44 „ten behoeve van het gemeente-bestuurten behoeve van particulieren „meermalen geraadpleegd voor nasporingen in doop-, trouw- en „doodboeken. Bij die nasporingen wordt het gemis aan klappers „en alphabetische naamlijsten op de verschillende registers zeer „gevoeld. De verzameling werd alleen vergroot met de stukken „betrekking hebbende op den dienst van 1898." (Yerslag Alkmaar, blz. 22). Amersfoort. Het verslag over 1898 zwijgt over het archief. Amsterdam. Door B. en W. werden goedgekeurd een nieuw Reglement van dienst en gebruik der archieven en eene Instructie voor den commies, speciaal belast met den dagelijkschen dienst aan het nieuw archiefherzien werden de Instructiën voor den archivaris en voor de ambtenaren aan het oud-archief. Oud- Archief. Een inventaris van de Thesaurie Extra-ordinaris werd voltooid, verschillende archieven in den ouden inventaris deel III werden beter geordend. De regeling van de Thesaurie Ordinaris kwam bijna gereed. De centrale archieven van 17951811 werden geheel herzien; op enkele notulen werden klappers gemaakt, onvol ledige klappers aangevuld. De registers op de Minuten der Quyt- scheldingen werden voortgezet. Voltooid werd de lexicographische lijst op de straatnamen, getrokken uit deze registers over 16271657 hetzelfde aangevangen over 1563 1626. De beschrijving der oude rente- en transportbrieven werd voortgezet. De biographische lijst der regeeringsleden over 15781795 kwam grootendeels gereed. Onderzoek werd gedaan omtrent het stedelijk wapen en zijn kroon, naar aanleiding daarvan het wapen verbeterd (tijdperk Rudolph II). Jhr. F. L. Bicker stond van zijn familie-archief alle stukken van algemeen en plaatselijk historisch belang in bruikleen af. Mede- deelingen omtrent onderzoekingen enz. Benoemd werden tot com miezen A. J. M. Brouwer Ancher en Dr. J. C. Breen (de laatste met den titel adjunct-archivaris). Nieuw archief. Verschillende stukken der afd. Publieke Werken werden geregeld en van overtollig papier ontdaan. De reorganisatie der afd. Financiën had nog geen geregelden voortgang. Nasporingen: 734. GeschenkenAankoop. (Verslag (van den archivaris) 5 bladz.). Arnhem. „Van het oud- ar chiefdat zich in bruikleen bevindt „in het depot der rijksarchieven in Gelderlandvallen geene bijzonder heden over het jaar 1898 te vermelden. Aanwinsten of verliezen „vonden niet plaats. Het nieuiv-archief is behoorlijk geregeld en „verkeert in goeden staat." (Verslag Arnhem, blz. 34). 45 Assen. Stereotyp verslag dat van verleden jaar. (Verslag Assenblz. 25). Breda. „1. Oud-archief. Dit archief werd in Augustus „1898 overgebracht van het gemeentehuis naar de bovenlokalen van „het daarnaast gelegen gebouw „Het Liggend Hert", mede stads- „eigendom." Het is thans goed geborgen. Pogingen werden aan gewend tot terugbekoming der rechterlijke archieven. Aanwinsten. De inventaris der registers, bevattende „de acten Magistrael", is bijna gereed. Van de registers van missieven zullen regesten worden gemaakt. De uitgave der „Bredaniana" gaat geregeld voort en bewijst goede diensten. Een boek, dat 20 jaren vermist was, keerde van den eerlijken maar vergeetachtigen gebruiker terug. Gepleit wordt voor de stichting van een museum. 2. Nieuw-archiefDit werd overgebracht van de localen boven de z.g. militie-zaal naar de, door de verplaatsing van het oud-archief vrijgekomene, localen. (Verslag Breda, blz. 131 135). B r i e 11 e. „Het archief wordt door den archivaris in zeer „goeden staat gehouden. Geregeld wordt voortgegaan met het „maken van klappers op de resolutiën en doopboekenwaardoor „het onderzoek zeer wordt vergemakkelijkt." (Ongedrukt verslag). Delft. BibliotheekVan een nadere regeling van de biblio theek is dit jaar door andere werkzaamheden niets gekomen." Aanwinsten. Archief. Er is ruimte noodigde berging van sommige gedeelten van het archief is daardoor slecht. Alle archiefstukken, niet door Mr. J. Soutendam opgenomen in den door hem uitge geven catalogus, zijn beschreven op regestpapiertjes. Gezocht wordt (ook door overleg met den algem. rijksarchivaris) naar het systeem waarnaar het Delftsche archief moet ingedeeld worden. Veel tijd zal hiermede gemoeid zijn. Vermoedelijk zijn bij de in 1890 afge stane rechterlijke archieven eenige stukken ten onrechte afgegeven, die teruggevraagd zullen worden. Een index is vervaardigd op de oude doop-, trouw- en begrafenisboeken. Vervolgd wordt een index op de notulen der municipaliteit (thans over 17981802). Opge spoord is de herkomst van verschillende recognitiën. De archivalia, betrekking hebbende op Delfshaven, Schoonderloo en Cool, zijn afgestaan aan de gemeente Rotterdam; nog worden er telkens gevonden, welke terzijde worden gelegd. De notulen van den raad over 18081811 zijn teruggevonden. De gewenschte centralisatie

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 7