36 met het Bestuur der Polderzaaken dan het Vertegenwoordigend Lichaam heeft te recht begreepen, dat de rechtvaardigheid vorderde, het bestuur van particuliere Eigendommen aan de Eigenaarsof de door de Eige naars gequalificeerdenop te dragenen dat de Maatschappij geen meer der recht had, dan tot het toezicht, ter voorkoming van nadeelen aan 't Algemeen. Voor zoo verre nu de Municipaliteiten eenige papieren heb benwelke alleen tot het Polderbestuur behooreu, is het natuurlijk, dat die aan het Collegie overgaan, dat door de Eigenaars zal worden be noemd dan wanneer de splitsing niet mogelijk is achten wijdat zij alle bij de Gemeente Bestuuren zullen moeten bewaard worden in beide de gevallen behoord zoowel aan het nieuw Polder Bestuur als aan de Burgerlijke Rechtbanken te worden toegekend, om te vragen visie of Copie ter hunner redelijke kosten van zoodanige Stukken, als welke zij noodig hebben, zonder dat daar voor iets meer dan redelijk schrijfloon zal mogen worden gevorderd ter arbitrage, in cas van verschil van het Departementaal Bestuur. Hier mede zouden wij onze consideration kunnen besluitenindien de verandering in de verdeeling het niet noodzaakelijk maakte, ook op het volgende bedacht te zijn. Yoor zoo verre een District, thans op zich zelf staande, geheel koomt onder het rechtsgebied eener Constitutioneel Burgerlijke Rechtbank of behooren zal tot eene Constitutioneele Gemeente is het eenvoudig dat de Archiven gaan aan die Rechtbank of Gemeente Bestuur onder welk het word ingelijfd; maar voor zo verre er eene splitzing plaats heeft, moet er eene voorziening zijn; en dan komt het ons gemakkelijkst voor, dat de stukken berusten bij die Rechtbank of Gemeentebestuur, onder welke de plaats behoord, alwaar zij te vooren wierden bewaard. Wanneer die plaats de Hoofdplaats word, hebben de Ingezetenen het gemak ter zeiver plaatse, waar zij het gewoon zijn het noodige te vinden. Dit weinige zal, hoopen wij, genoegzaam zijn, om U de gronden openteleggenop welken rust het Conceptbesluit dat wij thans de vrijheid nemen aan Uw meer verlicht oordeel te onderwerpen. De Eerste Kamer van het Vertegenwoordigend Lichaam, gehoord hebbende de Voordragt harer personeele Commissie ter organisatie van de Rechterlijke Macht, betreklijk de voorzieningen, welke bij het uiteengaan der thans nog aanwezig zijnde Gemeente Bestuuren en Collegien van Civiele en Crimineele Justitie, zullen moeten worden gemaakt omtrent de Archiven en verdere Papieren, welke tot dezelve behooren. Besluit 1. Alle Archiven, Boeken en Papieren, berustende onder eenige Collegiën of Persoonendiehetzij alleenhetzij onder andere werkzaam heden belast zijn met de Administratie der Justitie, en welke Papieren 37 alleen behooren tot die Administratie, zullen bij het uiteengaan der thans nog aanwezige Gemeente Bestuuren en Collegiën van Justitie, worden overgebragt en berusten onder die Burgerlijke Rechtbanken, tot welke de plaats behoort, in welke die Papieren worden bewaard. 2. Alle de ArchivenBoeken en Papierenwelke alleen betrekking hebben tot de Polderzaaken of particuliere Eigendommen van Ingelanden, die ingevolge het Reglement daarop gemaakt, aan een Bestuur, door de Eigenaars te benoemenworden opgedragenzullen aan dat Polder Bestuurtot welk zij behoorenworden overgegeven. 3. Alle overige ArchivenBoeken en Papierenhetzij berustende onder Collegiën van Justitie of onder Municipaliteiten zullen worden overgebragt en berusten onder het Gemeentebestuur, onder hetwelk de plaats behoort, waar dezelve thans worden bewaard. 4. Alle ArchievenBoeken en Papierenwelke niet afzonderlijk behooren tot de werkzaamheden der Constitutioneele Burgerlijke Recht banken of Gemeente Bestuuren of der Bestuuren, door Ingelanden ter beheering hunner Eigendommen te benoemen, en niet zoodanig kunnen worden gesplitst dat ieder dat geen verkrijgt hetgeen hem zoude toekomen zullen bij de Gemeente Bestuuren berustenzoo echter dat de Burgerlijke Rechtbanken of Polderbestuuren ten allen tijde van de stukkendie zij benoodigd hebben, visie zullen mogen vraagen of wel Copie ten hunnen koste zonder dat daarvoor iets meerder dan redelijk schrijfloon zal mogen worden gevorderdter arbitrage in cas van verschil van het Departementaal Bestuur onder welk het Gemeente Bestuur behoort. 5. Het Uitvoerend Bewind zal de noodige orders stellen ter uitvoering van dit Besluit, en in cas van verschil tot wien eenige ArchivenBoeken of Papieren behoorenzullen de Departementaale Bestuuren uitspraak doen. De Eerste Kamer vereenigde zich in hare zitting van 2 Mei 1800 met dit voorstel. De toenmalige gang van zaken was dat een Besluit der Eerste Kamer naar de Tweede Kamer werd verzonden. Vond het ook hier instemming dan werd het tot Dekreet verklaard en ter executie aan het Uitvoerend Bewind toegezonden. In dit geval ging het niet zoo snel. De Tweede Kamer stelde het besluit der Eerste in handen eener Commissie en deze bracht een kink in den kabel. Zij begreep dat allereerst, voor dat sprake kon zijn van overgifte, de nog aanwezig zijnde Municipaliteiten en Collegiën van Civile en Crimineele Justitie, de Archiven, Boeken en Papieren op hunne Secretariën berustende zonder uitstel moesten sorteeren en inventariseeren. Zeer praktisch rapporteerde de Commissie dit bezwaar niet aan hare committente, maar deelde zij hare bedenking mede aan de Commissie tot

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 3