142 en veender ij- arc hieven in de provincie Utrecht over 1896, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten dier provincie, met inhoudsopgave der daarbij gevoegde bijlagen (bladz. 822827). Verslagen omtrent 's rijks oude archieven. XX. 1897. 's Gravenhage 1899. Het rijksarchief te 's Gravenhage (bladz. 1 14). Vele rechterlijke archieven werden geregeld. De adjunct-archivaris Mr. J. E. Heeres werd benoemd tot hoogleeraar bij de Indische Inrichting te Delft, Dr. H. T. Colenbrander werd zijn opvolger. De commies-chartermeester J. H. Hingman overleed. De gezantschaps verbalen en legatie-archieven werden gedeeltelijk beschreven. De rege ling der Oost-Indische archieven werd voortgezet; evenzoo die der kaarten (ook in verband met het Venezolaansch grensgeschil). De defi nitieve regeling der West-Indische archieven ving aan. Aanwinsten (o. a. stukken betreffende het Leicestersche tijdvakstukken afkom stig van Hugo de Groot). Onderzoekingen. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief te's Gravenhage (bladz. 15—50). Notulen van de 888 bijeen komst der rijksarchi- varissen (bladz. 5777). Maatregelen ter bevordering van orde ning, inventarisatie en goede bewaring der gemeente-waterschaps-, veenderij- en kerk-archievenheerlijkheids- en leenkamer-archie ven, burgerlijke stands-archieven. Oud- en nieu w-p rovinciaal archief in Noord- Brabant (bladz. 7891). Conciërgewoning in gebruik genomen. Geordend werdengriffie-rommel van 1891 (stukken door Gedepu teerde Staten ter opruiming voorgestelddoch in 't archief over gebracht) en griffie-uitschot van 1894 (stukkendie volgens Gede puteerde Staten na een zeker aantal jaren periodiek vernietigd konden worden, eveneens in 't archief ondergebracht). Bemoeiingen met gemeente-archieven. Aanwinsten. Afschrift werd vervaardigd van eene oude beschrijving van Oisterwijk en van de bevestiging door Karei V van den giftbrief van Wijkerzand door Philips van Bourgondië aan de gemeene buren van Wijk. Onderzoekingen. B ij 1 a g e Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Herto genbosch (bladz. 92154). Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 155172). Geïnventariseerd werden de stukken betreffende het geslacht Zouden- balch, in het archief van het Hof; die behoorende tot het archief van Zutphendoch gevonden in dat van het Ambt Bergdie af- 143 komstig van den generaal-majoor Z. G. A. L, baron van Tengnagell en die afkomstig van de familie van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, gedeponeerd in 't Geldersch depot. Aanwinsten. Onderzoekingen. Regeling werd aangeboden van het verwaarloosd Tielsch archief. Het rijksarchief in Noord-Holland (bladz. 173189). Mededeelingen omtrent de Yleeschhalde toekomstige bewaarplaats van 's rijks archieven. Voortgegaan werd met de regeling van de archieven van Westzaan en Graft en stukken van de rechterlijke archieven. Aanwinsten. Onderzoekingen. Bemoeiingen met de archieven ran Edam en Texel. Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 190212). Werkzaamheden aan het gebouw. Voortgezet werd de regeling van de archieven der Rekenkamerwaarin verschillende archieven waren overgebracht van besturen, die met financieele zaken te maken hadden: Abdij, Prelaat en Edelen, enz. In 1606 waren bovendien vele stukken uit het archief der Hollandsche Rekenkamer betreffende Zeeland daarin overgebracht. De voorloopige ordening is afgeloopen. De regeling der rechterlijke archieven van Staats-Ylaanderen ging voort. De inventaris van het rechterlijk archief van Middelburg is ter perse. Opgave der in druk verschenen bescheiden. Aanwinsten (o. a. archief van Hulstmerambacht) en verliezen. Afschrift werd genomen van eene lijst der in 1606 ontvangen stukken (z. b.). Onderzoekingen. Mededeelingen omtrent kerkelijke archieven. Gebrek aan ruimte. Het rijksarchief in Utrecht (bladz. 213 233). Nog geen commies-chartermeester werd aangesteld. Dr. W. Zuidema uit den Bosch werd tijdelijk aangesteld, doch 1 November ontslagen. Van de stukken, niet behoorende tot de archieven, is eene lijst vervaardigd. De regeling van het kapittel-archief van St. Jan liep af. Mededeelingen omtrent het oorkondenboek (overleg met het Overijsselsch genootschap). In druk uitgegeven bescheiden. Aan winsten (o. a. archief der leenkamer van de ridderhofstad Ruwiel), verliezen. Onderzoekingen. Mr. Joosting maakte voor Gedepu teerde Staten een rapport over den toestand en de regeling der gemeente-, waterschaps- en veenderij-archievende regeling zelve stond dit jaar stil. Bemoeiingen met het huis-archief van Harden- broek. Het rijksarchief in Friesland (bladz. 234262). Mededeelingen omtrent het nieuwe gebouw, de Kanselarij. Over brenging der archieven. De losse stukken van Franeker en Hinde- loopen zijn grootendeels geordend. De ordening der stukken van

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 14