92 oudheden. „Zoodra de brandvrije kluizen daarvoor geschikt zijn", zal een voorste] tot inrichting der archiefkamer" aan de goedkeu ring van B. en W. worden onderworpen. (Verslag van den archivaris in Verslag Sneek, bladz. 1321.) T i e 1. ArchievenTot eene beschrijving van het oud-archief „kou nog niet worden overgegaan; een nominatieve staat der oude „charters is niet aanwezig." Het buursprakenboek en andere stuk ken zijn tijdelijk te Arnhem, ter uitgave door de Vereeniging voor oud vaderlandsch recht. Er zijn registers op de notulen van den raad sedert 1852 en op de ingekomen stukken sedert 1861. De heer S. H. Rink gaf (vermelde) belangrijke archivalia ten ge schenke. Aangelegd is eene in blokken verdeelde kaart der gemeente en een volgens die blokken ingedeeld register van vergunningen tot gebruik van gemeente-eigendommen enz.; het plan bestaat, dit register ook „bij te werken over een groot aantal vroegere jaren." (Verslag Tiel, bladz. 16, 17.) Tilburg. Gemeente-archiefNadat het locaal, waar het „gemeente-archief wordt bewaard, was afgewerkt, werden de regis ters opnieuw geordend en de overige stukken in de vakken ge plaatst. Het geheele locaal is van witte gordijnen voorzien, waar achter de stukken minder van het 'stof te lijden hebben. „De nieuwe stukken worden regelmatig in het archief opgeno- „men en geordend. Wij blijven nog te vergeefs uitzien naar het „toegezegde bezoek van den rijksarchivaris; eerst na dezes advies „kan met de finale afwerking en het opmaken van den inventaris „worden begonnen." (Verslag Tilburg, bladz. 37.) Utrecht De rechtskundige ambtenaar Mr. J. Acquoy, benoemd tot gemeente-archivaris van Deventer, werd opgevolgd door Mr. W. C. Schuylenburg. Wordt blijdschap geuit over de toeneming van rapportenomdat zoodoende het practisch nut van het archief blijkt; betreurd wordt, dat geen opvolger kon gevonden worden, vertrouwd met archiefwerkzaamheden, waarom de nieuwe titularis slechts voorloopig werd aangesteld. Het archief. Het archief der heerlijkheid Pijlsweerd werd geinventariseerd. Dat van de Zuylenskameren is bijeengebracht uit de rijks-gemeente- en gast huis-archievenen opnieuw beschreven. De index op het register van certification en procuratiën kwam gereed, eveneens de alphabetische index op de resolutiën van den raad over 1577 1599 ver vaardigd door den heer Gaymans. Belangrijke rapporten werden vervaardigd over de geschiedenis en het belang van den Domtoren 93 uit een kunsthistorisch oogpunt over den rechtstoestand van het Ambachtskinderhuis en zijne rangschikking onder de rubrieken der armenwet en over de geschiedenis en den rechtstoestand der ver schillende door het college van regenten der vereenigde gods- en gasthuizen beheerde fundatiën. Eene massa rapporten enz., afkomstig van den overleden wethouder Mr. W. J. Royaards van den Ham, werden bij de verzameling rapporten ingedeeld. Aangevangen werd eene nieuwe beschrijving van de eigendomsbewijzen der gemeente. Onder de aanwinsten worden vermeld eenige indices op de resolutiën van den raad. De bibliotheek. Yermeld worden de belangrijkste aankoopen uit de auctie Royaards van den Ham. De uitgave van Saenredam's kerkteekeningen kwam gereed. De atlassen. Ver schillende teekeningen in lijst geëxposeerdbleken beter opgeborgen in de portefeuilles, ter wering van bederf. De vervaardiging van sup plementen op de inventarissen der atlassen is onderhanden. B. en W. be sloten in kleuren geteekende afbeeldingen te doen vervaardigen van be langrijke Utrechtsche gebouwen, die nog niet behoorlijk in den atlas ver tegenwoordigd waren; reeds zijn verschillende teekeningen verkregen. Een plaathandelaar vervaardigde, in overleg met den archivaris, photo- graphieën voor Ansichtskarten. Vermelding der belangrijkste aan winsten met mededeeling van vele bizonderheden. Museum. Een nieuwe catalogus zal worden vervaardigdbezwaren. Hoop op een centraal museum van Utrechtsche kunst. Opgave van de onderwerpen der rapportender gevraagde inlichtingender uitge leende stukkender voorwerpen waarvan reproductiën of afgietsels werden vervaardigd, der geschonken en aangekochte stukken. (Verslag over het voorgevallene in de gemeente-verzamelingen in 1899, aan B. en W. aangeboden door de vaste raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente, 69 bladz.) Vlaardingen. „In den toestand van het archief kwam in „1899 geen verandering." De archiefkamer kan spoedig in gebruik worden genomen. Aanwinsten van de bibliotheek. (Verslag van den secretaris, bijl. D van Verslag Vlaardingen.) Vlissingen. Jaarverslag betreffende het archiefwezen over „1899." De localen worden goed onderhouden en zijn zeer geschikt. Eene kamer werd bijgetrokkenwaardoor betere indeeling mogelijk werdde bibliotheek werd van het nieuw archief gescheiden en afzonderlijk geplaatst. Rubrieken der bibliotheek. Inlichtingen gevraagd en gegeven. Aanwinsten der bibliotheek. „In het belang „van het archiefwezen werd een voorstel gedaan tot invoering van

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 18