54 procuratiën vorderde weinig, die op de raadsnotulen is thans gevorderd tot 1596. Het afschrift van het doopregister der St. Jacobskerk over 16121626 kwam gereed. De aanwinsten, sedert den druk der inven tarissen verkregenzullen in een supplement beschreven worden. Het archief der Fundatie van Renswoude werd geregeld en de mate- rieele toestand daarvan tegelijk verbeterd; tevens werden door de gemeente enkele stukken met de fundatie geruild, waarbij de eerste eenige teekeningeu verwierf. Rapporten werden o. a. vervaardigd over den oorsprong en de geschiedenis van het Ambachtskinderhuis, over den tegenwoordigen toestand en de rechtsverhouding van eenige fundatiën (o. a. die van Justus van Breukelen); de Vreeburg- rapporten hebben tot gevolg gehaddat de gemeente het huis van de Meijer thans voor eene aannemelijke som heeft kunnen koopen ten behoeve van de talrijke bezoekers van het nieuwe Universiteits gebouw is een gids opgesteld ter verklaring van de vele merkwaar digheden, bepaaldelijk van die uit vroegere eeuwen. Vele zegel afgietsels werden aangevraagd. In verband met plannen van den Minister van Justitie is, op voorstel van de archiefcommissie, door B. en W. een „klemmend schrijven" aan dien Minister gericht ten betooge van de wenschelijkheidbehalve de nieuwere, de oude notarieele protocollen eene goede verzorging te doen verkrijgen. De gemeente verleende verlof tot archiefonderzoekingendie verricht werden ten einde rechten van haar aan te tasten; met toejuiching van het goede principe, in dezen gehuldigd, wordt medegedeeld, dat hierdoor een proces voorkomen werdomdat de rechten der gemeente ondubbelzinnig bleken. Thans is vastgestelddat afschriften van stukken, ouder dan 1700, onderworpen zullen zijn aan een verhoogd tarief, terwijl voor stukken van 1700 tot heden het gewone tarief zal gelden. Gebruik ten stadhuize van normaalpapier voor notulen enz. werd aanbevolen. Omtrent inkt wordt een onderzoek ingesteld. Aanwinsten: een transportregister van het gerecht Hoo gelanden buiten de Weerd en een grafboek der St. Catharijne- kerk. Aanwinsten voor de bibliotheek o. a.een 16tle eeuwsch afschrift van een preek van Hubert Duijfhuijs en een supplement van Jhr. G. G. Calkoen op zijne beschrijving van den Dom. Een supplement op de catalogi der atlassen wordt vervaardigd. Alle teekeningen van Saenredam werden gereproduceerd, terwijl Dr. C. Hofstede de Groot ten behoeve zijner uitgave onderzoekingen in het archief instelde. Door diens bemiddeling werd inzage verkregen van den atlas van geteekende gezichten in Utrecht, bewaard op het paleis te Soestdijk. Van enkele stukken werden voor de gemeente photographieën vervaardigd, terwijl Hare Majesteit de Koningin- 55 Moeder bovendien verlof gaf tot expositie. Overeenkomst in lijnen van de St. Salvatorskerk met de St. Salvatorsabdij te Susteren in Limburg. De heer H. F. van Kol schonk de rijke verzameling teekeningen en aquarellen betreffende huizen en het museum te Utrechtverzameld door Mr. W. H. baron Taets van Amerongen deze verzameling zal geleidelijk worden uitgebreid. Bovendien ont vingen de atlassen nog andere belangrijke aanwinsten. Mede gedeeld worden de onderwerpen der rapporten en der onderzoekingen en de aanwinsten. (Verslag over het voorgevallene in de gemeente-verzamelingen in 1898, aan B. en W. aangeboden door de vaste raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente. Utrecht, L. E. Bosch en Zoon, 52 bladz.). Vlaardingen. In den toestand van het archief kwam geene verandering. Met het ordenen van het nieuw-archief wordt gewacht op het gereedkomen van de binnenbetimmering der archief kamer (in 1899 begonnen). Enkele onderzoekingen hadden plaats voor particulieren. Aanwinsten. (Verslag Vlaardingen, bijl. D (4 blz.). NB. Verslag door den archivaris uitgebracht „aan den heer „secretaris der gemeente V lis sing en. „Archief. Het gemeente-archief onderging, „met uitzondering van de jaarlijksche uitbreiding, in 1898 geene „verandering." (Verslag Vlissingen, blz. 14). Z i e r i k z e e. „In den toestand der archieven kwam geene „verandering. Bij de behandeling der begrooting voor 1899 is echter „besloten tot het in orde brengen van het oud-archief, en de daaraan „verbonden kosten over eenige jaren te verdeelen." Van Kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente werden ontvangen een drietal reke ningboeken van het metselaarsgilde te Zierikzee, loopende van 1641 tot 1669, van 1669 tot 1702 en van 1703 tot 1756, welke in het archief dier kerkvoogden berustten. Door deze aanwinst werden de in het gemeente-archief voorhanden rekeningen van dit gilde van 1756 tot 1805 belangrijk aangevuld. (Verslag Zierikzee, blz. 19, 20). Zutphen. Het oud-archief werd bezocht door 16 personen, terwijl aan eenigen schriftelijk de door hen gevraagde inlichtingen werden verstrekto.a. aan den directeur van het krijgsgeschiedkundig

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 12