42 In de kasten is overal ijzergaas gespannen om het doorvallen van boeken te voorkomen; achter de planken is een flinke ruimte voor ventilatie opengelaten. De planken liggen op 4 koperen stiften die door een excentrische constructie geschikt zijn om in een oogenblik de hoogte van een plank te wijzigen. Deze koperen stiften worden gestoken in gaatjes, die op afstanden van 3 cM. zijn aangebracht in een strook bandijzer, die in de zijwanden der kasten is ingelaten. Niet alle gaten zijn in het hout doorgeboorddoch zoo noodig is dat gemakkelijk te bewerkstelligen. Deze inrichting heeft nog het voordeel, dat zij toelaat de volle ruimte tusschen de zijwanden van elke kast te gebruiken. Yóór de kasten is onderaan een ijzeren stang bevestigd om gemak kelijk met behulp der aan elke zijwand bevestigde handgreep gelegenheid te geven boeken van de hoogste plank te nemen. Aan een der planken van elke kast kan een los tafeltje worden be- WWWWlt' vestigd, bestaande uit lichte, gesmeed ijzeren consoles die een plankje dragen. Deze tafeltjes, die de gewoonlijk toegepaste opkleptafeltjes en de uitschuifplanken vervangen, blijken zeer practisch te zijn bij het tijdelijk naslaan van een of ander register. In elk gangetje is zulk een tafeltje aanwezig. Yoor grootere folianten is op elke verdieping een grootere tafel geplaatst op een toeklepbare schraag. Krukjes, hier en daar geplaatst, voorzien in de behoeften tot rusten bij langer onderzoek. Op elke verdieping bevinden zich aan weerszijden ruime balcons, die dienen moeten voor eventueel schoonmaken van de registers, en die met elkander verbonden zijn door ijzeren ladders om bij mogelijken brand het gebouw ook van buiten af te kunnen binnendringen. De derde verdieping van het magazijn, van onderen af gerekend, correspondeert met de eerste verdieping van het voorgebouw, waar zich 43 de werkkamers der ambtenaren bevinden. Op deze verdieping is uitge spaard een ruime sorteerkamer, waar gemakkelijk 2 of 3 ambtenaren sorteer- en inventarisatiewerkzaamheden kunnen verrichten. De vloer der gelijkvloersche verdieping bestaat uit tegels, de ramen dezer verdieping zijn alle voorzien van ijzeren tralies. Op deze verdieping vindt men verder de charterkamer, een ruim vertrek, 12.50 M. lang, 5.60 M. breed en 5 M hoog, dat gebruikt wordt om decharters en de atlassen te bergen. Ook hier is de betimmering geheel van eikenhout; langs de wanden kasten voor 160 portefeuille- doozen van gewoon en 40 van buitengewoon formaat. In het midden een ruime vitrinekast, waarin eenige merkwaardige charters en eene verzameling zegels zijn tentoongesteld; en daaronder kasten met ondiepe laden voor het bergen der charters, die vlakuit op dun bordpapier zijn vastgehecht. In de bovenlichten der ramen zijn aangebracht de wapens van Rotterdam en der geannexeerde gemeenten Delfshaven, Kralingen, Charlois en Katendrecht. IJzeren schuifblinden met fraai beslag moeten dienst doen voor de veiligheid des nachts. Onder het magazijn en gedeeltelijk ook onder het voorgebouw zijn luchtkelders aangebracht, die voor voldoende ventilatie zorgen. Het administratiegebouw wordt overal door gaskachels, systeem Carl Houben Sohne, doeltreffend verwarmd; het magazijn daarentegen heeft centrale (stoom-)verwarming. De daarvoor noodige machine is in het sousterrein van het voorgebouw onder de trap geplaatst. In beide gebouwen is overvloedig gezorgd voor brandleidingenterwijl bovendien op een der verbindingsgangen draagbare handspuitjes zijn ge plaatst. Yerder is aanwezig een linnen reddingskoker en zullen nog op verschillende plaatsen rookmaskers geplaatst worden. Om het brandgevaar van buiten te beperken is aan weerszijden van het gebouw een gang van ongeveer 4.65 M. opengelatenterwijl in de zijgevels opzettelijk zoo weinig mogelijk openingen zijn gemaakt en boven dien de daklijst van het magazijn geheel uit hardsteen bestaat. Ten slotte nog de mededeeling dat het perceel grond achter het magazijn, dat uitsluitend bestemd blijft voor uitbreiding in de toekomst, thans ingericht is tot gemeentelijke boomlcweekerij. Het tegenwoor dige magazijn biedt gelegenheid tot berging van 3000 strekkende M., waarvan thans ongeveer 2000 M. in gebruik zijn. Op dit achterterrein kunnen nog twee gebouwen verrijzen, die, als zij ook uit 4 verdiepingen bestaanelk gelegenheid zullen geven tot bergmg van 4000 strekkende M. Daarachter is in aanleg de 30 M. breede Robert-Fruinstraat. De geheele inrichting heeft gekost zonder den grond 125000, be nevens 7500 voor meubilair. J- H. W. UNGER. doorsnede E .E

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 27