58 Kerk te HarderwijkDe stadhare stichting en belangrijkheid in de 13de eeuw; De voormalige St. Nicolaas-kerk; De St. Maria-, O. L. Vrouwe- of Groote Kerk (het oude gedeelte of de voormalige kapel; het nieuwe gedeelte of de aanbouw van 1415; de toren, het uurwerk, klokken en klokkenopschriftengevolgen van den brand van 1503, belegeringen, beeldenstorm en de Bataafsche Republiek; het verval van het kerkgebouw en het instorten van den toren; het nieuwe orgel, het avondmaalzilver en de zegels der kerk; de graf zerken; slot). H. D. J. v. S Spek voor de pijnbank, en De galg op het adres cito). J. H. Hofman, Het huis te Vorden en zijne bewoners. J. S. v. V., Zestiendeëeuwsche klach ten over den geest des tijds, en Een oud versje (stichting van Wageningen). G. J. Brenkman, Het Heilige Kruis-gild te Lienden: Oorsprong en bezittingen van het gild, De inrichting van het gild, De maaltijd of tering van het gild, De ontbinding van het gild (1859). J. G, Een vliegmachine in de 16^ eeuw, en Heidens te Zutphen. H. D. J. v. S., Azijn tot onderzoek omtrent tooverijen Blinde bisschop dansen. H. J. H. Groneman, Iets over de oude Nieuwstads- of Diezerpoort te Zutphen, J a c. Anspach, Iets over papiermolens op de Veluwe. J. S. v. V., Begrafenis van een officier in de 17de eeuw. H. D. J. v. S.Eed met zout en brood. J. Gimberg, Zutphensche opschriften uit vorige eeuwen. Sb, Eed der Joden (1714). J. S. v. V., Vondelingen. P. N. van Doorninek, Drie oorkonden betrekking hebbende op Reinald I, graaf van Gelre (1281 1293). Dr. J. S. van Veen, Uitspraak van bisschop Guy van Utrecht in een geschil tusschen die van Groenlo en die van Goor. H. D. J. van Schevichaven, Ordinancie van het kremerenampt te Nijmegen. Dr. J. S. van Veen, Een veede- of ontzegbrief (d.d. 1466). J. H. Hofman, Beleg en ontzet der stad Huissen (1502). en Tocht van Alba's troepen naar Jemmingen (1568). H. D. J. v. S.Waarzegger door magistraat geraadpleegd, en Schapen, vossen, stieren. Dr. J. S. van Veen, Correspondentie van Andries van Anderlecht als gouver neur van Tiel (1573 - 1575). F. A. Hoefer, Een pardon te Hattem in 1588. J. S. v. V., Kersenwaag te Arnhem. H. D. J. v. S.Rozentreder. L. H. C. Beijens, Brieven over het beleg van Groenlo in 1627. J. H. H., 't Huis Wolfswaert. Mr. J. J. S. baron Sloet, Het Speulderbosch in het midden der 17<ie eeuw, en Onderhoud van gevangenen in 1565. H. D. J. van Schevichaven, Gerechtelijke trouwing bij contumacieele absentie van een der partijen. Bibliographie 1898. Inhoud. 59 Platen: I. De Achterhoek, II—V. De groote kerk te Har derwijk VIVIII. De oude Nieuwstadspoort te Zutphen IX. Groenlo. Vereeniging tot beoefening van Overijsselsch regt en geschiedenis. Verslag van de handelingen der 82ste vergadering te Zwolle den 25stei' Oct. 1898. Zwolle, De Erven J. J. Tyl1899. 32 bladz. Ontvangen is een schrijven van Mr. S. Muller Fz. te Utrecht waarin hij zich bereid verklaart de ter vorige vergadering vastge stelde overeenkomst betreffende de uitgave van een Overijsselsch oorkondenboek aan te gaan. Naar aanleiding van een brief van Luther aan den Zwolschen rector Listrius (Arch. Ned. Kerkgesch. dl. VII) bespreekt Dr. M. Schoengen de verhouding van Listrius tot Luther en tot de Dominicanen. Hij deelt daarna een en ander mede over den Zwollenaar Georgius Aportanus (Jurgen bij der Deure), opgevoed in het Fraterhuis te Zwolle, later leermeester van de zoons van graaf Edzard van Oost-Frieslandnog later ver kondiger van Luther's leer te Emden, - verklaart, dat Herman de Berka's kroniek van het Fraterhuis te Hulsbergen niet gevonden wordt in het door Moll aangehaalde h.s. in de Bourgondische bibliotheek te Brussel, en wijst nog op een h.s. voor Overijssel van belang, aanwezig in de bibliotheek der Kon. Acad. te Amsterdam. Mr. L. van Hasselt deelt mede een geschil tusschen Ridd. en Steden van Overijssel en koning Frederik den Groote over de nietbegeving eener praebende in het stift Zwartewater op grond van onvoldoenden kwartierstaat, en brengt daarna ter tafel eene deductie d.d. 1563 van de geestelijke corporatiën in Overijssel tegen de instelling in die provincie van het college van Kanselier en Raden. F. A. Hoefer behandelt de vaststelling der gemeentewapens voor de 33 gemeenten van Overijsseldie er geen of een niet erkend bezaten, ten behoeve van de versiering der nieuwe Statenzaal. Bijdragen en Mededeelingen van het Historisch Genootschap gevestigd te Utrecht. XX. Amsterdam, Johannes Miiller, 1899. 8°. IV, LXII, 242 blz. Henric van Arnhem's Kronijk van het Fraterhuis te Gouda, medegedeeld door dr. A. H. L. Hensen. (Henric was de vierde rector van het in 1445 gestichte huis. Zijn kroniek loopt tot 1480; slechts de twaalf eerste hoofdstukken zijn bewaard.) Stukken aangaande de zending van dr. Godert Pannekoeck naar Duitschland in 1558, medegedeeld door dr. J. S. van Veen. (Door Philips II gezondenom de Duitsche vorsten van een verbond met

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 14