48 „verder. De atlas der teekeningen en prenten van Haarlem en „omstreken werd met alle mogelijke zorg in orde gehouden en de op „zich zelve staande afdeeling der reproductiën van portretten door „Frans Hals op nieuw geregeld. Op velerlei wijze werd door belang hebbenden uit het archief nut getrokken." Tal van geschenken en aankoopen worden uitvoerig beschreven, terwijl tevens vermeld wordt, dat in de wintermaanden kunstbeschouwingen (uit den atlas) werden gegeven en eenige zaken uit de verzameling gereproduceerd werden. Hieruit moge blijken, dat het jaar 1898 voor het gemeente archief niet onvoordeelig is geweest. Het archief na 1813. Hiervan kan gemeld worden, dat de toestand daarvan vrij goed is te noemen. (Verslag Haarlem, blz 2027). Harlingen. „Archieven. Er werd voortgegaan met het maken „van alphabetische registers op de besluiten van den raad en B. en W. „over het loopende jaar; voor die op de oude resolutieboeken ontbrak „in 1898 de noodige tijd. Aan enkele personen werd gelegenheiu „verstrekt de oude registers enz. te raadplegen." (Verslag Harlingen, blz. 18). den Helder. „Archief". Het gemeentehuis, gesticht in 1836 bij eene bevolking van nog geen 9000 zielen biedt, hoewel eenigs- zins verbouwd, thans veel te weinig ruimte. „Dit geldt ook voor „het archief. Mocht de plaats al iets ruimer zijn, de ongeschiktheid, „de zolders van het raadhuis als bewaarplaats voor een archief te „gebruikenblijkt dikwijls en belemmert de goede regeling. Een en „ander werd ook gezegd in ons verslag over 1895. Zooveel mogelijk „wordt evenwel een en ander op orde en regel gehouden." (Verslag den Helder, blz. 16). 's Hertogenbosch. Het verslag over 1898 zwijgt over het archief. Hoogeveen. ArchievenIn de rangschikking en bewaring „der archieven, dagteekenende zoo voor als na de invoering der „gemeentewet is geene verandering gekomen. „Het nieuw archief onderging de gewone uitbreiding.". (Verslag Hoogeveen, blz. 30). Hoorn. „Archieven. Het archief verkeert in goeden staat. „Jaarlijksche toevoeging van stukken, daartoe behoorende, had als „naar gewoonte plaats. Met de in 1895 door den heer rijksarchi- 49 „varis in deze provincie aangevangen inventarisatie en beschrijving „van de in het oud archief aanwezige stukken werd in den loop van „het jaar 1898 voortgegaan." (Verslag Hoorn, blz. 33, 34). Kampen. Oud-archief. „Met de inventarisatie en rangschik king der archieven, werd, ook in het afgeloopen jaar, regelmatig „voortgegaaninzonderheid werd gewerkt aan de registreering der „losse stukken na 1625. „In het afgeloopen jaar werd naar het archief overgebracht het „archief van de voormalige bank van leening en het oud-archief van „'t commissariaat van politie. Het laatste werd van den zolder van ,'t politiebureauwaar het tengevolge van 't afbreken van het dak „onder kalk en steenpuin begraven lag, overgebracht en zooveel „mogelijk gereinigd en geschift. Het bleek daarbij in deplorabelen „toestand te verkeeren, terwijl daarin ook menigvuldige hiaten zijn. „Van 't archief der bank van leening was een deel door of op last „van den raad van toezicht vernietigd gewordenhet overgeblevene „werd naar 't gemeente-archief overgebracht en daar geschift. Van het archief werd, volgens het verslag druk gebruik ge maakt. Het voorstel om weder een deel charters te doen drukken werd in de raadsvergadering van 3 November 1898 verworpen. „De archivaris noemt den toestand der bewaarplaatsen van het „archief vrij voldoende, ofschoon de ruimte tot berging te beperkt is. „Door de restauratie van het oude raadhuis moest echter in 't eene „archieflokaal het licht geheel betimmerd worden, als tijdelijke maat regel om bij de verbouwing en 't uitbreken der ramen het stof te „werenhierdoor werd het zoeken en plaatsen van stukken in dat „vertrek zeer bemoeilijkt. Ook de toegang door de archieflokalen is „volgens den archivaris een toestanddie op den duur niet bestendigd „kan blijvendaar het archief daardoor te veel voor ieder openstaat." Nieuw-archief. Geregeld werden de alphabetische registers op de notulen van den raad en van Burg. en Weth. samengesteld, telkens onmiddellijk nadat een boekdeel was volgeschreven. (Verslag Kampen, blz. 1618). Leeuwarden. Archieven. Het archief was over het alge- „meen in goeden toestand. In dit jaar werd voortgezet het inbinden „der ingekomene stukken Onderscheidene onderzoekingen wer- „den zoowel ten behoeve van het gemeentebestuur, als voor parti culieren op verschillend gebied ingesteld". (Verslag Leeuwarden, blz. 17, 18). i) De gemeente telde op 31 Dec. 1898 2G395 zielen (Verslag blz. 8).

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 9