56 archief te^ 's Gravenhage. Aangekocht werd het gildeboek van het schippersgilde te Zutphen loopende van het laatst der 17de tot het midden der 18de eeuw. „Met zorg wordt voortgegaan met het in „orde houden van den inventaris." (Verslag Zutphen, blz. 24 26). Zwolle. Archieven. Het oud-archief is opgenomen in het gebouw voor de rijksarchieven, den Sassenpoortentorendoch in een afzonderlijk locaal. Een door de gemeente te benoemen ambtenaar staat den rijksarchivaris ter zijdede bureaubehoeften zijn ten laste der gemeente, de verscherpte bepalingen blijven betreffende uit- leemng en inlichtingen aan derden, de gemeente betaalt 400 huur. In Juni is het archief overgebracht. Een electrisch gloeilampje kan, zoo noodig, dienst doen. Een werkkamer voor het publiek en den ambtenaar bevat ook de bibliotheek. De regeling werd zooveel mogelijk voortgezet. De klerk JGeesink werd benoemd tot ama nuensis bij het rijksarchief en kreeg als opvolger J. Wijnbeekdie aanvankelijk zeer voldoet. Verstrekte inlichtingen enz. (Verslag Zwolle, blz. 21—28). Literatuurkroniek, door Mr. J. G. Ch. Joosting en Dr. H. Brugmans. Nasporingen en studiën op het gebied der Nederlandsche krijgsge schiedenis. Vierde jaarverslag (1 Oct. 1898), 's GravenhageGebr. van Cleef, 1899. 77 bladz. Mededeelingen omtrent de onderzoekingen in het archief en de universiteits-bibliotheek te Amsterdam. Het onderzoek naar den atlas „Halma" op het Prenten-Kabinet (Rijks-Museum) is afge- loopenhet verslag daaromtrent zal worden ingediend; de inven tarisatie van andere prenten aldaar is aangevangen. Behalve te s Gravenhage en te Amsterdam zijn de werkzaamheden voortgezet in 16 garnizoenen ten aanzien van medegedeelde onderwerpen. Op gaven omtrent het op verschillende plaatsen aangetroffene (o. a te Amersfoort). Een chronologische klapper zal worden aangelegd op de ingezonden bundels en aanteekeningen. Mededeeling omtrent het door den heer de Bas persoonlijk verrichte. Bij K. B. werd hem toegekend de titel van Directeur van het Krijgsgeschiedk. archief van den Generalen Staf. Aanwinsten. Gebruik der krijgs geschiedkundige bescheiden. In bewerking zijnde bescheiden. Waarschijnlijk zullen in 1899 ter perse worden gelegd de studiën 57 van de heeren Koolemans Beynen en Wiippermann, het Repertorium en de registers der voorhanden kaartenplans enz. en van den atlas Halma. BijlagenI. Stand der krijgsgeschiedk. nasporingen op 1 Oct. 1898. II. Aanwinsten van het krijgsgeschiedk. archief sedert 1 Oct. 1897. Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. Verslagen en mededeelingen. Vierdedeel, no. 1. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff, 1899. 112 bladz. Mr. A. Telting, Oude rechten van Nieuwpoort (handvesten d.d. 1283, 1322 en 1557; privilege d.d. 1360 betreffende voogdij over weezen; ordonnantie van der vierschare d.d. 1568; overeen komst tusschen Jan van Langerak en Herberen van Liesvelt omtrent het gevangen nemen en berechten van misdadigers, d.d. 1353). Mr. R. Pruin Th. Azn.Leenrecht van Vianen (dateerend van 1620 a 1658, doch blijkbaar bepalingen van veel ouderen datum bevattend). Mr. L. M. Rollin Couquerque, Een huwelijk in de 16de eeuw (Vonnissen en acten betreffende eene procedure over de verbintenis van trouwbeloften). Mr. S. Gratama, Eenige stukken betrekkelijk executie op onroerend goed (7 getrans- figeerde oorkonden d.d. 1530/45). Dr. J. S. van Veen, Land recht van Buren van 1416 (naar een afschrift van Prof. P. Bondam). Mr. S. Muller Fzn.Een Geldersch waterrecht (naar een h.s. uit de lste helft der 16de eeuw in het archief der Oud R. C. Clerezij komt overeen met de costume bij Schrassert, Codex, Stucken bladz. 481, en art. 8 van het Waterrecht, Gr. Geld. Plac.bk. III bladz. 280). Mr. R. Pruin Th. Azn., Het opmaken eener notarieele akte in de 14de eeuw (charter abdij Middelburg). Varia (eenige stukken, waarin enkele belangrijke bizonderheden). Gelre. Vereeniging tot beoefening van Geldersche geschiedenis, oudheidkunde en recht. Bijdragen en mededeelingen. Deel II. Arnhem, P. Gouda Quint, 1899. 422 bladz. en 9 platen. P. A. H o e f e r besprak op de algemeene vergadering de (tegenwoordige) kerk te Hattem (van Romaanschen oorsprong, reeds in het begin der 14de eeuw vergroot). A. J. C. Kremer, Ente, inleiding tot de geschiedenis van den Gelderschen achterhoek 1339): Oude naam, Het land der Marsen, Romeinen en Istaevones, In duistere tijden, De bisschoppen van Munster in hunne staatkundige betrekking tot den Achterhoek, Munsterland onder de bisschoppen. H. Portheine Jr., De St. Maria-, O. L. Vrouwe- of Groote

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 13