeel. Prof. Brignitti is op het denkbeeld gekomen om de manuscripten met Röntgenstralen te belichtenom op die wijze het oude schrift zicht baar te maken. Het manuscript blijft behouden. De resultatenmet deze methode verkregenmoeten uitstekend zijn. (V. v. d. D.) Hier te lande bevindt zich thans de heer De Murakami, door de Japansche regeering belast met het doen van geschiedkundige onderzoekingen. Te Deventer is een nieuwe vereeniging gevormdzich ten doel stellend het opwekken tot onderzoek naar en verzamelen van al wat betrekking heeft op volkstaal, zeden, gewoonten, bijgeloof enz. in Overijsel, Drente en dat gedeelte van Gelderland, wat ten oosten van den IJsel ligt. De oprichters zijn de h.h. prof. dr. J. H. Gallée te Utrecht, G. J. Klokman J.Az. te Yoorschoten, dr. M. E. Houck te Deventer, mr. R. E. Hattink te Almeloo, C. Misset te DoetichemH. B. Blijdenstein te Enschedé, J. G. ten Houten te Winterswijk, B. J. Manschot te Aalten, W. L. Bouwmeester te Voorschoten, die ter vergadering aan wezig waren, en verder de heeren dr. A. J. Kronenberg te Deventer, dr. E. D. Cartier van Dissel te Lochem, W. Paschen en A. Willink, beiden te Winterswijk, A. P. Slicher van Bath te Aalten en J. K. Oos- terwijk te Ootmarsum. Tot bestuursleden werden verkozen de h.h. Gallée, voorzitterKlokman, secretarisBlijdenstein, penningmeester Kronenberg Hattink en Ten Houten. De naam dezer vereeniging is: nVereeniging tot onderzoek van Taal en Volksleven in het Oosten van Nederland". De plaats van vestiging is Deventer. (Zw. C.) 1900/1901. No. 2. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeicrd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Mr. R. FRUIN te Middelburg. Het archiefgebouw van het Paleis van Justitie te Rotterdam. Den 1 September 1900 werd in tegenwoordigheid van den Minister van Justitie en den Secretaris-generaal aan zijn departement het nieuwe Paleis van Justitie aan den Noordsingel te Rotterdam plechtig in gebruik gesteld. Bij dit gebouw behoort ook een afzonderlijk brandvrij archiefgebouw tot berging van het archief van de Rechtbank en van het notarieel archief. Beide gebouwen zijn ontworpen door den heer W. C. Metzelaar, ingenieur architect van de gevangenissen en rechtsgebouwen bij het Departement van Justitie, den bouwmeester van het depot voor de notarieele archieven te Amsterdamwaarvan Mr. de Roever een beschrijving gaf in den eersten jaargang van ons blad. Het archiefgebouw te Rotterdam, dat zeer eenvoudig van roode bak steen is opgetrokken, heeft den vorm van een langwerpig vierkant, aan de zijde van den Noordsingel, waar de ingang van het notarieel archief is, buitenwerks 11.70 M. breed, en aan de zijde van de Bergstraat 23.88 M. De tegenovergestelde langste zijde wordt begrensd door open terrein afgesloten door een hek, en heeft een toegang tot het Paleis van Justitie, waarmede het door een verbindingsgang van ruim 21 M. lengte en 2.36 M. breedte verbonden is. De vierde zijmuur steunt tegen het nieuwe Huis van bewaring. De bovenkant van den vloer op den beganen grond ligt gelijk met Rottepeil, de bovenkant van den zoldervloer 10.20 M. daarboven, terwijl de zolder ongeveer 3.50 M. hoog is. Een plaatijzeren tusschenschot verdeelt het gebouw overdwars in twee gedeeltendie ongeveer tot elkander staan als 1 2. Het voorstehet kleinste, is voor de notarieele archieven bestemd, het achterste voor de

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 1