104 „aufrichtig in guter Yerschwiegenheit halten und niemand offenbaren, „sondern mit in seine Grube nehmen". Voor vreemdelingen hield men zijn archief gesloten, althans op zoo menige plaats. Te hooger staan daarom de eigenaars, die hunne schatten toegankelijk stellen. Omstreeks 1700 kwam er eene opleving, belangrijke uitgaven ge schiedden. Bij de vorstelijke huisarchieven werd de archivaris hoofdambtenaar, belangstelling werd gewekt. Toen kwam de Fransche revolutie en daarna gedurende bijna een kwart eeuw oorlog op oorlog. Ontzettend veel ging verloren, vooral heerlijkheidsarchieven. Daarbij kwam Napoleons plan van een centraal wereld-archief te Parijs. Veel is van het toen naar Parijs vervoerde niet terugge komen. Doch ook veel goeds werd toen geborenieder staatsburger had gelijke rechten, waardoor de archieven niet meer gesloten konden bljjven. Ook ontwaakte de ernstige wensch naar eene grondige geschiedenis en daarbij naar waarheid. Ranke gaf hier den stoot. Meer systematisch werd te werk gegaan, en. al is dit laatste tijdvak het kortst, het is het rijkst aan resultaten, waarvan in hoofdtrekken het een en ander wordt medegedeeld. Daaruit blijkt niet alleen, hoeveel reeds verricht, is, maar ook hoe ontzachlijk veel er nog te doen overblijft, hoeveel nog kan dienen tot opheldering der geschie denis. Terloops wordt daarbij een lans gebroken voor de openstelling van alle archieven. Inventaire des cartulaires beiges conservés a l'étranger (uitgeg. door de Commission royale d'histoire de l'Académie royale de Belgique). Bruxelles, Kiessling Cie., 1899, 72 bladz. Deze inventaris is de derde en laatste van de serie, die later tot één werk zullen worden versmolten. Yele opgaven ontving men uit den vreemde niet 1). Dankbaar worden herdacht de heeren Telting en Brugmans, die omtrent de voor België zoo belangrijke Papiers Gérard (Rijksarchief en Kon. Bibl.) mededeeling deden. Sterk wordt aangedrongen op steun, opdat het verzamelwerk zoo volledig mogelijk zij. Mr. A. C. Bondam. Verslag omtrent de ou le gemeente-archieven in Noordbrabant, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten dier provincie, 's Her togenbosch Lutkie en Cranenburg, 1899. 36 bladz. Het drukken van den inventaris der Raamsdonksche archieven als bijlage tot het vorig verslag, gaf aanleiding er toe, dat verschillende stukken nog eens in handen werden genomenzoo kwamen eenige nieuwe stukken aan 't licht, bleek de belangrijkheid van andere des te meer. Gewezen wordt op eenige belangrijke ioB nummers van den inventaris. Verschillende archieven werden bezocht en daarbij gewezen op gewenschte verbetering der berging. Betreurd wordt, dat de groote omvang van gedrukte periodieken (Staatsblad enz.), die zelden of nooit behoeven geraadpleegd te worden, veroorzaakt, dat vele archiefstukken ellendig geborgen zijn. Te Lladel is het gemeentehuis ruim, doch slecht gebouwd, vochtig. De archieven van de vroegere gemeente Bladel, Reusel en Netersel zjjn in treurigen toestand; aangeboden werd daarom bruikleen in 's rijks archiefdepót te 's Hertogenbosch. Het oud-archief der ge meente Deursen en Dennenburg wordt goed bewaard, in gesloten kasten ten huize van den burgemeester; het werd terloops globaal geregeld. Te Demen in het raadhuis van Dieden, Demen en Langel werd geen oud-archief gevonden. Een onderzoek, ingesteld naar eene indertijd aanwezige „archiefkomme" leverde niets op: de kist was tot brandhout verhakt, de stukken „in de missie 2) gestopt", omdat zij niet branden wilden 3). Het archief van Groot en Klein Lindenbehoudens eenige kerkregisters jonger dan 1810, is goed geborgen en verzorgd, al is de oude indeeling zeer ongeschikt. Deze dorpen behoorden vroeger onder Kuik. Beschreven werd het oud-archief van MaasheesHolthees en Overloon, geborgen in archiefkisten, omdat er geen gemeentehuis bestond; nu dit er voor c. 20 jaren is gesticht, zullen de stukken geplaatst worden op archiefrekken in een overwelfd locaal achter de raadzaal, omdat zij in de kisten smoorden. Te Keek is het vertrek voor de archieven in het in 1884 gestichte raadhuis „bar vochtig"; gevraagd werd om eene betere bewaarplaats. Te Kavestein is het raadhuis gevestigd in de in 1876 opgeheven Latijnsche school. Yrij van vocht is het archief niet. Ook worden hier gevonden de archieven van de waterschappen „'s Lands van Kavesteinen voor een stoom gemaal onder Dieden enz. Eenige stukken zijn kort geleden terug ontvangen van een oud-burgemeester en van de gemeente Deursen. Het archief der gemeente MegenHaren en Macharen is naar de ruimte goed geborgen, doch in 1894 zeer onwetenschappelijk geregeld (geen onderscheid gemaakt tusschen de archiefstukken van gemeente, schepenbank en grafelijkheid). „De oude kerkregisters „zijn mij thans ter verzorging en beschrijving toegezonden." Te Oeffeit is ruimte genoeg, de kerkregisters werden beschreven; het Naar sommige plaatsen werden gecommitteerden gezonden. Thans twee gemeenten Bladel c. a. en Reusel. 2) Mesthoop. 3) De gemeente-secretaris merkte naar aanleiding van Mr. Bondams' verslag op, dat de stukken een aaneengekleefde massa waren gewordenzij waren te zeer bedorven dan dat herstel mogelijk ware.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 17