108 „slaan". De fouten, aldus geslopen in het eerste stuk, zullen later worden medegedeeld. Dit stuk omvat blad 46 van de leenen in de kwartieren van Nij megen, Zutphen en Yeluwe, blad 3 en 4 van het Overkwartier, blad 2 van de leenen buiten Gelderland (Uitheemsche leenen) en eene lijst van de namen der leengoederen en geslachten, in dit stuk voorkomende. Yereeniging tot beoefening van Overijsselsch regt en geschiedenis. Yerslag van de handelingen der 83ste vergadering, gehouden te Deventer den 6den Juni 1899. Zwolle, de Erven J. J. Tijl, 1899. 27 bladz. Over het Oorkondenboek wordt nog gecorrespondeerd met Mr. S. Muller Fz.de commissie wordt aangevuld met de heeren F. A. Hoefer en Mr. R. E. Hattink. De heer van Slee toont aan, dat thans bekend is afschrift van fol. 1 101, 106137 van het Frensweger h.s. over Geert Groote; de heer Houck deelt een en ander mede over de verdwijning der relieken en kerkeschatten der Lebuinus-kerk in het laatst der 16de eeuw; de heer Hoefer bespreekt eenige klokke-opschriftenhet kalendarium der kerk te Hattem (maanjaren en inrichting van den kalender), de kerk te Wilsum (die restauratie waard is); de heer Cramer ver klaart „vuir offeren" als „voor-offeren". Groningsche Volksalmanak voor het jaar 1900 (onder redactie van Mr. J. A, Feith). Erven B. van der Kamp, Groningen, 1899. Inhoud Mr. J. A. F e i t hDe vice-admiraal Rudolph Coenders, (f 4 Aug. 1666, met portret), A. J. Smith, Het uitspreken der h in Groningen en elders, Oogheelkunde in de 18<le eeuw, Mr. A. J. Andreae, Uit der Geuzen troebelen (met portret van Bartolt Entens van Mentheda, 1572), P. G. B., De opvoeding van jonge Groningsche edellieden (1567), Een goedkoop kost huis, J. W. C he val lier, Reneke Busch Gockinga in den Haag (f Nov. 1789), "Wijntje en Trijntje, Mr. A. S. de Blécourt, Het Heeren-Wijnhuis te Groningen (met vignet), Mozesput, Mr. E. van Loon, De gildebrief der snikkevaarders van Appingedam, anno 1692, Slag bij Nieuwpoort, Mr. B. ten Bruggen Cate, De geschiedenis der tusschen den staat en de gemeente Groningen op 6 December 1878 gesloten overeen komst betreffende de vestinggronden, Mr. J. A. Feith, Wande lingen door het oude Groningen. X, Het Olde Rechthuis (met 2 platen), Mr. C. P. L. Rutgers, Een kijkje op de Groninger kermis voor ruim honderd jaren. Yaria (Opgedolven voorwerpen (in 1899), Curieus kerkelijk vonnis (1786), Rechtspraak (1558, 1592.)) J. H. Hofman. Nieland en Haarlem. (Afdruk uit de Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem.) 109 Uit twee medegedeelde acten blijkt, dat Guy van Avesnes op 16 November 1302 nog elect, 16 April 1303 bisschop genoemd wordt; tusschen die beide data ligt dus zijne hoogste kerkelijke wijding. Dr G. Brom. Nederlanders aan de Hoogeschool te Parijs. (Afdruk uit het Archief van het aartsbisdom Utrecht, deel XXVI). De heeren H. Denifle O. P. en E. Chatelain hebben uitgegeven een Auctarium chartularii universitatis Parisiensis. De studenten dier hoogeschool waren verdeeld in vier nationes, waarvan de Anglicana ook de Nederlanders omvatte. Aan het hoofd der natio stond een „procurator", magister artium, die de namen der leden inschreef, de vergaderingen uitschreef en de kas beheerde. Daarnaast stond een „receptor", die de gelden inde. Gegeven worden van de procuratores over 13331466 en van de receptores over 1406 J461 die namen, welke bijna zeker behoorden aan personen uit onze streken. Mr. R. F r u i n Th. A z. Bouwstoffen voor eene geschiedenis van het Nederlandsche geld- en muntwezen. Eene muntberekening van 1500. Uit een paar medegedeelde stukken blijkt, dat in 1500 1509 de gouden Rijnsgulden 28, de Philippusgulden 25 en de Postulaat gulden 12 stuivers waarde had. J. Fruin, Robert. Verspreide Geschriften, met aanteekeningen, toevoegsels en verbeteringen uit des schrijvers nalatenschap, uitgegeven door P. J. Blok, P. L. Muller en S. Muller Fz. 's Gravenhage, Martinus Nijhofif. 1899. 8°. ail. 1/2, blz, 1 160. Het is zeker onnoodig de hooge beteekehis van deze standaard uitgave in het licht te stellen. Niet alleen toch ontvangt het Nederlandsche volk hier de opera omnia van onzen grooten geschied- vorscher, thans overal, soms bijna onbereikbaar, verspreid in tijd schriften en genootschapswerkenmaar het ontvangt ze met de toevoegsels van Fruin zelve. De stof is systematisch gerangschikt. Deze afleveringen bevattenHet karakter van het Nederlandsche Volk (1871. Uit de Algemeene Statistiek van Nederland). De drie tijdvakken der Nederlandsche geschiedenis (Gids 1865). Een Hol- landsche stad in de Middeleeuwen (Gids 1873). Over Philips van Leiden en zijn werk: De cura reipublicae et sorte principantis (Verh. Kon. Akad. 1864). Handelingen en Mededeelingen van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden over het jaar 18981899. Leiden, v.h. E. J. Brill, 1899. 8°. Hierin de volgende bijdragen van historischen aard P. J. Blok.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 19