82 voor eenige jaren daarvan sprake geweest; maar ik heb het niet aan gemoedigd, en ten slotte is een andere weg gevonden. Het archief is met hulp van een provinciaal subsidie uitstekend geordend en beschreven de inventaris is gedrukt, en het archief berust nog te Yselstein. Yoor dorps archieven, waar de beheerders boeren zijn, die een archief allicht zullen verwaarloozen en ten slotte vernietigenis overbrenging daarvan naar het rijksdepot uitstekend. Maar eene stad behoort fier genoeg te zijn op haar eigen verleden, om zelve de roemrijke getuigen daarvan te bewaren en goed te beheeren. De aanwezigheid van een goed beheerd archief in eene stad kan het uitgangspunt worden voor of tot steun verstrekken aan de opleving der lokale historiographie. Juist te Leeuwarden schijnt het ook nog niet zoo dringend noodig, om tot dit uiterste te komen. Te Leeuwarden, waar de schatten van het Friesch genootschap (de rijke handschriften-collectie en het prachtige museum) beschreven en voortdurend beheerd moeten worden, zou door combinatie van krachtenmet wat goeden wil en eenige werkelijke belangstelling, denkelijk wel eene dragelijke positie voor een archivaris geschapen kunnen worden. Financieel dragelijkde werkkring zelf is (onder een verlicht bestuur) dragelijk genoeg. En geloof mijals dit het geval is, zullen uwe ambtenaren niet zoo spoedig wegloopen „Het gaat met een archivaris als met een vat wijn", zegt Victor de Stuers: „hoe langer het ligt, hoe krachtiger en geuriger het wordt." En dat voelen de archivarissen zeiven ook welde goede exemplaren zijn in den regel hokvast van aard. De kunst is slechts, om die goede exemplaren te vinden. Men zoeke personen (zij het ook buiten den eigen Leeuwarder kringdie hart hebben voor het vak en dit ook getoond hebben, geene, die alleen door het baantje aangelokt worden. Heeft de raad van Leeuwarden dit werkelijk reeds gedaan Doch daar verspreek ik mij waarlijk alweder Ik haast mijmijzelven te corrigeeren. Want het doet mij waarlijk leed, dat ik, naar mij uit Uw schrijven gebleken isaan den gemeenteraad heb verweten wat alleen het Dagelijksch Bestuur bedreven heeft. Vergun mij, U en Uwen ambt- genooten daarvoor mijne welgemeende excuses te maken. En laat mij daarbij de hoop uitspreken, dat de Leeuwardsche gemeenteraad, volkomen onschuldig aan het door mij onderstelde delictum commissioniszich nu ook reinige van een delictum omissionis. Men zie de quaestie van het beheer van het Leeuwardsche archief eens onder de oogen x)neme ze eens 83 ernstig ter harte. Men overwege hetgeen vroeger en later met betrekking tot het archiefbeheer besloten is, nog eens met aandacht. En men late zich bij de behandeling van deze zaak niet afschepen met praatjesdie geen steek houden en die hinderlijk zijn voor de reputatiezoowel van de Leeuwardsche beambten als van eene geheele klasse van ambtenaren in Nederland. Ik heb de eer met bijzondere hoogachting te zijn, Edelachtbare Heer! UEdelachtb. zeer dienstv. S. MULLER Pz. De gemeente-archieven in 1899. N.B. Hetgeen hier volgtis ontleend aan de verslagen van den toestand der betrokken gemeenten over 1899, tenzij eene andere bron is aangegeven. Alkmaar. Stereotyp verslag dat van het vorig jaar. (Verslag Alkmaar, blz. 31, 32.) Amersfoort. Het verslag over 1899 zwijgt wederom over het archief. Amsterdam. Met toestemming van Ben W. zijn ver schillende stukken, beter elders behoorend, afgestaan. Geregeld en gecatalogiseerd werd een groot deel van het archief van het voor malig korenmetersgilde (nog bewaard in het oude korenmetershuisje). De regeling van den atlas der gemeente werd ter hand genomen in verband met belangrijke aankoopen hiervoor. De registers op de minuten der quytscheldingen kwamen gereednog zullen vervaardigd worden indices op de straatnamen. De beschrijving der losse trans- portbrieven wordt voortgezet. Onderzoekingen. Bij het nieuiv archief werd voortgezet het verwijderen van het overbodig wit papier en der apostillen; sommige deelen werden opnieuw geregeld; zoo werden de stukken der afdeeling financiën gedeeltelijk gelegd naar de volgorde, waarin zij worden vermeld in den indicateur; verschil lende verloren geachte stukken kwamen zoo uit dossiers te voorschijn. Het nieuw archief werd 922 malen geraadpleegd. Aanwinsten van de archief-bibliotheek, van den atlas van Amsterdam en van de penningenverzameling. (Yerslag van den archivaris, 11 bladz.in Yerslag Amster dam, bladz. 4959.) Arnhem. ArchievenHet oud-archiefdat in het depót „der rijksarchieven in Gelderland in bruikleen berustbevindt zich De neiging daartoe schijnt trouwens te Leeuwarden niet zeer groot. Ter wijl voor eenige jaren, toen een dergelijk incident zich voordeed te Zwolle, de Zwolsche courant het daarover in onze vergadering voorgevallene (dat hare lezers eenigszins scheen te kunnen interesseeren) dadelijk in extenso uit andere bladen overnam, hebben de beide Leeuwardsche bladen, wien exemplaren mijner rede zijn toegezonden, daarover, naar ik verneem, een angstvallig stilzwijgen bewaard, ter wijl alle bladen buiten Leeuwarden de zaak belangrijk genoeg hebben geoordeeld, om ze uitvoerig te bespreken. Eigenaardig, niet waar

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 13