52 De Thüringer Archivtag. De Vereeniging van Archivarissen is sinds November van het vorige jaar in officieele betrekking getreden tot den Thüringer Archivtag, eene vereeniging van archiefambtenaren in Thüringen, die een soortgelijk doel nastreeft als onze vereeniging beoogt. De Thüringer Archivtag is in 1896 tot stand gekomen, en heeft sedert regelmatig eens in het jaar in eene der Thüringer steden vergaderd. Op de laatste vergadering te Rudolstadt werd o.a. gehandeld over de behandeling van verwaarloosde oorkonden met zapon en over tentoonstelling van archivalia. Het doel van den Thüringer Archivtag wordt het best uit onderstaande Satzungen of statuten gekend. 1. Name. Z w e c k. Der „Thüringer Archivtag", gestiftet am 14. Juni 1896, ist eine Vereinigung von Vorstehern und wissenschaftlichen Beamten der historischen Archive Thüringens. Er bezweckt, die persön- liche Bekanntschaft und Aussprache der Kollegen anzuregen, wechsel- seitigen Rat und Beistand in Fachangelegenheiten zu vermitteln und die gemeinsamen Interessen zu wahren und zu fördern. 2. Versammlungen. Alljahrlich an einem Sonntag in der schonen Jahreszeit wird eine Versammlung des Archivtages abgehalten. §3. Geschaftsführung. Die Versammlung beauftragt jedes. mal einen der Kollegen als Obmann mit der Fiihrung der Geschafte bis zur nachsten Versammlung. 4. Verwaltungskosten. Zur Deckung der Verwaltungs- kosten werden je nach Bedarf Beitrage eingesammelt. De zustervereeniging heeft zich al dadelijk verdienstelijk gemaakt door de uitgave van een „Wegweiser durch die historischen Archive Thü ringens". Het doel dezer uitgave is den geschiedvorscher in de gelegen heid te stellen na te zienin welke archieven van Thüringen hij c. q. een onderzoek met hoop op goeden uitslag heeft in te stellen. Daarom zonder twijfel zijn dan ook niet slechts landsheerlijke en stedelijke ar chieven opgenomenmaar ook b v. de handschriftenverzameling der biblio theek te Pforta, het archief van het Vogtlandische Altertumsforschende Verein" te Reichenfels (waarvan de wegwijzer zegt: „Das Archiv ist ent standen und wachst durch Schenkung von Archivalien an den Verein") en het familie-archief von Tümpling („seit 1877 angelegt"). Uitgesloten zijn alleen archieven van litterarischen aard, zooals het Goethe- en Schiller archief. Het opnemen van die verschillende handschriftenverzamelingen onder de archieven lijkt ons vreemdmaar is tochmet het oog op het praktische doel van het werk, zeer goed te rechtvaardigen. Na eene korte inleiding, die voornamelijk over de toegankelijkheid der archieven handelt, bespreekt het boekje achtereenvolgens 67 archieven, volgens de alphabetische orde der plaatsenwaar zij bewaard wordengerangschikt. 53 Van elk archief wordt vermeld: a aan welk college het ondergeschikt is b onder welke voorwaarden bet toegankelijk, c hoe het ontstaan en d hoe het ingericht is. Ten slotte wordt een overzicht van den inhoud van het archief en van de litteratuur er over gegeven. Te betreuren is het, dat niet alle archiefbeheerders tot dit nuttige werk hebben medegewerkt, en dat dus de gegevens lang niet volledig zijn. In twee aanhangsels wordt dan eene lijst gegeven van de beheerders der archieven en eene beschrij ving der archiefzegels. De Thüringer Archivtag heeft door de uitgave van dit nuttige hand boekje een uitnemend begin met zijne werkzaamheden gemaakt. Moge zijn optreden zóo „anregend" op de Thüringsche archivarissen en autori teiten werken, dat eene volgende editie van den Wegweiser niet slechts nauwkeurige inlichtingen omtrent alle archieven geven kan, maar ook van alle naar waarheid zal kunnen getuigen, wat nu slechts van enkelen schijnt gezegd te kunnen wordendat zij „wohlgeordnet" zijn. F. Berichten. Bij Kon. besluit is met 1 Juli benoemd bij 's Rijks archief in Lim burg tot adjunct-commies J. M. H. Eversen, thans amanuensis bij 's Rijks archief aldaar. Aan jhr. mr. C. H. C. Flugi van Aspermont is om gezondheids redenen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-gemeente archivaris van Alkmaar. In zijne plaats is met ingang van 1 Augustus benoemd dr. II. E. van Gelder te Amsterdam. Tot archivaris der gemeente Ylaardingen is benoemd J. C. van den Berg, commies ter secretarie aldaar. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September 1900, bij 's Rijks archief in Overijsel benoemd tot Rijksarchivaris mr. C. P. L. Rutgers, commies-chartermeester bij 's Rijks archief in Groningen. Als gemeente-archivaris van Zevenbergen is afgetreden de heer C. P. Barel In zijne plaats is benoemd de heer P. P. A. van de Wiel. De gemeente-archivaris van Baarn, J. C. F. baron d'Aulnis de Bourouill, heeft wegens vertrek naar elders ontslag aangevraagd. Het ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend. Tot archivaris der gemeente Schiedam is benoemd dr. K. Heeringa, leeraar aan het gymnasium aldaar.

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 32