46 van alle in de gemeente aanwezige archieven vond nog niet plaats (in zeker opzicht goed, omdat er geen ruimte is). Museum. De Topographische en Historische atlassen voor Delft en Delfland zijn uitgegeven. Aanwinsten. Het nieuwe archief verkeert in een voor de belangen van den dienst behoorlijken toestand. (Yerslag Delft, bijl. 10 (13 bladz.) en bladz. 51). Deventer. Oud-archief. Nasporingen en inlichtingen. In zending op de Oranje-Nassau-tentoonstelling te Amsterdam. De uitgave der Cameraarsrekeningen ging geregeld voort. De rang schikking en ordening werd voortgezet. Nieuw-archief. Hiervoor hadden de gewone werkzaamheden (klappers enz.) plaats. (Verslag Deventer, bijlage A (2 bladz.) en bladz. 18). Dordrecht. Archieven. Het nieuw archief na 1851 werd, voor zooverre dit reeds op de archiefkamers boven het stadhuis was te zamen gebracht, beschreven en geordend; evenzoo de daaraan verbonden bibliotheek. De beschrijving van de losse stukken vóór 1795 en van het archief na 1813 werd grootendeels beëindigd. Be langrijke stukken kwamen daarbij te voorschijn. Sommige gedeelten zijn thans definitief geregeld en beschreven; de inventaris zal eerst verschijnenals het geheele archief geregeld is. Het register op de zegelverzameling werd aangevuld door daarin op te nemen de zegels van de nieuw beschreven afdeelingen. De niet in den gedrukten catalogus opgenomen collectiën portretten is beschreven. De cata logus der prentverzameling wordt gedrukt. Overgenomen zijn de belangrijke archieven van het Gasthuis en het Weeshuis. De toe stand der archieflocalen is voldoende. Bezoeken en inlichtingen: luitenant voor krijgsgeschiedkundige nasporingende hoogste klasse der H. B. S. kreeg op het archief eene aanschouwelijke les. Aan winsten (o.a. pamfletten betreffende de gebroeders de Witt, hand schriften over den ouden loop der Maas). (Verslag van den toestand van het gemeente-archief te Dord recht over het jaar 1898. Dordrecht, Morks en Geuze, 1899, 18 bladz). Goes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken, „bevinden zich in goeden staatEenige brieven en voorwerpen „maakten deel uit van de Zeeuwsche Oranje-tentoonstelling, inden „zomer van 1898 te Middelburg gehouden." (Verslag Goes, bijl. I, verslag van den archivaris). 47 Gorinchem. „Archief." De gemeente kocht op eene ver- kooping te Amsterdam eene schilderijvoorstellende een gezicht op Gorinchem. Twee andere schilderijen (waarvan één een gezicht op Gorinchem dd. 1568) werden gerestaureerd. (Verslag Gorinchem, blz. 26, 27). Gouda. „Archieven. Het plan van inventarisatie van de onder „de berusting der gemeente gelaten oude rechterlijke archieven, door den „archivaris overgelegdwerd met enkele geringe wijzigingen door den „Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Met de beschrijving „van het overige gedeelte van het archief kan wegens gebrek aan tijd „nog geen begin worden gemaakt". Geene aanwinsten. Nasporingen. De toestand van het gebouw werd eenigszins verbeterddoch meer is noodig: nog sporen van vocht. De gemeenteraad stelde, op verzoek van den archivaris, zijn tractement vast op ƒ500. (Verslag Gouda, blz. 36, 37). 'sGravenhage. Archieven. De heer A. J. Servaas van Rooijen werd wederom voor een jaar herbenoemd tot archivaris. De biblio theek, vermeerderd met 215 nummers, wordt gecatalogiseerd. Het 3de deel van den catalogus der bibliotheek werd voltooid. „Het oud-archief „onderging geene uitbreiding; met de regeling wordt voortgegaan. „Alhoewel voor de plaatsing van het oud-archief en de bibliotheek „een beter verblijf wenschelijk blijft, is daarin tot dusverre nog niet „kunnen worden voorzien." (Verslag 'sGravenhage, blz. 19). Groningen. „Gemeente-archief. Bijzonderheden omtrent „het archief vallen niet te vermelden." (Verslag Groningen, blz. 26). Haarlem. Het archief vóór 1813. „De toestand van het „archief was zeer voldoende en gaf alle reden tot tevredenheid. Er „werd zorg gedragen, dat de bestaande orde bewaard blijft en het goed „aanzien, waarin alles zich bevindt niet vermindert. De beschrijving „van vele en daaronder zeer belangrijke oude kaarten, zoowel „geteekend als gedrukt, in de laatste jaren verworven, werd „ter hand genomen. Het genealogisch archief werd aanmerkelijk „uitgebreid door de bijvoeging van de in 1898 afgeschreven „fiches van het register der huwelijken door schepenen gesloten „tusschen 16271673 en de samensmelting der twee langzamer hand gevormde afdeelingen van dit archief kwam een goed eind

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 8