84 „volgens raededeeling van den rijksarchivaris in Gelderland, voort durend in goeden staat. „Aanwinsten of verliezen vonden in 1898 niet plaats. „Het nieuw archief is behoorlijk geregeld en verkeert in goeden staat." (Yerslag Arnhemblz. 38.) Assen. Stereotyp verslag dat van het vorig jaar. (Yerslag Assen, blz. 22.) Breda. Archief en boekerij1. Oud-archiefAan den archivaris werd „eene stoffelijke belooning" toegekend. „Het archief „bevindt zich in goeden staat"niet alleen in materieelen zindoch ook uit het oogpunt van bruikbaarheid. Tafels en indicesregesten- lijsten, repertoria zijn en worden vervaardigd, waardoor de stukken zelf niet noodeloos door de handen behoeven te gaan. De uitgave (sedert 1894) der ..Bredaniana" wordt gestaakt; voortaan zal jaar lijks een bundel verschijnen: „Breda, Geschiedkundige bijdragen", opdat belangstellenden het gepubliceerde „gemakkelijker bewaren „en raadplegen" kunnen. Het vragen om inlichtingen neemt ver blijdend toe. 2. Nieuw archief. Ook het nieuw-archief wordt „zorgvuldig in orde gehouden". (Verslag Breda 1899, bladz. 133 135. Voor zooveel betreft het oud-archief-verslag van den archivaris.) Br ie 11e. Archieven„Het archief wordt door den archi varis in zeer goeden staat gehouden. Geregeld wordt voortgegaan „met het maken van klappers op de resolutiën en doopboeken, „waardoor het onderzoek zeer wordt vergemakkelijkt". (Ongedrukt verslag Brielle.) Delft. Bibliotheek. De catalogus kwam gereed. Aanwinsten. Archief. Een aanvang werd gemaakt met het opnieuw beschrijven der losse stukken. Voortgezet werd de index op de resolutiën der municipaliteit (tot 1807 gevorderd). De vragen om inlichtingen (vooral genealogische) nemen toe. De krijgsgeschiedkundige naspo ringen overtroffen de verwachtingen. Museum. De samenstelling van den catalogus werd aangevangen. Aanwinsten. Bezoek. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum door den archivaris, 6 bladz.) Deventer. De archivaris trad in October in functie. Be gonnen werd „eene voorloopige beschrijving der verschillende deelen, 85 „waaruit het archief bestaat." Overigens werd de tijd in beslag genomen door het geven van inlichtingen. Van groot belang was het besluit van den Minister van binnenlandsche zaken d.d. 29 Juni 1899, waarbij de oude rechterlijke archieven der gemeente aan haar ter bewaring werden toevertrouwd. De uitgave der came- raarsrekeningen ging voort. (Verslag van den archivaris, 3 bladz,, bijl. A van Verslag Deventer.) Dordrecht. Archieven. De reeds zoo lang hangende „geschillen over de rechterlijke archieven werden op eene voor de „gemeente bevredigende wijze beëindigd...; door den Minister werd „ten slotte genoegen genomen met de door ons voor afstand geschikt „geachte stukken." De rechterlijke archieven werden der gemeente in bruikleen gegeven. Door de overbrenging van het archief van het krankzinnigengesticht „zijn thans alle ons bekende archieven van „met de stad verbonden stichtingen onder ons beheer gebracht. „Ook de verzameling van het stadsarchief voor 1851 in engeren zin „is thans compleet door de overbrenging van een gedeelte nog onder „den ontvanger berustende archieven" (waarbij ook stukken van vóór 1813). Uit de auctie Roijaards werden zeer belangrijke hand schriften verkregen over de synode van Dordrecht. De inventaris van den atlas der gemeente kwam gereed. De aanwinsten werden geïnventariseerd (behalve de rechterlijke archieven); ook de archie, ven over 18131851. Twee vertrekken zijn aan de bewaarplaats van het archief toegevoegd. De ordening van het archief werd voortgezet; de prentverzameling werd geordend naar den gedrukten inventaris. Eenige stukken werden tijdelijk afgestaan voor de his- torisch-geneeskundige tentoonstelling te Arnhem; na terugontvangst moest de archivaris zich ernstig beklagen over de slechte zorg, voor de stukken gedragendoch geene verontschuldiging werd ontvangen. Bezoeken en inlichtingen (o.a. de heer B. van Rijswijk voor zijne dissertatie over het stapelrecht en het handelsverkeer van Dordrecht, en een bezoek van leerlingen van gymnasium en H. B. S.onder geleide van hun leeraarter bezichtiging van archivaliën en platen betreffende Dordt's geschiedenis). Aanwinsten (de oogenschijnlijk verschrompelde overblijfsels van stukken van vóór den brand van het stadhuis in 1332 leverden eenige belangrijke charters op) en verliezen (stukken behoorende tot de rechterlijke archieven, door het rijk echter weder in bruikleen afgestaan). (Verslag Dordrecht, bladz. 2746.) Hoes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken be- Lees „1899"?

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 14