p? I lil i 116 heer R. G. Anthonisz, tot nu toe Assistent Registrar-General, met de verzorging en beschrijving dezer archieven belast, op een salaris van 4200 ropijen 'sjaars, en hem twee lokalen, een werk- en een bergvertrek, ingeruimd. Blijkens de Ceylon Independent van 22 September 1899 zijn daarheen reeds een 7000 banden overgebracht, terwijl archieven, thans te Gale en Jafuapatnam bewaard, zullen volgen. Behalve uit algemeen geschiedkundig oogpunt, is de maatregel reeds gebleken van groot belang te zijn voor de staving van gouvernementsrechten op landerijen. Ook van de oude justitieele archieven zal de beschrijving in een land, waar de rechtspraak nog steeds gegrond is op het Roomsch-Hollandsch recht, van practisch belang blijken te zijn. De archieven van de gemeenten der Ned. Herv. Kerk op Ceylon, sedert lang Dutch Reformed geworden, zijn steeds toegankelijk en in goeden staat van verzorging gebleven bij die gemeenten zelve. Wat van Nederlandsche factorij-archieven is teruggevonden in Britsch-Indië (het factorij-archief van Cochin en een klein gedeelte van dat van Souratte) is onlangs door de zorgen van het Britsch-Indisch gouvernement geïnventariseerd. Men heeft daartoe gebruik gemaakt van de hulp van een geboren Hollander, pater Heyligers te San-Thomé. Een inventaris van het kerke-archief van Malakka kwam eveneens dit jaar uit, voor rekening van het gouvernement van Singapore. Deze inventaris echter is bewerkt door iemand, die niets of weinig van het Hollandsch begrepen heeft, zoodat hij wemelt van fouten. Yan al deze inventarissen werden exemplaren gezonden aan het rijksarchief, terwijl ook van de uitkomsten der werkzaamheid van den heer Anthonisz onge twijfeld mededeeling zal worden gedaan. N. Itott. Cour. 15 Oct. 1899. Vragen. Berusten er in eenig archief in Nederland of België oude origineele koopmansboeken of werken over koopmansboekhouden? Zulke, dateerende van vóór 1543, zouden een belangrijke vondst uitmaken. J. Hagers Rotterdam. Brieven van Menso Alting. Volgens een mededeeling van Outhof bezat de Groninger hoogleeraar Isinck een verzameling van 153 brieven, door zijn voorvader Menso Alting, pred. te Emden, geschreven aan vele geleerde mannen: Sibr. Lubbertus, Pezelius, Theod. Beza, Ursinus, D. Paraeus, Marti- niüs, e.a. Deze collectie bevindt zich-niet, waar men haar als nalaten schap van een Groninger hoogleeraar zou verwachten, n 1. in de universi teitsbibliotheek of het rijksarchief daar ter stede. Als ze niet verloren zijn geraakt of vernietigddan moeten die brieven zich bevinden't zij in particuliere handen of in eenig archief. Wie daaromtrent naricht kan geven of eenige aanwijzing heeft te doen, is daarmede bevorderlijk aan een belangrijke studie, die nog in bewerking is. In dat geval wordt men verzocht zich te adresseeren aan Mr. J. A. Feith, rijks-archivaris of Prof. Dr. J. Reitsma, te Groningen 1899/1900, No. 4, Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Berichten, enz. Benoemd tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Zeeland: de heer Dr. E. Wiersum. tot archivaris en bibliothecaris der gemeente Maastrichtde heer A. Nuits; tot archivaris der gemeente Alkmaar: de heer C. W. Bruinvis; tot adjunct-archivaris der gemeente Alkmaar: de heer Jhr. Mr. C. H. C. Flügi van Aspermont. Overleden de heer Mr. L. van Hasselt, rijksarchivaris in Overijsel de heer W. F. N. van Rootselaar, archivaris der gemeente Amersfoort; in zijne plaats benoemd de heer Dr. H. J. Reynders. de heer Mr. G. Franquinet, oud provinciale archivaris van Lim burg en oud-gemeente-archivaris van Maastricht. Eervol ontslag verleend aan den heer Mr. J. L. van Sloterdijck, als archivaris der gemeente Leeuwarden; in zijne plaats benoemd mej. R. Visscher. aan den heer Jhr. Mr. T. A. M. A, van Humalda van Eijsinga als archivaris der gemeente Schiedam. aan den heer Jhr. W. J. Hora Siccama van de Harkstede als tijdelijk ambtenaar bij het rijksarchief in Utrecht. De heer M. H. van Visvliet is als commies-chartermeester aan het rijksarchief in Zeeland en als archivaris der gemeente Middelburg wegens ongesteldheid op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Zijne functiën als gemeente-archivaris worden tijdelijk waargenomen door den heer W. O. Swaving. Het gemeentelijk archief is nu opengesteld voor het publiek: Donderdag van 2.30 tot 5.30 's namiddags. Vrijdag „9 „11 'B voormiddags. Zaterdag „2 5 's namiddags. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Mr. A. TELTING, 's Gravenhage.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 1