34 behoudens het recht van B. en W. bepaalde stukken of dossiers ter secretarie te doen bewaren. De archivaris is bevoegd inzage van stukken te weigeren, behoudens beroep van B. en W.toestemming van dezen is noodig tot inzage van bescheiden dateerende na het jaar 1851. Een ieder kan kosteloos afschriften of uittreksels maken uit de hem voorgelegde stukken. De wetgeving van 1800 op de oud-rechterlijke archieven. Zelden of nooit is zeker aan eene Commissie zulk een omvangrijke taak opgedragen als aan die, welke in de maand Augustus 1798 werd benoemd tot organisatie der rechterlijke macht, ter uitvoering van artikel 303 der nieuwe staatsregeling. De ingewikkelde, veelhoofdige rechtspraak, van de vroege middeneeuwen her bestaandete vervangen door eene regeling uit éen stuk voor de gansche republiek, in plaats van den chaos van rechtsregelen éen algemeen geldend stelsel van rechtspleging te doen treden, waarlijk er is vaak smadelijk gesproken over de mannen van het laatst der 18e eeuw en hun opgeschroefde taal en gewichtig optreden moge ons doen glimlachenmen zal niet ontkennen dat zij wat aandurfden en de Staat sinds tijden her behoefte had aan hetgeen zij bestonden te doen. Hoe die Commissie hare taak vervuldekan in dit blad grootendeels onbesproken blijven hier doet alleen ter zake de zorgdie zij droeg voor de archieven der opgeheven rechterlijke collegiën en de wettelijke maat regelen die van hare voorstellen daaromtrent het gevolg waren. Die rapporten en dekreten zijn weinig bekend en in dit vakblad is een bespreking daarvan zeker op hare plaats. Den 18en April 1800 bracht de Burger Representant van Leyden namens de Commissie aan de Eerste Kamer van het Vertegenwoordigend Lichaam des Bataafschen Volks het navolgende rapport uit betrekkelijk de voorzieningen, welke bij het uitééngaan der nog aanwezig zijnde Gemeente-Besturen en Collegien van Civiele en Crimineele Justitie zou den moeten worden gemaaktomtrent de Archiven en verdere papieren welke tot dezelve behoorden. Burgers Representanten Verpligt, ter voldoening aan den moeilijken, maar belangrijken taak, ons opgelegtom met de meest mogelijke naauwkeurigheid naar te gaan welke voorzieningen door het Vertegenwoordigend Lichaam gemaakt zullen moeten worden bij de invoering der Rechterlijke Macht, overëenkomstig de Staatsregelinghebben wij niet uit het oog verlooren de zorg voor de 35 Papieren, welke thans berusten bij die Collegiën, die met rechtzaken belast zijn. Voor zoo verre de Gerechtshoven betreft, hebben wij reeds bij eene vorige gelegenheid Uwen aandagt bepaald, x) gelijk mede, wan neer wij U, naar aanleiding van het advis van het Uitvoerend Bewind, eenen Voordragt gedaan hebben, betreklijk de manier van afdoen der zaakenwelke bij de thans nog exteerende Gerechtshoven onbeslist zijn. Thans zullen wij spreeken van mindere Rechtbankenen gelijktijdig U de noodige voorzieningen voorstellenbetreklijk de nog daar zijnde Gemeente Besturenhoe zeer zulks niet eigenlijk behoord tot de werkzaamheden welke Gij Uwe Commissie ter organisatie van de Rechterlijke Macht hebt opgedragenhebben wij gemeend dat het U niet onaangenaam zijn zoude, deeze zaak bij een besluit te kunnen afdoen, en zullen wij U mitsdien voorstellen de onderscheidene gevallendie voorziening vorderen, en de meest gepaste wijze om die daartestellen. Die Collegiënwelke thans eenige Civiele of Crimineele Jurisdictie hebben, zonder tevens met eenig gezag van Politie of Administratie belast te zijnhebben tweeërlei soort van Papierende zoodanige, welke alleen tot het administreeren van het recht behoorenen de zoodanige welke strekken tot bewijzen van eigendom, als de Registers, in welke de Transport, Hypotheek, Custingbrieven en diergelijke geboekt zijn; de eerste zullen moeten overgaan aan de Burgerlijke Rechtbankende tweede aan de Gemeente Besturen. De Municipaliteiten zullen natuurljjk aan de Constitutioneele Gemeen te Besturen overgeven die Papierenwelke tot hunne administrative werkzaamheden behooren, dan verscheidene Municipaliteiten hebben tevens eenig Rechterlijk gezag gehad; wij vertrouwen, dat bij dezelve steeds de noodige zorg is gedragenom de Registersbehoorende tot de admi nistratie der Justitie, apart te houden, en dan is het gemaklijkdat die Archiven aan de Burgerlijke Rechtbankende andere aan de Gemeente Besturen overgaan; maar voor zoo verre zulks hier of daar, door eene laakbare onnauwkeurigheid mogt zijn verzuimdis het ons na eene aandachtige overweging voorgekomen, dat het beter is, de Papieren te laaten berusten bij de Gemeente Bestuurenliever dan bij de Burgerlijke Rechtbanken en wel 1. omdat die stukken, welke het meest moeten worden opgezogt tot de werkzaamheden der Gemeente Besturen behooren. 2. omdat zulks een grooter gerief aan de Ingezetenen toebrengt die meer nabij zullen vinden de Stukkendie zij benodigd hebbendaar de Burgerlijke Rechtbanken zich over een grooter deel van het Depar tement uitstrekkendan de Gemeente Bestuuren. Er zijn ook verscheidene Municipaliteiten, welke tevens belast zijn Een andermaal te bespreken Dz.

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 2