door Mr. J. Gr. Oh. Joosting en Dr. H. Brugmans. 138 over de laatste neme hij zelfbeperking in acht grooter zijn zijne ver diensten, als hij anderen daartoe opwekt, steunt en helpt. „Der Archivar soil der Vertrauensmann seines Archivsprengels in „allen historischen Pragen sein Wenigen Beambtendie im Dienste „des Staates stehen, sind Aufgaben von so hoher Verpflichtung, von so „idealer Natur auferlegt, wie dein Archivar. Sie zu erfiillen, bedarf er „einer geregelten und griindlichen Vorbildung, er soli ein auserwahltes „Rüstzeug mitbringen fur den verantwortungsreichen Posten, auf den er „gestellt wird." Aldus prof. Wiegand. Bij zijne woorden heb ik weinig te voegen; ik las ze over het geheel met groote instemming. Alleen schijnt het mij toe, dat 8 semesters tamelijk kort zijn voor de zoo omvangrijke voor bereiding. Instelling van een afzonderlijk doctoraat voor den archivaris, waarbij de rechtswetenschap meer op den voorgrond zal moeten treden, wordt evenwel ten onzent in de eerste tijden niet verwezenlijkt. Wij zelf moeten trachten het noodige te verbeteren. Assen31 Maart 1900. Joosting. Literatuurkroniek. Verslagen omtrent 's rijks oude archieven. XIX. 1896. 's Gravenhage 1899. Het rijksarchief te 's Gravenhage (bladz. 1 —25). De minister stelde vast eene lijst der jaarlijks bij de provinciale besturen inkomende en uitgaande stukkendie vernietigd kunnen worden. Rotterdam ontving in bruikleen de rechterlijke archieven der bij haar ingelijfde plaatsen en stond af het rechterlijk archief van Delfshaven. Mededeelingen omtrent de gemeente-rechterlijke en kerkelijke archieven van vele plaatsen. De voorloopige ordening der marine-archieven is gereed. Yan de Oost-Indische archieven is een gedeelte geordend en beschreven. De kaarten werden beschre ven, ook de verzameling papieren van admiraal de Ruyter; de regeling der rechterlijke archieven ging voort. Aanwinsten o.a. een paar belangrijke stukken van 1583, afschriften van brieven van stadhouder Willem III aan Heinsius, stukken van de marine- en de koloniale archieven. Afschriften werden vervaardigd o. a. van de inventarissen van eenige gemeente-archieven. Opgave der onder zoekingen. Het dagregister van het kasteel Batavia over 1623— 139 1629 verscheen in druk. BijlageStaat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Gravenhage (bladz. 26-117). Notulen van de 7de bij eenkomst der rijksarchi varissen (bladz. 118—132). Zijn op de archieven der wees-en momboirkamers toepasselijk de Koninklijke besluiten op de rechter lijke archieven Het rijksarchief in Noord-Brabant (bladz. 133 144). Eene conciërgewoning is ingericht naast het archiefgebouw. Achtergebleven stukken van rechterlijke archieven werden overge nomen. Yele gemeente-archieven bezocht. Overgenomen en geïn ventariseerd werden een massa stukken verkregen van het kasteel te Helmond. Teruggave wordt gewenscht van de verbalen der domeinverkoopingen betreffende Noord-Brabant, in 1816 naar den Haag ter inzage opgezonden. Raadpleging der verzamelingen. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Her togenbosch (bladz. 145—170). Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 171184). In bruikleen overgenomen en geïnventariseerd werd het oud archief der gemeente Stad-Doetinchem. Op het album studiosorum van Harderwijk is een index vervaardigd. Voortgezet werd de in ventarisatie der brieven van het Hof en der stukken uit den tijd van Karei van Egmond. Uitgegeven is eene rekening van den drost van Twenthe over 1336—1339. Aanwinsten. Onderzoekingen. BijlageInventaris van het oud-archief van de stad-Doetinchein (bladz. 185—201). Het rijksarchief in Noord-Holland (bladz. 202 214) Het archief van Muiden is gesorteerd; onder handen geno men werd dat van Westzaan, voortgezet de beschrijving van het archief van Hoorn. Aanwinsten. Onderzoekingen. Bezocht werden de kerkelijk archieven te de Rijp en Enkhuizen. De rijksarchivaris ontving machtiging ook als gemeente-archivaris van Haarlem op te treden. Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 215235). Er is gebrek aan ruimte. De regeling van de archieven der Reken kamer ging voort. Alle charters die niet behooren tot van ouds in het depót berustende archieven, zijn beschreven en geordend. Opgemaakt werd een inventaris van het archief der stad Reimerswaal. De regeling van de rechterlijke archieven van Staats-Vlaanderen weid voortgezet, die van het rechterlijk archief van Middelburg werd voltooid. In druk werden o. a. uitgegeven de acta synodalia (door proff. Reitsma en van Yeen). Aanwinsten (o.a. rechterlijke archieven)verliezen. Afschrift werd genomen van eenige Zeeuwsche inventarissen. Onder- Vergel. ook Ch. V. Langlois in de Revue internationale des archives, des bibliothèques et des musées, 1895/96, Archives, bladz. 24.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 12