84 MMMMM. NNNNN. 00000. ppppp. QQQQQ. RRRRR. sssss. TÏTTÏ. UUUUU. Y WW. WWWWW. XXXXX. YYYYY. ZZZZZ. AAAAAA. BBBBBB. Zonder opschrift. Eenige stukken uit de jaren 1795 1797, waarbij de „Nadenking" van Yan de Spiegel, „Memorie van Observatiën over de actuecle staat van Italiën met be trekking tot den handel der Yereenigde Nederlanden" door Jacobus Blauwenz. Pin de 1792 et commencement de 1793. (Stukken betreffende den inval van Dumouriez en de plannen voor een Bataafsche grondwet). Ce qui a été fait a la fin de 1792 et en 1793 par le Comité Révolutionnaire batave et par d' autres Hollandois pour rétablir la liberté dans leur patrie. Hollande, 17951797. Quelques pieces ou notes servant a 1' histoire de ce qui s' est passé en ce pays-la. Hollande, 1798 et suivant. Quelques pieces servant a 1'histoire des troubles arrivés alors en ce pays-la. Pièces sur Eberstein et sur Ducange. Notes relatives au premier et au second projet de Constitution batave, 17961798. France et Amérique depuis 1798 jusqu a 1801. Renseignemens sur 1'insurrection fanatico-royalistemanifestée dans la ci-devant Belgique vers le 15 oct. 1798. Recueil sur la descente des Anglois en Nord-Hollande en 1799. Négociation de Rastadt, 1798 et '99. Notes et matériaux concernant le partage de 1'Empire, sur les intéréts que la Prance et la Prusse ont d' être uniessur les intéréts de la Hollandeet sur le partage de la Pologne. Pièces relatives a 1' extension du territoire de la République batave, 17981799. Pièces rédigées par M. Dumont-Pigalle en 1794, 1795 et suivant. Pièces politiques rédigeés par M. Dumont-Pigalle, 1796 1800. Pièces concernant les négociations de paix entre la France et l'Angleterre, 17961801. Traités de paix, d'alliance, de commerce et de navigation, 15961801. (N.B. Ontbreekt.) Yijf-en-twintig opgeplakte landkaarten. ontbreken H. T. Colenbrander. 85 Zapon, een nieuw middel tot behoud van handschriften. Den 18en en 19on September j.l. had te Dresden eene conferentie plaats van 58 Duitsche archivarissenafgevaardigd door hunne regeeringenter bespreking van verschillende methoden van bewaring van handschriften. Aan het verslag daarvan zij het volgende ontleend: De Saksische Oberregierungsrath Dr. Posse berichtte over het ook in dit blad vermelde congres te St. Gallenbepaaldelijk over drie aldaar aanbevolen middelen, beplakking met een doorschijnende stof, bedekking met een laag gelatine en behandeling met collodium. Het eerste werd door hem het meest afgekeurdvooral voor perkament; immers de noodwendige voorafgaande desinfectie is bij handschriftendie in slechten toestand ver- keeren, schier ondoenlijk, de duidelijkheid van het schrift lijdt er altoos onder; goudvlies is door zijne duurte uitgesloten voor gebruik op groote schaal'. Wat collodium betreft, het dringt volgens den referent te weinig in het perkament of papier, op de oppervlakte daarvan komen licht schilfers, die loslaten. En waar dit Diet het geval is, is de laag collodium niet glashelder, maar min of meer dof tot nadeel van de duidelijkheid van het schrift. Ook de behandeling met gelatine vond bezwaar, al wordt haar formol toegevoegd. Dit neemt wel enkele bezwaren weg, maar verhoogt daarentegen de brosheid. Erkend werd dat bijmenging van glycerine dit nadeel opheft en aan deze methode boven de twee andere de voorkeur verschaft. Evenwel bij half vergane acten zou zij niet zijn toetepassen uit vrees dat deze door de vloeistof gansch en al haar samen hang zouden verliezen; bij perkamenten zou slechts met groote voorzich tigheid en nauwkeurige controle der temperatuur het kromtrekken zijn te voorkomen. Yeel beter achtte Dr. Posse dan ook het zaponiseereneenige jaren geleden in het hjigiënisch-chemisch laboratorium van het Saksische Ministerie in gebruik gebracht, bepaaldelijk om kaarten ook bij regen en wind in de buitenlucht te kunnen benuttenlater hadden ook Pruissen en Oostenrijk dit ingevoerd. Het over deze methode medegeaeelde moge hier, gemakshalve in het oorspronkelijke, volgen. „(Das) Yerfahren besteht aus einer Impragnierung der Pergamente oder Papiere mit einem selbstglattenden Laclce, Zapon genannt, der von einem Amerikaner Frederik Clare erfunden wurde. Zapon besteht aus einer Lösung von Kollodiumwolle oder von Celluloid in geeigneten Lösemitteln. Diese sind Amylacetat, Aceton, Amylalkohol oder Mischun- gen von Amylacetat und Aceton. Als Yerdünnungsflüssigkeiten werden wenn nötig, verwendet entweder Amylalkohol oder eine Yermischung Ueie naam is nergens van afgeleid en eene willekeurige klankvorming.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 7