86 „vinden zich in goeden staat. Van belangstelling in de verzameling „van oudheden werd door weinige personen blijk gegeven. Van de „bibliotheek werd maar bij uitzondering gebruik gemaakt." Van den rijksarchivaris in Zeeland werd ontvangen een exemplaar van de resolutiën der Staten van Zeeland over 1807, „welk exemplaar, „gestempeld met het wapen van Goes en dus blijkbaar voor die „stad bestemd, zich op het rijksarchief te Middelburg bevond". Opgave der ontvangen boekwerken. (Verslag van den archivaris, bijl. I van Verslag Goes, 2 bladz.) Gorinchem. „Archief." Opgave van het ten geschenke ontvangen van den catalogus der prentenverzameling der gemeente Dordrecht. (Verslag Gorinchem, bladz. 23.) Gouda. Archieven. Verschillende herstellingen werden aan het gebouw verricht. Ook in 1899 moest nog worden gewerkt aan de regeling der oude rechterlijke archieven. Een aanvang is gemaakt met de voorloopige inventariseering van het belangrijk archief van voor 1572 van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem., dat in bruik leen zal worden afgestaan aan de gemeente. Onderzoekingen ook voor de gemeente. (Verslag Gouda bladz. 3436.) s Graven h age. Archieven. Herbenoeming weder voor 1 jaar van den heer A. J. Servaas van Rooijen. De bibliotheek werd vermeerderd met 398 nummers, voor het oud-archief werden enkele stukken aangekocht. „Door het vrij komen van een kamertje, gren zende aan den archiefzolderzal in de berging van de bibliotheek „eenige verbetering kunnen komen. Aan het oud-archief kon echter „nog geen betere verblijfplaats worden aangewezen." De orde ning van het nieuw-archiefwaarvoor de raad de noodige gelden toestond, nadert hare voltooiing. (Verslag 's Gravenhagebladz. 19, 20.) Groningen. Gemeente-archiefBijzonderheden hierom trent vallen niet te vermelden." (Verslag Groningen bladz. 34.) Haarlem. Archieven10 Mei 1899 stelde de raad vast een nieuw reglement op het archief en eene nieuwe instructie voor den archivaris en den adjunct-archivaris, „die een bepaalden vorm „aangeeft voor het verslag, dat jaarlijks is uit te brengen." „Toe stand van het gebouw. Het archief is zeer goed gehuisvest „in eene ruime lokaliteit boven den noordelijken en westelijken 87 „vleugel van het Pand en staat in dadelijke verbinding met het „Raadhuis. De zalen zijn hoog en hebben een flink lichtzij „bevinden zich in zeer voldoenden staat van onderhoud. Toestand van het archief en de verzamelingen. Het archief is behoorlijk „geordend en beschreven. Er bestaat een gedrukte inventaris „van, die naar eisch wordt bjjgehouden." Alles ia genummerd. Toestand van het ameublement en de brandbluschmiddelen. Het „ameublement bevindt zich in den besten staat en voldoet aan alle „redelijke eischen. De meubelen dagteekenen grootendeels uit den „ouden tijd In verloop van vele jaren is dat ameuble- „ment voor een goed deel ook overgebracht uit gestichten „en gebouwen, waar het overtollig bleek te zijn men mag „aannemendat het een bij het ander niet beter kon passen." Een brandkraan is geplaatst op de groote zaal van het archief. Mededeeling omtrent de kosten van het archief. Opgave der aan winsten (archiefstukken boekwerkenplaten enz.). Ter gelegener tijd zal de archivaris vervaardigen een catalogus van den atlas der ge meente, volgens zijne instructie van 1899 (waarin ook „het maken van „een volledigen inventaris van hetgeen zich in het archiefgebouw be- vindt enz."). Mededeeling der nasporingen. De heer M. G. "Wil deman werd als adjunct-archivaris opgevolgd door den heer H. J. Heshuysen. Ingevolge het reglement van 1899 op het archief zijn in het archief geborgen alle stukken enz. ouder dan 10 jaren; enkele stukken zijn voor den loopenden dienst niet overgegeven. De banier eener opgeheven gymnastiekvereeniging is „in het archief" geplaatst. Kunstbeschouwingen en tentoonstellingen werden in het archief ge houden (en eene in het Kon. Oudheidk. genootschap te Amsterdam). (Verslag Haarlem, bladz. 24 40.) H a r 1 i n g e n. Het gemeenteverslag zwijgt over het archief. Den Helder. Toestand als het vorig jaar. Wederom wordt gewezen op „de ongeschiktheid, om de zolders van het raadhuis als bewaarplaats voor een archief te gebruiken1). Herinnerd wordt wederom, dat deze klacht reeds in het verslag over 1895 werd geuit. (Verslag Den Helder, bladz. 17.) 's Hertogenbosch. Het gemeenteverslag zwijgt over het archief, behalve dat het onder de „voornaamste in den gemeenteraad „behandelde onderwerpen" noemt de „aanbieding van twee werken „voor het archief door het Prov. Gen. van K. en W. in Noord- „Brabant." (Verslag 's Hertogenboschbladz. 13.) De cursiveering is ontleend aan het verslag.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 15