30 borgen waren; terwijl dezelfde archievenwanneer ze in de vier andere vertrekken geborgen wareneerst aan bet rijk zouden komenals dit bet bewijs van den eigendom in rechte geleverd had. Inderdaad, een even consequent als verlicht en vrijzinnig vcrdeelingsplanJammer dat het ten slotte door het Dagelijksch Bestuur zelf is ingetrokken, omdat de heeren het onderling niet eens konden wordenWelke fraaie regeling zal thans eindelijk uit het gemeenschappelijk overleg te voorschijn komen Beter verwachting heb ik van de oplossing eener questie, die hier vermelding verdient omdat een beginsel van archiefbeheer daarbij be trokken is. Beter verwachting, want hoewel ik het besluit zelf ernstig betreur en de redenen daarvan ga in het licht stellenwil ik gaarne verklarendat ik de motievendie daartoe geleid hebbenten volle waardeer. Ik bedoel dit. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft onlangs bepaalddat bij het uitleenen van elk archiefstuk door den leener zal gedeponeerd moeten worden eene waarborgsom van ƒ100. Ongetwijfeld is het besluit een stap in de goede richting. Was reeds de openstelling der archieven voor het onderzoek een liberale maatregel het toelaten van verzending van archieven aan belangstellenden is zeker nog liberaler. Een vooruitgang dus, en wel in dubbelen zin! Want terwijl het uitleenen van archiefstukken vroeger wel eens aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van betreurenswaardige lacunes in de depots, kan daarvoor natuurlijk weinig vrees meer bestaanzoodra zelfs tegen de te late terugzending van een stuk eene zoo kolossale boete wordt bedreigd. Met dat al veroorloof ik mij eeuige bedenkingen tegen den maat regel te uiten. Zeker, verzending van archieven behoort geen regel te worden, moet uitzondering blijven; de unieke stukken mogen niet zonder noodzaak blootgesteld worden aan het gevaar van beschadiging en ver lies op reis. Maar wordt thans het doel, dat men nastreeft, toch niet voorbijgestreefd Men behoeft zeker niet te wedijveren met koning Croesus, als men zich het gemakkelijk gebruik van een lang gewenscht archiefstuk in zijne woning verschaft door een tijdelijk depot van f 100. Maar de historicusdie een tiental kloostercharters ter kopieering ont vangt en zich daarvoor de luxe veroorlooft van een depot van 1000 zal toch in onzen antikapitalistischen tijd reeds gevaar loopen met zekeren argwaan gadegeslagen te worden. In vele, in de meeste gevallen maakt dus de bepaling de verzending van archieven eenvoudig onmogelijk. En toch is zij nog niet eens voldoende immers tal van archiefstukken ver tegenwoordigen eene veel grootere waarde dan 100, en een oneerlijke gebruiker zou dezen dus thans met voordeel kunnen behouden. Derhalve, het Zwolsche gemeentebestuur bereikt zijn doel niet, ter- wijl het daarentegen iets bewerkt, dat niet gewenscht wordt. Hier moet misverstand zijngoede bedoelingen komen niet tot haar rechtmen is 31 dezen omweg gewis ingeslagen, omdat men den gewonen, rechten weg niet kende. Want die weg bestaat. Wanneer men archieven verzendt naar een openbaar depot (naar een rijksarchief of eene universiteitsbiblio theeknaar het archief of de bibliotheek eener gemeente, die door het aanstellen van speciale ambtenaren waarborgen biedt voor eene zorg vuldige bewaring), dan loopt het uitgeleende archiefstuk inderdaad hoe genaamd geen gevaar. En het doeldat men zich voorstelde toen men de waarborgsom eischte, wordt even goed, beter zelfs bereikt, want het o-evaar van ontvreemding is dan absoluut uitgesloten. Zoodoende zal men dus allen tevreden stellen. Wil men naast deze gelegenheid de oude bepaling nog laten bestaan voor verzending naar plaatsen waar geene openbare depots bestaanof aan personendie alleen den avond beschikbaar hebben voor het bestudeeren van archiefstukken dan zal men wellicht nog beter handelen. Zoodoende zou op ingenieuse wijze ook voor sommige door het lot weinig bevoorrechte personen de gelegenheid geopend worden, om althans één der nadeelen van hunne positie te verminderen. Maar toch ware het ook dan wellicht met on ge wenscht, om den duur van het uitleenen vooraf te bepalen en de beslis sing over het al of niet verzenden van een stuk op deze wijze aan Bur gemeester en Wethouders over te laten. Laat mij na al deze niet zeer bevredigende geschiedenissen toch ook een paar kleine lichtpunten vermelden. In scherpe tegenstelling met het gemeentebestuur van Leeuwarden is het optreden van het bestuur van het waterschap Delfland, dat, eenig in zijne soort, gemeend heeft er toe te moeten overgaan, om een eigen archivaris te benoemen, en dat in den benoemden iemand gevonden heeft, die door zijn verblijf aan het Ilaar- lemsehe archief reeds in de gelegenheid is geweest, om zich voor deze betrekking eenigszins voor te bereiden. Meer reden nog tot vreugde geeft onswat mede te deelen valt om trent de archiefgebouwen. Evenals vroeger in Noord Brabant,- zijn thans ook in Groningen de archiefschatten, die zich allengs in het rijksdepot hebben opgehoopt, zóózeer in omvang toegenomen, dat reeds een aan bouw noodig is geworden. En wij vergaderen thans in het paleis, dat de gemeente Rotterdam voor zijn oud-archief gesticht heeft, nadat de gemeenten Amsterdam en Leiden in dit opzicht reeds een uitnemend voorbeeld gegeven hadden. Ook te Paramaribo zijnnaar wij met blijdschap vernemen, plannen in overweging tot stichting van een centraal archief gebouw, waartoe de reis van onzen ambtgenoot Telting ten vorigen jare den stoot gegeven heeft. Het volle licht komt ditmaal uit den vreemde. Belangrijke berich ten heb ik u te brengen uit Duitschland, belangrijk voor ons m dubbelen zin. Want niet alleen getuigen ze van het opgewekte leven,

Nederlandsch Archievenblad | 1900 | | pagina 20