154 In 182o is hij gestorven. Zijn mémoires, geschreven in 1819 en volgende jaren, loopen van zijn jeugd tot bijna zijn dood: maar er is een opmerkelijke gaping in van 1793 tot 1808, welke jaren juist voor onze geschiedenis van belang zouden zijn. ,Cf- ,M- Hoe Leiden er vroeger uitzag. Schets van het uiterlijk der stad in verschillende tijdvakken en beschrijving van hare voornaamste kaarten. Leiden, A. W. Sijthoff (1899). Fo. 27 blz. Uit boek is verschenen als bijlage tot de nieuwe kaart van de volgens de wet van 1896 uitgebreide gemeente Leiden. In beknop- ten vorm vat het de topographische geschiedenis der stad samen (stratenpleinen, grachten, bruggen, muren, poorten, vesten openbare gebouwen enz.) Naar aanleiding van de geregelde uitleg gingen der stad wordt telkens de uiterlijke gedaante beschreven en gewezen op de kaarten, die van de stad werden vervaardigd. Ch AI. Dozy. Leidens omgeving in vroeger dagen. Leiden A W. Sijthoff (1900). 8°. VIII, 54 blz. Historisch overzicht van de omstreken van Leiden, de voor naamste wegen en vaarten, bekende kasteelen, kloosters en andere gewijde gestichten, gezochte uitspanningsplaatsen, herbergen enz enz geschreven tot toelichting van een tentoonstellig van prenten in de Lakenhal te Leiden. Amsterdam in de Zeventiende Eeuw. Afl. 9. G. W. Kernkamp gi'T blz eÏ23-S19riie" 'S GraVeDhage' W- P- Van 8tockum en Zoon Inhoud: De trap der ambten (vervolg). Schutterij, garni zoen, ruiter- en ratelwacht. - Het poorterschap. - Historie I, Calvinisten en Libertijnen. II. Amsterdams verzet tegen de staatkunde der Oranje's. «nDc'. H8?e396Bbirge° m ,°e<iedeeliDS'!,1• - GravenhageMouton H. J. DE Dompierre de Chaufepié. Zinnebeeldige voorstel lingen op vredespenningen (16% 17" en 18« eeuw). Met afbeel dingen van penningen. - F. J. G. ten Raa. Het garnizoen van s Gravenhage in de laatste helft der vorige eeuw. Met een plaat en plattegrond. - B. G. van der Hegge Zijnen. Ary van der Spuy. - A. Struycken. Gijsbert Karei van Hogendorp. - L. M. Rollin Couquerque. Klachten van bewoners van het Haagsche 155 Binnen- en Buitenhof. T. Tal. Haagsche bruggen. Een Jood- sche kwestie. O. H. Peters. De Groote of St. Jacobskerk. Oud Hollandsche kunst II. Met vijf platen en een plattegrond. C. Gijsberti Hodenpijl. Een blik op 's Gravenhage in 1800. Th. Morren. Aanteekeningen uit het oudste ordonnantieboek der Staten-Generaal. 1586—1602. H. Brugmans. De voorrang bij de begrafenis van Prins Willem IV. Johanna Berk. Een kijkje op het kantoor van den raadpensionaris Jacob Cats. W.Meyer. Haagsche gebouwen. Uit Huygens' Momenta desultoria. Met aan teekeningen. C. Gijsberti Hodenpijl. Aanteekeningen over het Logement van Delft te 's Gravenhage. Th. Morren. Het Kortenbosch. Met acht schetsteekeningen. Archiefsprokkels. J. Houwink. De staatkundige en rechtsgeschiedenis van A.meland tot deze eeuw. Leiden, Ed. IJdo. 8°. 10, 252 blz. Leidsche dissertatie. I. De staatkundige geschiedenis. (Van de oudste geschiedenis is weinig bekend. In de oorlogen tusschen Friesland en de Hol- landsche graven wist Ameland zich in den regel onzijdig te houden, waardoor het zoo goed als onafhankelijk werd en zich van Ferwer- deradeel afscheidde (1405). In het begin der 15da eeuw komt er een dynastie op, die van Ritske Jelmera, die langs de vrouwelijke lijn overging in die der Camminga's. Dit geslacht is van 1470 tot 1680 heer van Ameland geweest. Hun mededingers, die hun recht aan een beleening door Albrecht ontleenden, waren de Eg- mondsmaar het proces hierover is nooit tot een eind gekomen. Zelfs in de 17de eeuw maakten nog steeds anderen aanspraak op het eiland en werden er zelfs mede beleend. Na het uitsterven der Camminga's werden de Schwartzenbergs heerendie het eiland in 1704 aan Johan Willem Friso verkochten. Tot 1795 hebben de Oranjes het bezeten de revolutie lijfde het bij Friesland in. II. Het inwendig bestuur. 1. Het ontstaan en de ontwikkeling van de macht van den Heer tot 1625. 2. De heerlijkheid in de 17da en 18de eeuw. 1°. De samenstelling van het bestuur. 2n. De macht van den Heer. a. In het bestuur, b. De rechtsmacht, c. De politie, d. In kerk, armvoogdij en school, e. In de marken. 3°. De inkomsten van den Heer. a. De duinpacht. b. De pacht van de kooi. c. Het strandrecht met de hofdiensten, e. De accijnsen. f. De pacht van de molens. 4°. Veranderingen na 1704. 3. De familie thoe Schwartzenberg (1680—1704). 4. De overgang der heerlijkheid bij overlijden. De testamenten der Cam minga's. III. De marken. 1. Korte bespreking der Germaansche

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 20