112 meest polemische hoofden der Oranjepartij (Oranjepredikant). Zijn houding bij de Rotterdamsche opstootjes van 1783; het gevaar door hem geloopen te Utrecht; zijn strijd met van der Kemp. Zijn kerkelijke twisten met le Sage ten Broek en de brieven van Hen drik Brinxma. In 1788 hield hij nog een bekende biddagspredikatie. Bijlagen: A. Geschriften van H., aan hem toegeschreven en op hem betrekking hebbende boeken. B. Portretten van H. Prentenhem betreffende. C. Extracten uit de acten van den kerkeraad van Rotterdam. D. Onuitgegeven brieven. E. Geslacht Hofstede.Register. S. Muller Fz. De Universiteitsgebouwen te Utrecht. Met afbeel dingen. Utrecht, Firma J. de Kruijff, 1899. 8°. 56 blz. Geschiedenis van het kapittelhuis van den Domdoor de stad in 1634 voor de academie bestemd. De daarin aangebrachte veranderingen. De kloostergang. Het koor van den Dom. Wijzi gingen voor 1815. Het academiegebouw van 1836. De huizen aan den Domtrans, Het nieuwe academiegebouw met zijn versieringen. J. C. A. Hezenmans. 's Hertogenbosch van 1629 tot 1798. Histo rische Studiën. Uitgave van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. Nieuwe Reeks no. 8. 's Hertogen- bosch 1899. 8°. 600, YII blz. Na een korte inleiding over de geschiedenis van den Bosch vóór de inneming door Frederik Hendrik behandelt de schrijver den toestand, waarin den Bosch na 1629 kwam. Met Staats-Brabant bleef de stad uitgesloten van allen invloed op de regeering des lands; zware belastingen werden geheven: de Hervormde eeredienst, dien een zeer kleine minderheid beleedwas de eenige in het open baar geoorloofde; in de Regeering zaten slechts leden der Staats kerk; zoo goed als alle ambten werden door Hervormden bezet. Bovendien leed de stad tot 1648 zwaar onder de gevolgen van den oorlog. Na den vrede van Munster hoopte men op een zachtere behandeling der Katholieken en op opneming van Staats-Brabant in de Unie, maar te vergeefs. De plakkaten werden telkens ver scherpt, maar niet in den scherpsten vorm uitgevoerd: vele ambte naren, zelfs de Hoofdschout van den Bosch, waren omkoopbaar. In de 18de eeuw werd de toestand der Katholieken metterdaad dra gelijker: het doordringen der nieuwe denkbeelden kwam hun ten goede. Deze nieuwe denkbeelden, waarmede een Staatskerk onver- eenigbaar was, zegevierden in 1795. Toen herkregen de Katholieken hun vrijheid van eeredienst en werd Brabant als een lid van den Staat opgenomen. Het boek eindigt met de aanneming der staats regeling van 1798 en den staatsgreep van 12 Juni van dat jaar, waardoor de toestand van Brabant werd geconsolideerd. 113 Derde jaarlijksch verslag van het Geschied-, Taal-, Land- en Volken kundig Genootschap, gevestigd te Willemstad, Curagao. Amsterdam, J. H. de Bussy, 1899. 8°. 166 blz. Hierin de volgende bijdragen van geschiedkundigen aardA. J e s u r u n. Een gedenkwaardig feit. (De afschaffing der slavernij in de West-Indische koloniën in 1863. Bijzonderheden uit de ge schiedenis der pogingen om daartoe te gerakenontleend aan het rapport der staatscommissie van 1853.) J. H. J. Hamelberg. Jan Erasmus Reining. (Bekend kaperkapitein in West-Indiëlevens bijzonderheden ontleend aanZeer Aanmerkelyke Reysen Gedaan door Jan Erasmus Reining. Meest in West-Indiën en ook in veel andere deelen des wereldsetc. Samengesteld door D. van der Sterre. Amsterdam 1691.) Dez., De slavenopstand op Curagao in 1795, (Verschillende oorzakeno.a. de nabijheid der Franschen en de nieuwe vrijheidsdenkbeeldenhet gerucht dat Holland bij Frankrijk was ingelijfd. De opstand duurde van half Augustus tot half Sep tember, werd door het omzichtig beleid van van Westerholt bedwon gen en daarna gerechtelijk bloedig gestraft.) B. VARIA. Opmerking verdient eene verrassende stelling, voorkomende achter de dis sertatie over Leycester's tusschenbestuur, waarop de heer R. Broersma onlangs bevorderd is tot doctor in de Nederlaudsche letteren. Voor historici is die mdeeling der archief-inventarissen het verkieselijkst, die gegrond is op de inrichting der besturen, waarvan het archief afkomstig is." De heer Broersma heeft een paar jaren geheel zelfstandig in de Utreehtsche archieven gewerkt, en zijn getuigenis heeft dus onbetwistbaar gezag. Uit den Gemeenteraad van Dordrecht. Uordrechtsche Courant, 31 Oct. 1899.) Onderwerp Jaarwedde van den Archivaris. (Raming 1000). De heer R e n s wenscht, alle hulde brengende aan den functionaris, zijn traktement niet langer ten laste der gemeente te brengen. Het is niet alleen zijn salaris, dat de stad moet betalen, maar er worden nog meer kosten door veroorzaakt. De heer van Schaardenburg acht de gemeente gelukkig, dat zij zoo'n ijverigen en bekwamen archivaris bezit. Het archief is te kostbaar om daar niet de hand aan te houden en spreker kan zich dit voorstel niet denken, tenzij de heer Rens het geheele archief wil weggeven.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 21