Iets over de Rumeensche archieven. 126 van Johanna Pieck) getrouwd met Hendrik Yalckenaer, Heer van DuyckenburchAmbachtsheer van Portengen. 1626—1652. Johan van Matenesse (zoon van Adriaen- en van Odilia van Aeswijn) getrouwd met Judith Wilhelmina Pieck. 1594 en 1607. Jacob van Duvenvoorde (zoon van Jan- en van Maria van Matenesse) getrouwd met Henrica van Egmond. 1610. April 8. Jan van Duvenvoorde en Woude, Ridder, Heer tot Warmond, Alkemade, EsselikerwoudeHoutvester van Holland (zoon van Jacob- en Henrica van Egmond)neef van Anna van den Rhijne, Vrouwe tot Wijngaerden en Ruybroek, die getrouwd was met Jacob- van Wijngaerden, Heer tot Benthuysen en Am bachtsheer tot Soetermeer. 1596. Mei 25 en 1629, November 23. Anna van Duvenvoorde (dochter als voren), eerst Kanonikesse in het kapittel en collegie van Nivelles, later, A°. 1596, getrouwd met Cornelis van Gent, Heer van Loenen Meynerswijck enz., Burggraaf en Rechter te Nijmegen. 1598, 1599 en 1611. Magdalena van Duvenvoorde (dochter als voren), Kanonikesse in het kapittel en collegie van Nivelles. 1647. Elisabeth van Duvenvoorde (dochter als voren), Kanonikesse in het kapittel en collegie van Nivelles. 1598— 1623. Philippote van Duvenvoorde (dochter als voren), Ambachts- vrouwe van RjjnsaterwoudeLeimuiden en Vriesekoop, getrouwd met Pieter van der Does. 15161523. Heynrick van der Does, Schildknaap, Schout der Stad Leiden, getrouwd met Katryna de Vriese. 1541 1584. Jacob van der Does, Raad in den Leenhove van Holland Hoogheemraad van Rijnland, Gouverneur der Stad Leiden, getrouwd met Clara van Adrichem Pietersdr. 13771564. Geslacht van Adrichem. 15651603. Pieter van der Does, Baljuw en Dijkgraaf van Rijnland, Schout der Stad Leiden, Generaal van de Artillerie der Vereenigde NederlandenAdmiraal en Generaal te water en te land (zoon van Jacob en Clara van Adrichem), getrouwd met Philippote van Duvenvoorde. 16e eeuw. Arnoldus van der Does, zoon als voren. Begin 17e eeuw. Maria van der Does, dochter als voren. 1582. Februari 28. Philips van der Does, zoon als voren. 1578, 1609, 16151617. Adriana van der Does, dochter als voren, getrouwd met Cornelis Heer van der Mijle. 1591—1597. Rekeningen ter zake van het bouwen van het huis Ter Does bij Leiden, en het aanleggen en beplanten der tuinen. 127 Met deze mededeelingen meen ik genoegzaam te hebben aangeduid hetgeen aan documenten en schrifturen omtrent eenige aanzienlijke Hol- landsche geslachten is te voorschijn gekomen. Ik besluit dit bericht met de vermelding, dat een en ander berust bij het bisdom van Haarlem. C. J. Gonnet. Hoewel de toestand, waarin het archiefwezen zich in ons vaderland bevindt, niet in alle opzichten rooskleurig mag worden genoemd, kunnen wij ons toch in vergelijking met het buitenland in vele opzichten bevoor recht heeten. Vooral is dit met de Rijksarchieven het geval. Het archiefwezen is hier te lande in de laatste jaren een nieuwe phase ingetreden; in de meeste provincies zijn brandvrije depots verrezen, het corps ambtenaren wordt gaandeweg uitgebreidde ordening en beschrij ving der verzamelingen gaat met rassche schreden vooruit en wat hoofd zaak isde deuren staan voor iederen onderzoeker wijd open. Dit vooral moet den vreemdeling opvallen. Geen brieven van aanbeveling of tusschenkomst van hooge autoriteiten zijn noodig om buitenlandsche onderzoekers een goede ontvangst en de noodige hulp te verzekeren. Hoe geheel anders is dit bij velen onzer naburen! Daar zonder paspoort en invloedrijke bemiddeling geen toegang. Waar de archief-ambtenaren hier zich uitsloven om den vreemdeling in zijn dikwijls vrij vage of indiscrete vragen behulpzaam te zijn en lange rapporten in hun landstaal opstellen om hen een reisje naar ons land te besparen, krijgen wij dikwijls, wanneer wij ons als particulier tot buiten landsche archieven wenden of nul op het request öf in het geheel geen antwoord. Erger nog is het in enkele kleine staatjes van ons werelddeel gesteld, waar de rijksarchieven zelfs voor de meest ontwikkelde inwoners en landgenooten gesloten zijn. Een sprekend voorbeeld levert het koninkrijk Rumenië. Professor Jorga, hoogleeraar in de geschiedenis aan de Universiteit te Bucharest, die in het vorige jaar een onderzoek in ons diplomatiek archief instelde, hangt hieromtrent een allertreurigst tafereel op in zijn schetsen over „La vie intellectuelle des Roumains en 1899". De archieven te Bucharest zijn geborgen in een gebouw waar ons etnografisch museum te Leiden een paleis bij schijnt te zijn. Alleen de zorg dat geen ongenoode gasten zullen binnendringenlaat niets te wen- Bucarest 1899. Articles publiés dans „L'Indépendance Roumaine".

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 6