94 „het zoogenaamde dossierstelsel"; B. en W. keurden dit goed, „zoodat „voor 1901 nader zal worden overwogen hoe deze zaak te regelen is." In het verslag over de oudheidkamer worden vermeld de aan winsten van het oud-archief. (Jaarverslagen van den archivaris en van de commissie voor de oudheidk. verzamelingbijlagen van het verslag Ylissingen vgl. bladz. 15.) Zaandam. Gemeente-archiefHet regelen en inventari seren van het archief kwam onverhoopt in 1899 nog niet gereed. „De arbeid is veel omvangrijker gebleken dan oorspronkelijk kon „worden verwacht. Wij hopen, dat in het volgend verslag althans „zal kunnen worden vermelddat het nieuw archief in den loop „van 1900 gereed kwam." (Verslag Zaandam 1899, bladz. 56, 57.) Zieriksee. Overzicht van de geschiedenis van het archief in 1539 was de stadssecretaris bezig de privilegiën enz. „in ordine „te redigeeren" op verzoek van den raad zou hij de stukken af schrijven in een registerlater wordt dit een paar malen her haald in 1761 wordt besloten tot het doen inventariseeren van alle „ter cancelary" berustende stukken; in 1788 wordt het maken van een inventaris opgedragen aan den rector der Latijnsche school J. J. Wagenaar. „Van die oude inventarissen bleef ter plaatse waar „zij behoorden niets over." In 1899 werd bij een particulier een dezer inventarissen ontdektgehoopt wordtdat deze, met meerdere archivalia, terugkeeren in het archief. In 1811 werd een deel van het archief als scheurpapier verkocht. Toch is er nog veel over 1. De charters (die in 1811 bij een particulier berustten); zij zijn in deze eeuw reeds een paar malen geïnventariseerd, doch nieuwe beschrijving is noodig deze is reeds gevorderd over 1275 1425; eenige nummers zijn nog niet teruggevonden. 2. Registers met keuren en costumen van Zierikseeop het oudste, dagteekenend van 1429, is een register gemaakt. 3. Registers met resolutiën van den raadwet en raad en de kamer van burgemeesteren de minuten vullen de ontbrekende registers gedeeltelijk aanmaar toch ontbreekt veelen juist de oudste resolutiënwaarop alleen een index bewaard is gebleven. 4. Verder brievenboeken, rekeningen, schepenbrieven (sedert de eeuw), archieven der gilden, archieven der weeskamer enz. De nieuw beschreven charters zijn geborgen in eene kast in de 95 bodenkamer, de resolutiën in eene nieuw gemaakte archiefkast op den zolder van het stadhuis. De heer F. Caland schonk een uit treksel betreffende Zieriksee uit de registers Gousset op het Alge meen rijksarchief, de hrieven van Coel-of Quaelambacht (jurisdictie van Zieriksee), 58 brieven betreffende Schouwen e.a. stukken. De rijksarchivaris in Zeeland schonk resolutiën der Staten over 1587/8 1702 en 1807. (Verslag van den archivaris, bijl. E. van Yerslag Zieriksee 6 bladz.) Zutphen. Archief. 52 personen bezochten het archief, „enkele hunner met het doel, om wetenschappelijke nasporingen „te doen". Voor 1900 is ƒ50.— meer uitgetrokken tot aankoop van doozen en portefeuilles voor de stukken, nu in pakken bijeengevoegd. Kerkvoogden der St. Walburgskerk verzochten terug „verschillende „oude boeken, in 1858 door hen aan de gemeente in bruikleen „afgestaan". „De inventarissen worden geregeld en met zorg bij gehouden." Yan de commissie voor de Koningin Wilhelmina- fontein werd ontvangen het album met de namen van hen, die aan de fontein bijdroegen. Opgave der aanwinsten van de bibliotheek en het museum. (Yerslag Zutphen, bladz. 29—31.) Zwolle. De Sassenpoort voldoet bij uitstek. De heer P. J. P. Metelerkamp uit Amsterdam is als volontair aangenomen en heeft, na voorbereiding, de bewerking van het archief van het klooster Bethlehem aangevangen. De archivaris was langen tijd verhinderd door ziekte, doch heeft overigens verschillende losse stukken geregeld. Een op verzoek van een particulier ingesteld onderzoek bewees, dat de gemeente rechtmatig een grondgeld hief uit een hem toebehoorend huis. Op verzoek van het Israëlietisch kerkbestuur, dat eene nieuwe synagoge weuschte te bouwen, werd nagespoord de geschiedenis der Isr. gemeente daarbij bleekdat de tegenwoordige synagoge slechts ten gebruike was gegeven door het stadsbestuur; eene transactie tusschen beide besturen is daarop ge volgd. Opgave der verrichte nasporingen (uitvoerig omtrent eene in 1753 geweigerde venia aetatis) en der ten geschenke ontvangen boeken. (Yerslag van den archivaris in Yerslag Zwolle, bladz. 20—27.) JOOSTING.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 19