114 De Voorzitter zegt ook, dat de functionaris te veel diensten bewijst, om zijn traktement te verminderen. De heer Eens oordeelt, dat van een ambtenaar, die zijn plicht doet, het traktement toch kan verminderd worden of hij toch ontslagen, wanneer de gemeente, zooals hier, inteert. De bedoelde ambtenaren zullen zeker een even goeden of beteren werkkring vinden. De heer H o ij e r heeft vroeger geijverd voor de overbrenging van ons archief naar eeD provinciaal archiefmaar hij gaat niet mede metrden heer Eens, dat een betrekking zoo maar gesupprimeerd kan worden, die jaren lang door den titularis met eere is waargenomen. De Voorzitter zegt, dat het gemeentebestuur niet zonder archivaris kan. Misschien is er met den tijd een goedkooper regeling te vinden. De heer Kolkman zou het bejammeren, indien de meerderheid het eens was met den heer Eens. Spreker wenscht te wijzen op het feit, dat de archivaris de balkgaten aan den Noordendijk aan onze gemeente heeft teruggebracht, terwijl de gebruikers dachten eigenaren te zijn. De post, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 20 tegen 2 stemmen (de heeren Eens en Dicke). In de Dordrechtsche Courant van 13 Dec. '99 lezen wij, dat de Gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten: le om aan het Eijk af te staan 26 archiefstukken, voorkomende in den gedrukten Inventaris van het Archief der gemeente Dordrecht opgemaakt door mr. P. van den Brandeler 18621878, als behoorende tot het rechterlijk archief; en 2e om in bewaring te aanvaarden de aan het Eijk behoo rende oude rechterlijke archieven, daaronder begrepen die genoemd sub I van de Kamer judicieel te Dordrecht, het watergerecht aldaar en van het College van Eeetrekkers aldaar, en wel onder voorwaarde, dat door het Eijk jaarlijks voorzien worde in de kosten van het binden en herstellen der aan het Eijk behoorende archiefstukken. Blijkens mededeeling in de Staatscourant van heden (Vrijdag 8 December) is door het rijksarchief in Zeeland van den heer F. Caland, oud-archivaris van Hulst en thans adjunct-commies aan het algemeen rijksarchief te 's Gravenhage, een zeer belangrijk geschenk ontvangen. In de vorige eeuw is door M. Gousset een geographisch ingerichte index vervaardigd op al de grafelijke registers in de registerkamer van Holland. Dat werk, dat zich thans in het algemeen rijks archief bevindt, wordt daar nog steeds met vrucht geraadpleegd bij onderzoe kingen over den grafelijken tijd. Het heeft, evenals de registers zelve, zoowel op Zeeland als op Holland betrekking. De heer Caland heeft zich nu de moeite getroost dat gedeelte van het handschrift yan Gousset, dat op Zeeland betrekking heeft, af te schrijven en dat afschrift bovendien nog verrijkt met aanteekeningen betreffende grafelijke oorkonden, die Gousset niet gekend heeft. Dezen arbeid van jaren, twee dikke folio deelen vullende, heeft de heer Caland thans aan het rijksarchief in Zeeland ten geschenke gegeven. Het zal bij eventueele onderzoe kingen veel nut kunnen stichten. (Middelburg sche Courant, 9 Dec. 1899.) 115 Verdwaalde archieven. Aan den rijks archivaris in Groningen werden eenige weken geleden door een boekbinder ter hand gesteld acht bladen beschreven perkament in folio formaat. Zij waren bij het opnieuw inbinden van een oud boek door hem in den band als schutbladen gevonden. Bij onderzoek bleken deze bladen te bevat ten een aaneengesloten gedeelte van de rekening der stad Doullens (Departement de la Somme) van 1408. Het teruggevonden gedeelte bevat o.a. „les voyages d'eschevins et d'autres" alsmede de in bijna alle oude stadsrekeningen aan het slot vermelde uitgaven „ten diversen respecte'', welke niet onder andere hoofd stukken konden worden vermeld. Doorgaans zijn deze uitgaven het meest ken schetsend en leerrijk. Zoo vinden we o.a. hier een post„Pour courtoisie faite par le dit Eohant (de stadssecretaris) a l'uissier de Postel du dit monsieur le chancellier pour ce qu'il y convint aler plusieurs foys au matin pour estre au lever du dit mons. le chancellier et aussy aprez disner et autrement hors heure de seeller." Archives notariales de Toulouse. Sous ce titre, notre confrère M. F. Pasquier, archiviste de la Haute-Garonne, vient de publier une brochure (Toulouse, Ed. Privat, 1899, in 8°, 24 p.) dont l'intérêt n'echappera pas a tous ceux qui savent quelles ressources offrent souvent aux chercheurs les archives des notaires, quelles difficultés s'opposent parfois a leur consultation et qui se préoccupent des moyens d'en assurer la conservation et de les rendre plus facilement accessibles. L'on a déja réclamé que la question fut réglée par une loi; mais, en attendant qu'elle soit votée, l'on a songé en divers endroits a une solution pratique qui sauvegarderait tous les intéréts. Le Conseil général de la Haute-Garonne, dans sa séance du 12 avril 1899, a l'exemple de ce qui se pratique a Lille depuis un demi-siècle, a résolu, conformément a l'offre de la Chambre des notaires, de faire gérer le dépot des archives notariales par l'archiviste départemental, aidé d'un employé spécial chargé du classement et de la surveillance de ces archives. La brochure de M. Pasquier contientla proposition du préfet au Conseil général; la délibération de la Chambre des notaires; le rapport de l'archiviste départemental sur la question; la cor- respondance échangée a ce sujet entre le préfet et le ministre de l'Instruction publique; les voeux émis au Congres des sociétés savantes de Touleuse; enfin la délibération du Conseil général. (Bibl. de l'école des chartes 1899p. 562.) Nederlandsohe archieven op Ceylon. Yan verschillenden kant o.a. door den beoefenaar der geschiedenis van het Nederlandsch bestuur op Ceylon, mr. F. H. de Vos, advocaat te Gale; door den heer F. H. Grinlinton, registrar-general, en ook door navraag der Nederland sohe regeering werd in den laatsten tijd de aandacht gevestigd op de verwaar- loozing der belangrijke archieven van de autoriteiten der Nederlandsohe Compagnie op Ceylon, welke, in kisten gepakt, sedert jaren geborgen waren op de zolders van het Colombo Museum en van het Colonial Secretary's Office te Colombo zonder dat iemand er voor te zorgen had of er naar omzag. Feitelijk waren zij zoodoende ontoegankelijk- Onlangs echter heeft het Ceylonsche gouvernement den

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 22